Jak wybierać kosmetyki dla dzieci, by były bezpieczne?
Spis treści:
Kosmetyki dla dzieci: oliwka pielęgnacyjna
W przypadku oliwek pielęgnacyjnych wystarczy zerknąć na sam początek listy składników INCI. Jeśli na pierwszym miejscu mamy paraffinum liquidum, to taka oliwka dla dzieci zdecydowanie nie nadaje a nawet dorośli nie powinni jej stosować, ponieważ jej bazą jest pochodna ropy naftowej. O ile w przypadku dorosłych może spowodować wysuszenie skóry, o tyle u dzieci może przyczynić się do powstania alergii i dużo poważniejszych problemów skórnych. Najlepiej, jeśli na pierwszym miejscu listy składników oliwki dla dzieci są oleje roślinne, jak np. olej słonecznikowy. Warto też zerknąć, czy oliwka nie zawiera sztucznych zapachów. Omijamy więc wszystkie te, które mają w składzie parfum. Sztuczny zapach zdecydowanie nie jest potrzebny w oliwce dla niemowlaków.
Kosmetyki dla dzieci nie muszą pochodzić z drogerii, mogą być ze sklepu z żywnością. W brytyjskich szpitalach na oddziałach położniczych młodym mamom zaleca się kąpanie noworodków z użyciem oleju z pestek winogron. Malutki człowiek nie zdąży się przecież porządnie pobrudzić, skoro głównym jego terytorium jest łóżeczko oraz nosidełko czy wózek. Olej z pestek winogron jest bardzo delikatny i nie podrażni skóry niemowlaka, w przeciwieństwie do wielu oliwek nafaszerowanych chemią.
Kosmetyki dla dzieci: kąpiel
Kolejna kwestia to kąpiel. Dzieci uwielbiają pianę w kąpieli. Ale to rodzice powinni wiedzieć, skąd bierze się taka piana i co może powodować w kontakcie ze skórą dziecka. Najpopularniejszym składnikiem pianotwórczym jest Cocamide DEA. Tworzy piękną pianę, ale nie ma żadnych wartości odżywczych. W badaniach laboratoryjnych na zwierzętach odkryto związek pomiędzy Cocamide DEA i jego pochodnymi a rakiem. Substancja ta powoduje zmiany w mózgu płodów u ciężarnych myszy, którym ją aplikowano. Im większa piana w wannie, tym więcej szkodliwych substancji zawiera płyn do kąpieli. Warto więc się zastanowić, czy taka kąpiel nie kosztuje nasze dziecko zbyt wiele zdrowia.
Kosmetyki dla dzieci: perfumy
Niepokojącym zjawiskiem są również coraz bardziej popularne w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych perfumy dla dzieci. Już kilka lat temu pojawiły się na rynku perfumy dla dziewczynek, które są najzwyklejszą kombinacją sztucznych i toksycznych zapachów mogących wywołać alergie w młodych organizmach. Jeden z europejskich luksusowych domów mody poszedł o krok dalej i postanowił wprowadzić na rynek perfumy dla niemowląt, które miały przypominać zapach noworodka zmieszany z cytrusem, melonem i miodem (a raczej ich chemicznymi odpowiednikami). Sam projekt wywołał wiele kontrowersji. Eksperci podkreślali, że niemowlęta są szczególnie podatne na działanie toksycznych substancji chemicznych zawartych w perfumach. Narażanie dzieci na kontakt z tymi substancjami może mieć wpływ na ich zdrowie w przyszłości i przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi i innych nowotworów. Ostatecznie, po intensywnej kampanii promocyjnej na temat szkodliwości składników perfum, w Stanach Zjednoczonych podjęto decyzję o niewprowadzaniu na rynek kontrowersyjnego produktu.
Kosmetyki dla dzieci nie powinny również zawierać parabenów, które zachowują się podobnie do żeńskich hormonów – estrogenów. U dziewczynek mogą powodować szybsze dojrzewanie. W przypadku parabenów i ochrony dzieci przed tymi szkodliwymi konserwantami najdalej poszli Duńczycy, którzy wprowadzili całkowity zakaz stosowania ich w kosmetykach dla dzieci do lat trzech. Dania jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który uchwalił nowe prawo w tym zakresie. W Polsce, niestety, rodzice muszą uważnie czytać listę składników.
