Co by tu zmalować, czyli sposoby na rozwijanie kreatywności u dzieci
Spis treści:
Wprowadzenie do rozwijania kreatywności u dzieci
Zabawa ma niezwykle ważny wpływ na rozwijanie kreatywności u dzieci. Dzięki temu najmłodsi uczą się rozwiązywać problemy oraz szybciej radzić sobie ze zmianami i ograniczeniami. Maluchy zdobywają też zdolność nieszablonowego myślenia. Twórcze eksperymenty na ścianach czy meblach pozwolą im stawiać sobie wyzwania i nie ograniczać się do ustalonych wzorców. Pozwólmy dzieciom bazgrać i rysować tam, gdzie chcą, by były otwarte na świat, ciekawe nowych wyzwań i nowatorskich rozwiązań. Kreatywność przydaje się nie tylko artystom, ale biznesmenom, naukowcom, kucharzom. Jest też niezawodna w życiu codziennym.
Malowanki XXL dla dzieci
Jeśli macie w domu pasjonata kolorowanek, warto zafundować mu tapetę do samodzielnego ozdabiania. Takie megakolorowanki dla dzieci, podobnie jak tradycyjne tapety, naklejamy modułami, tworząc nieograniczone pole do popisu dla wyobraźni. Teraz maluch może dowolnie wyżywać się artystycznie, a do tego mieć poczucie, że ma wpływ na dekorację dziecięcego pokoju. W końcu i jego gust jest ważny. A jeśli tapeta się znudzi (lub – co mniej prawdopodobne, bo szczegółów do pokolorowania jest cała masa – zostanie zamalowana w całości), z łatwością zmienicie ją na kolejną i zabawa zacznie się od nowa. Kredki do rąk i do dzieła!
Farba tablicowa jako narzędzie twórcze
Tablica i pudełko kolorowej kredy to wyposażenie większości pokoi maluchów. A gdyby tak potraktować temat szerzej i zamienić w tablicę większą powierzchnię? Farba tablicowa można być użyta do pomalowania ściany, jej fragmentu czy drzwi do pokoju a nawet mebli. W ten sposób znacznie powiększamy teren do artystycznej ekspresji i szansa na ocalenie nieskazitelnej bieli ścian rośnie. Jeśli pas farby tablicowej znajdzie się na wysokości małego twórcy, z radością będzie on obsługiwać się zupełnie samodzielnie: narysuje, zetrze, znowu narysuje…
Zrób to sam – kolorowy gadżet
Mamy też propozycję dla nieco starszych. Takich, którzy już wiedzą, że po ścianach się nie maże, ambicja nie pozwala im na „dziecinne” bazgranie kredą po tablicy, a jednak chcieliby stworzyć coś ciekawego. Tym czymś może być absolutnie unikalny, bo własnoręcznie pokolorowany gadżet. Plecak, torba, parasol. Już samo malowanie nadrukowanego na białym tle wzoru to ogromna frajda, ale dumą napawa dopiero prezentowanie swojego autorskiego dzieła rówieśnikom. Efekt „wow!” murowany.
Wartość samodzielnych projektów dla dzieci
Umożliwienie dzieciom tworzenia unikalnych przedmiotów pozwala im nie tylko na rozwinięcie kreatywności. Dziecko uczy się, że ma sprawczość w swoje otoczenie i może wychodzić poza schematy. Dzięki temu wzrasta jego pewność siebie i samoocena. Maluch może też sprawdzić, czy dany pomysł był udany lub warto go udoskonalić. W ten sposób widzi, że lepiej jest podchodzić elastycznie do zmian i wie, że może szukać wielu rozwiązań. Dziecko będzie też mogło być dumne z siebie. W końcu samodzielne wykonanie wymyślonego przez siebie projektu malarskiego to nie lada wyzwanie.
Artystyczne projekty są też doskonałą okazją do rozwijania umiejętności manualnych dziecka. Rysowanie i malowanie różnymi kredkami i pędzlami pod wieloma kątami pozwala na wyćwiczenie nie tylko palców i dłoni, ale całej ręki. Jest też doskonałą gimnastyką dla najmłodszych.
Dostosowanie propozycji do wieku dziecka
Sposoby rozwijania kreatywności u dzieci zależą oczywiście od wieku naszych pociech. Najmłodsi będą szczęśliwi z udostępnienia im kawałka papieru, tablic do malowania czy malowanek XXL. Wyobraźnię u dzieci pomożemy rozwinąć przez gry planszowe, kalambury, rebusy czy wszelkiego typu zagadki.
Większe dzieci będą potrzebowały więcej bodźców i bardziej dostosowanych narzędzi do tworzenia. Starszaki będą zainteresowane tworzeniem zaawansowanych projektów. Może to być pomalowanie własnego plecaka do szkoły, lampki nad biurkiem, a nawet uczęszczanie na ukierunkowane zajęcia.
Zachęcanie do twórczości i eksperymentowania
Rodzice pełnią ogromną rolę w rozwijaniu kreatywności u dzieci. Należy jednak zapomnieć o podsuwaniu maluchom gotowych rozwiązań z myślą, że następnym razem dziecko samo wpadnie na interesujący pomysł. W jaki sposób wspierać rozwój wyobraźni u dzieci?
- Pozwól dziecku próbować nowych rzeczy. Nie podpowiadaj mu, co jest lepsze, niech samo wybierze.
- Zadawaj dziecku pytania i pozwól, by samo też to robiło. Ciekawość świata to pierwszy krok do kreatywności.
- Czytaj dziecku bajki. Może to być nawet parę minut dziennie, a wpływ na rozwój dziecka będzie miało nieoceniony.
- Wspieraj dziecko we wszystkim, co je interesuje. Podsuwaj mu nowe smaki, piosenki czy rzeczy do obejrzenia. W ten sposób maluch lepiej rozwinie wszystkie swoje zmysły, takie jak wzrok, słuch czy smak.