kobieta w szlafroku „Były twarde jak kamienie. Myślałam, że eksplodują”. Co dzieje się z piersiami w ciąży?

„Były twarde jak kamienie. Myślałam, że eksplodują”. Co dzieje się z piersiami w ciąży?

Spis treści:

Większe, nabrzmiałe, obolałe. Oprócz rosnącego brzucha zmieniają się w ciąży piersi. Co właściwie się z nimi dzieje poza widocznym wzrostem miseczki? Od oczywistych do nieoczekiwanych – zapoznaj się z przewodnikiem po zmianach, jakie zachodzą w piersiach w ciąży.

„Jestem w 26. tygodniu ciąży. Od kilku dni bolą mnie piersi. Niezależnie od tego, czy siedzę, leżę, stoję czy chodzę cały czas odczuwam ból. Widzę, że są zaczerwienione i bardzo gorące. Ogólnie ból towarzyszył mi od początku ciąży, ale w dużo mniejszym stopniu. Lekarz badał i było ok. Czy to może być związane z jakimś zapaleniem, czy to po prostu „ciążowa dolegliwość”? Mogę sobie w jakiś sposób pomóc? Jakieś okłady?” – pyta internautka na jednej z grup ciążowych. W odpowiedzi dostaje poradę, że na obolałe piersi w ciąży najlepsze są okłady z liści kapusty.

Jak bardzo rosną piersi w ciąży?

„Piersi przygotowują się do produkcji mleka, więc to normalne. Też tak miałam. Gdy urodziłam córkę, miałam tak duże piersi, że z rozmiaru C, miałam E, a co gorsza były tak ciężkie, że gdy spałam na plecach, to budziłam się w nocy, bo dusiłam się. Im większe piersi, tym bardziej wrażliwe sutki będziesz miała. Tylko nie masuj piersi ani sutków, bo masowanie wywołuje skurcze. Zwłaszcza w tym tygodniu, w którym jesteś teraz. Lekarz mi tego zabronił, gdy byłam w ciąży” – radzi Katarzyna.

Ta krótka dyskusja pokazuje, że nie wszystkie kobiety przygotowane są na zmiany zachodzące w ich ciele. Wiedzą, że piersi w ciąży mogą ulec zmianie, jeśli chodzi o wielkość, ale nie są świadome, jakie dolegliwości mogą temu towarzyszyć i kiedy to jeszcze norma, a kiedy już sygnał, by udać się do lekarza. By nieco uporządkować tę wiedzę, poprosiliśmy o wypowiedź promotorkę karmienia piersią i współtwórczynię fanpejdżu „Babki z piersiami”, Magdalenę Michalską-Kacymirow.

Ból, obrzęk i powiększenie piersi są najczęściej występującymi wczesnymi objawami ciąży. Ze względu na wzrost progesteronu oraz innych hormonów związanych z ciążą, piersi stają się większe, co jest związane z rozwojem tkanki gruczołowej (zwiększenie liczby pęcherzyków oraz całego systemu kanalików i przewodów wyprowadzającego mleko) – wyjaśnia promotorka i podkreśla, że w tym czasie ważny jest dobór odpowiedniego biustonosza.

Jak zmieniają się piersi w ciąży

Brafitterka Izabela Sakutova w rozmowie z Hello Zdrowie przyznała, że pierwszy biustonosz w ciąży powinnyśmy wybierać między 3. a 4. miesiącem, bo wtedy u większości kobiet już zachodzą zmiany w wielkości piersi.

– Średnio kobieta w trakcie ciąży zmienia dwa do trzech rozmiarów biustonosza – dodała.

Kolejnej zmiany powinnyśmy dokonać na przełomie 6. i 7. miesiąca. W czasie ciąży więzadła mięśni, które podtrzymują piersi są obciążone i mogą tracić elastyczność, dlatego piersi wymagają odpowiedniej troski w postaci dobrze dobranego biustonosza.

Brafitterka odradza kupowanie biustonoszy, które rosną z biustem, bo są wykonane z bardzo elastycznego materiału, który z każdym ruchem powoduje podskakiwanie piersi, a nie podtrzymanie.

Powiększone piersi w ciąży są wrażliwe, a każdy gwałtowny ruch powoduje ból. Tak elastyczny biustonosz nie podtrzyma stabilnie piersi, co może skutkować powstawaniem rozstępów – wyjaśniła.

A gdy piersi w ciąży nie rosną?

„Mnie cycuchy okropnie bolą. Zaczęło się już od 10. tygodnia ciąży. Teraz jestem w 18. Są nabrzmiałe i sterczące, większe o rozmiar” – żali się Ewa. Iwonie sen z powiek spędza inny problem. Jest w 29. tygodniu ciąży, a jej piersi tylko nieznacznie urosły. Zastanawia się, czy przez to, że ma małe piersi, będzie miała pokarm. Promotorka karmienia piersią uspokaja jednak, że wielkość piersi nie ma wpływu na ilość pokarmu.

Czasami kobiety z dużymi piersiami mają mniej pokarmu niż te z mniejszymi. Nie ma zasady – wyjaśnia.

Większość kobiet w ciąży jest zszokowana tym, jak wrażliwe mogą być ich piersi. Na grupach przyszłe mamy żalą się, że odczuwają z tego tytułu dyskomfort podczas seksu, bo nie dają swoim partnerom dotykać piersi. Co więcej, niekiedy problematyczna bywa sama odzież ocierająca się o czułe na dotyk sutki. Obrzęk i tkliwość piersi w ciąży – zdaniem naszej ekspertki – powinny ustąpić po pierwszym trymestrze.

