30 tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki, rozwój dziecka
Spis treści:
30 tydzień ciąży – dziecko
W 30 tygodniu ciąży dziecko ma już 1500 gramów i mierzy 39 cm.
30 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:
- HC (head circumference) – obwód głowy płodu – średnia to 281 mm; 5 centyl – 263 mm; 95 centyl – 298 mm;
- AC (adbominal circumference) – obwód brzucha płodu – średnia to 250 mm; 5 centyl – 226 mm; 95 centyl – 274 mm;
- FL (femur length) – długość kości udowej płodu – średnia to 57 mm; 5 centyl – 53 mm; 95 centyl – 62 mm;
- BPD (biparietal diameter) – wymiar dwuciemieniowy, mierzony poprzecznie wymiar główki płodu – średnia to 76 mm; 5 centyl – 69 mm; 95 centyl – 83 mm.
W 30 tygodniu ciąży w głównej mierze następuje doskonalenie funkcji narządów w pełni wykształconych już w organizmie dziecka.
Pomimo tego, że w brzuchu nie przybywa już wód płodowych, to on sam się powiększa. Dzieje się tak przez to, że waga dziecka cały czas się powiększa. Dziecko powinno przybierać ok. 200 g tygodniowo.
30 tydzień ciąży to moment, kiedy następuje przyrost tkanki tłuszczowej, która ma za zadanie ogrzać organizm dziecka po jego porodzie. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało trafić do inkubatora.
W 30 tygodniu ciąży następuje rozwój płuc i mięśni oddechowych. Dziecko urodzone na tym etapie nadal mogłoby mieć problemy z oddychaniem, ale miałoby szansę na przeżycie w 95%, dzięki specjalistycznym sprzętom w szpitalu.
Proporcje ciała odpowiadają tym, które będzie miało za kilka tygodni po narodzeniu.
W 30 tygodniu ciąży brwi i rzęsy również intensywnie rosną. Następuje również przyrost włosów, jednak nie u wszystkich dzieci. Warto zaznaczyć, że dzieci mają już w pełni wykształcone dłonie i stopy.
30 tydzień ciąży to czas, kiedy ruchliwość płodu może zmaleć. Jednak nie może całkowicie ustać. Warto obserwować swój brzuch. Jeżeli przez długi czas dziecko nie będzie kopać lub nie będzie się poruszać, to trzeba udać się jak najszybciej do szpitala. Taki brak aktywności może oznaczać zagrożenie życia dziecka.
Podczas badania USG może uda się zaobserwować jak dziecko otwiera oczy. Płód reaguje już na światło jakie dociera do niego przez powłoki brzuszne. W momencie wystawienia brzucha na mocne światło, dziecko może nawet bardzo gwałtownie się poruszyć.
Serce dziecka wykonuje około 140 uderzeń na minutę.
30 tydzień ciąży – kobieta
Rosnąca o 1 cm tygodniowo macica coraz mocniej naciska na przeponę. Kobietom w 30 tygodniu ciąży bardzo ciężko nabrać głęboki oddech. Dla wielu kobiet waga niestety nie bywa łaska. W jednym tygodniu można przybrać około pół kilo na wadze.
Lekarze zalecają kobietom w ciąży stosowanie krótkich drzemek w ciągu dnia. Dzięki temu panie będą miały okazję do lepszego wypoczynku. Przez duży brzuch długi sen może być uniemożliwiony.
Macica wpływa również negatywnie na jelita i żołądek powodując pojawianie się w dalszym ciągu zgagi, wzdęcia i zaparć. W 30 tygodniu ciąży panie nadal mogą męczyć się z hemoroidami.
Wahania nastrojów to jeden z tych elementów, z którymi musi liczyć się najbliższa rodzina ciężarnej. Nie tylko powodują to zmiany hormonalne, ale również zmęczenie, brak snu. To jednak nie oznacza, że kobietę w ciąży trzeba wykluczyć poza obręb rodziny do czasu porodu. Wręcz przeciwnie. Ciężarna powinna odczuwać wsparcie najbliższych jej osób na każdym etapie. Do tego kobieta w ciąży pojawia się syndrom „wicia gniazdka”.
Wiele kobiet w 30 tygodniu ciąży ma już pierwsze „wycieki” z nabrzmiałych piersi. Jest to siara, która będzie pierwszym pokarmem dziecka zaraz po narodzeniu. Siara nie jest jednak pełnowartościowym mlekiem. Jest to kremowa i gęsta wydzielina, która zawiera dużo białek, przeciwciał i witamin. Nie zawiera jednak ona dużo energii potrzebnej dziecku na dalszym etapie wzrastania.
Siara ułatwia dziecku przystosowanie układu pokarmowego do pobierania dużej ilości pokarmu w postaci mleka matki.