Kosmetyki dla dzieci: szampony i odżywki
Skóra głowy twojego dziecka także wymaga odpowiedniej troski i pielęgnacji. Wybieraj łagodne szampony, pozbawione sztucznych barwników, parabenów, SLS czy silikonów. Dobrze było by gdyby w ich składzie znajdowały się takie składniki jak aloes, rumianek, ogórek czy olejki roślinne. Dobieraj kosmetyki odpowiednio do typu włosów dziecka i jego potrzeb. Jeśli twoje dziecko ma kłopotliwe włosy, skonsultuj się z lekarzem lub fryzjerem dziecięcym. Zachowaj umiar: zbyt duża ilość szamponu lub odżywki może obciążać włosy i skórę głowy dziecka.
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc warto obserwować reakcje skóry i włosów na używane produkty i dostosować pielęgnację do ich indywidualnych potrzeb.
Kosmetyki dla alergików
Jeśli masz dziecko z alergią bądź wrażliwą skórą, musisz szczególnie uważać. Wybieraj bezpieczne kosmetyki, w których składzie nie znajdziesz drażniących składników.
- czytaj etykiety: wybieraj produkty z napisem „hipoalergiczne” lub „przeznaczone dla wrażliwej skóry”.
- zrezygnuj z kosmetyków, które zawierają substancje chemiczne takie jak barwniki, parabeny, ftalany SLS
- im prostszy skład, tym lepiej
- nawilżaj skórę dziecka odpowiedniego dla jego skóry kremami i balsamami
- zanim użyjesz kosmetyku, zrób jego przedramieniu test uczuleniowy- obserwuj reakcję przez 24-48 godzin. Jeśli wystąpią jakiekolwiek reakcje alergiczne, przerwij stosowanie
Dobry kosmetyk to dobre samopoczucie
Odpowiednio zaopiekowana skóra dziecka, nawilżona i wypielęgnowana gwarantuje dobre zdrowie. Skóra wysuszona, podrażniona, z reakcjami alergicznymi może skutkować licznymi dolegliwościami, a nawet skłonnością do infekcji. Od najmłodszych lat dziecko powinno znać rolę higieny w swoim życiu. Uczmy je, że higiena to nie tylko czystość, ale także dobre samopoczucie. Dziecko wykąpane, wypielęgnowane i pachnące czuje się po prostu bardziej komfortowo niż takie, które ma na bakier z higieną. Regularna kąpiel i stosowanie balsamów sprawiają, że czuje się ono świeżo i przyjemnie. To także troska o dobrostan dziecka. Odpowiednia higiena sprawia, że czuje ono pozytywne emocje i wibracje.
Wyjaśnij dziecku, dlaczego higiena jest tak ważna w życiu każdego człowieka. Możesz to zrobić poprzez zabawę: zadbajcie, żeby ukochany pluszak miał codziennie wymyte zęby czy uszy. Możesz wprowadzić rodzinne rytuały, takie jak kąpiel z płatkami. Możesz też troskę o higienę zamienić w zabawę: stwórzcie razem własne kosmetyki z naturalnych składników.
Kosmetyki DIY
Zrobienie samodzielnie kosmetyków dla swojej pociechy może być satysfakcjonujące. Tworząc je, wybieraj jak najłagodniejsze składniki: tak, aby nie podrażniły one delikatnej skóry twojego dziecka.
- Balsam do ciała:
Składniki:
– 1/2 szklanki masła shea,
– 1/4 szklanki oleju kokosowego, 1
– łyżka oleju jojoba,
– kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (opcjonalnie).
Przygotowanie: w misce połącz ze sobą składniki. Rozgrzej je w kąpieli wodnej, aż składniki się rozpuszczą. Odstaw na chwilę, aby mieszanina stężała. Później możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego o łagodnym zapachu. Przelej do słoiczka i pozostaw do ostygnięcia.
2. Szampon dla dzieci:
Składniki:
– 1/4 szklanki płynnego mydła dla dzieci lub naturalnego płynnego mydła do rąk
– 1/4 szklanki wody destylowanej
– 1 łyżka oleju kokosowego lub oliwy z oliwek (opcjonalnie)
– kilka kropel olejku eterycznego o łagodnym zapachu (opcjonalnie)
Przygotowanie: w małej miseczce połącz składniki i dokładnie wymieszaj. Możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego o wybranym zapachu. Przelej szampon do butelki z dozownikiem. Wstrząśnij, aby wszystko się wymieszało. Szampon jest gotowy do użycia.
3. Krem do pielęgnacji pupy:
Składniki:
-1/4 szklanki oleju kokosowego,
– 2 łyżki masła shea,
-1 łyżka oleju jojoba,
-2 łyżki mąki ziemniaczanej.
Przygotowanie: połącz wszystkie płynne składniki ze sobą. Rozgrzej w kąpieli wodnej. Dodaj mąkę ziemniaczaną i dokładnie wymieszaj. Przelej do pojemnika i pozostaw do stężenia.