Oprócz odczuwalnych zmian, dla przyszłych mam niemałym zaskoczeniem jest inny wygląd piersi w ciąży. „Skąd mam wiedzieć, czy coś się tam dzieje skoro ani nie bolą, ani nie rosną, tylko ciemnieją wokół brodawek i zauważam powiększone sutki?” – pyta zaniepokojona internautka.

Na powierzchni piersi mogą być widoczne naczynia żylne. Brodawki sutkowe oraz ich otoczki powiększają się i ciemnieją wskutek zwiększenia pigmentacji. Na obwodzie otoczki sutkowej pojawiają się też małe „guzki”. Są to ujścia gruczołów Montgomery’ego (gruczoły łojowe), które w trakcie ciąży stają się bardziej wyniosłe – wyjaśnia Michalska-Kacymirow.

Wszystko, co dzieje się z piersiami w czasie ciąży, ma związek z przygotowaniem ich na to, by stały się „naturalnymi butelkami z mlekiem” dla przyszłego dziecka. U kobiet, które nie rodziły, sutki często są zbyt małe, aby usta dziecka mogły je uchwycić. Ich wielkość w ciąży zmienia się po to, by ułatwić dziecku ssanie.

Wycieki z piersi w ciąży

Kolejną zmianą, na którą kobiety często nie są przygotowane, jest sączenie się wydzieliny z piersi. „Mamusie czy któraś z was tak miała, że w czasie ciąży zaobserwowała wyciek z piersi? Czytałam, że owszem zdarza się, ale w 9. miesiącu. Ja jestem w 20. tygodniu ciąży i dziś zauważyłam, że mam plamy na staniku, a sutki są mokre. Czy to normalne? Troszkę się przestraszyłam a lekarz dopiero w środę” – pyta Marzena na forum dla przyszłych mam. „Mi wycieka od 27. tygodnia. Takie klejące białawo-przezroczyste tłuste kropelki bez zapachu. Im bliżej rozwiązania, tym bardziej klejące” – dodaje Agnieszka.

Promotorka karmienia piersią wyjaśnia, że od około 16-22. tygodnia ciąży produkowana jest siara (Colostrum). Wiele matek nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ nie zawsze jest ona widoczna. U większości kobiet pojawia się dopiero po porodzie.

Siara występuje przez pierwsze 3-5 dni od porodu, zazwyczaj jest żółta i gęsta jak śmietanka. Następnie jest zastępowana przez mleko przejściowe, o pomarańczowym zabarwianiu i zdecydowanie mniej gęste – tłumaczy Michalska-Kacymirow.

Przepełnienie piersi podczas karmienia

„Były twarde jak kamienie. Myślałam, że eksplodują”, „Piersi bolą mnie tak, że płaczę po nocach. Nie chcę już karmić. Ból jest nie do opisania” – to tylko cześć komentarzy mam, które nie wiedziały, jak dotkliwy może być nawał. Nawał pokarmu może pojawić się między 2 a 5 dniem od porodu. – Ma to związek z nagłym zwiększeniem produkcji mleka. Pokarmu raptownie przybywa, co może powodować szybkie przepełnianie się piersi, które mogą być tkliwe i obrzmiałe – mówi promotorka karmienia piersią i podkreśla, że w tym czasie bardzo ważne jest częste i regularne przystawianie dziecka do piersi (karmienie na żądanie) po to, aby nie doszło do zastojów i stanów zapalnych.

Nawał powinien minąć po ok. 24h – dodaje.

Oprócz pilnowania godzin karmienia świeżo upieczona mama powinna zwrócić uwagę na odpowiedni biustonosz. Zdaniem brafitterki, Izabeli Sakutovej, w tę cześć garderoby najlepiej zaopatrzyć się na dwa tygodnie przed datą porodu, dlatego że piersi w tym czasie są bliskie rozmiarowi finalnemu po urodzeniu.

– Należy dobrać mniejszy obwód, bo po porodzie odejdą wody i spadnie brzuszek. A miseczkę o dwa rozmiary większą, bo po urodzeniu organizm dostaje dodatkowego kopa pokarmu, wzmaga się laktacja i piersi dość często powiększają się właśnie o dwa rozmiary – wyjaśnia specjalistka.

Zmiany piersi w trakcie karmienia

Karmienie piersią jest wyzwaniem, na które trzeba się przygotować. Zarówno mama, jak i dziecko potrzebują czasu, by się do tej czynności przyzwyczaić. Przyszła mama powinna również wiedzieć, że po odstawieniu dziecka od piersi, czeka ją zderzenie z nowym wyglądem biustu. Często piersi stają się mniejsze i nieco bardziej spłaszczone.

Zmiany są jednak bardzo indywidualne, o czym mogą świadczyć komentarze internautek: „Nigdy cycków nie miałam, w ciąży urosły. Podczas karmienia mówiłam do siebie „uuu Pamelo”. Po odstawieniu dziecka od piersi cycki wróciły do rozmiaru 0”, „Przed ciążą miałam D. W ciąży G, po karmieniu zostały wiszące, starcze cycki w rozmiarze może A”, „Zmniejszyły się bardzo i wyglądają jak długie suche rodzyny”, „Zostały większe, ale tak jakby zwiędły”, „Zamiast cycków mam zużyte gumki”, „U mnie to nieczynna mleczarnia. Flaczki”.

Magdalena Michalska-Kacymirow podkreśla jednak, że karmienie piersi nie wpływa na proces wiotczenia. – Według najnowszych badań kondycja piersi zależna jest od kilku czynników m.in.: wieku kobiety, BMI, przebiegu ciąży i ilości (im więcej, tym większe ryzyko zwiotczenia), wielkości biustu przed ciążą, palenia papierosów – dodaje.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź