Zielona herbata w ciąży. Pić czy nie pić?
Spis treści:
Zielona herbata w ciąży – pić czy nie?
Bogaty skład zielonej herbaty jest fantastycznym wsparciem dla naszego układu immunologicznego. Wzmacnia naszą odporność, ale też hamuje infekcje, które już zdążyły się rozwinąć. Dlaczego jednak w kontekście ciąży, tak często przy filiżance zielonej herbaty stawiamy znak zapytania? Czy słusznie?
Pić, ale w umiarkowanych ilościach. Badania pokazują, że to nie sama zielona herbata, ale jej zbyt duże ilości spożywane w czasie ciąży może okazać się szkodliwa dla kobiety lub jej dziecka. Wypijana jednak z zachowaniem umiaru, może przynieść same korzyści. Bezpieczna ilość tego naparu, która pozwoli czerpać z niego tylko to, co najlepsze, to maksymalnie 2-3 filiżanki dziennie. Dodatkowo warto pamiętać, że zieloną herbatę najlepiej wypijać po posiłkach. Wypijana w trakcie posiłku obniża zdolność organizmu do wchłaniania minerałów z pokarmu. Na co w takim razie może mieć wpływ spożywana w zbyt dużych ilościach?
Zielona herbata w ciąży a kwas foliowy
Duża zawartość przeciwutleniaczy, które odpowiadają za dobroczynne działanie zielonej herbaty, w czasie ciąży może przynieść negatywne rezultaty. Przeciwutleniacze hamują metabolizm kwasu foliowego, przez co jego stężenie w organizmie matki może być zbyt małe, aby dziecko mogło rozwijać się prawidłowo. Kwas foliowy, szczególnie w pierwszych 12 tygodniach ciąży, jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym płodu. Przyjmowanie kwasu foliowego w odpowiednich dawkach ma istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia rozszczepu kręgosłupa u dziecka. Z kolei wg badań prawdopodobieństwo wrodzonych wad cewy nerwowej u dzieci wzrasta, gdy kobieta w czasie ciąży wypija duże ilości zielonej herbaty.
Zielona herbata w ciąży a żelazo
Zielona herbata wypijana w dużych ilościach obniża zdolność organizmu do wchłaniania minerałów z pokarmu, w szczególności żelaza. Zależność ta jest jeszcze większa, gdy pije się ją podczas spożywania posiłków. Według badań spożywanie dużej ilości zielonej herbaty może zmniejszyć ilość żelaza w organizmie nawet o 25 proc.! Niedobory żelaza są szkodliwe zarówno dla przyszłej matki, jak i jej dziecka. U obojga mogą wywołać anemię. Dodatkowo jego niedobór może przyczynić się do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia.
Zielona herbata w ciąży a kofeina
Za negatywne skutki dużych ilości zielonej herbaty odpowiedzialna jest również kofeina. Tym bardziej, gdy ciężarna kobieta spożywa również inne napoje, które zawierają kofeinę, np. kawę, coca-colę. Kofeina przyczynia się do wypłukiwania z organizmu matki cennych dla niej i rozwijającego się dziecka składników, takich jak: żelazo, magnez, wapń, czy witaminy z grupy B. Kofeina przedostaje się przez łożysko do krwiobiegu dziecka. Jej duża ilość może zwiększyć ryzyko poronienia, zakłócać przepływ krwi, hamować wydzielanie hormonu wzrostu. Maksymalna, bezpieczna dzienna dawka kofeiny w okresie ciąży to 200 mg. W przeliczeniu na zieloną herbatę to 3-4 filiżanki dziennie.
Jaka powinna być dieta w ciąży? Dowiedz się więcej z infografiki!
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4557736/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5790015/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30020947/