Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża/ fot. Adobe Stock

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Aby jednak były one skuteczne, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad ich stosowania. Jak działają tabletki antykoncepcyjne i ile należy odczekać po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych przed zajściem w ciążę?

Spis treści:

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Działanie tabletek antykoncepcyjnych jest uzależnione od ich składu. Wyróżnia się tabletki dwuskładnikowe, zawierające estrogeny oraz gestagen, a także jednoskładnikowe, tzw. mini pill, które w swoim składzie zawierają jedynie gestagen. Jest to związane z faktem, że działanie antykoncepcyjne tak naprawdę warunkowane jest właśnie przez gestagen, dlatego może być on stosowany jako jedyny składnik tabletki antykoncepcyjnej. Jego rola polega na supresji LH, a więc hormonu luteinizującego, który bierze udział w regulacji cyklu owulacyjnego, doprowadzając do owulacji

Oprócz tego gestagen wpływa na endometrium oraz zwiększa gęstość śluzu szyjkowego, czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników. Estrogeny zawarte w tabletce dwuskładnikowej hamują natomiast wydzielanie FSH, które, podobnie jak LH, bierze aktywny udział w cyklu miesiączkowym, zapobiega wzrastaniu pęcherzyka dominującego, a także stanowi przeciwwagę dla potencjalnych skutków ubocznych stosowania wyłącznie gestagenów. 

Najniższy spodziewany wskaźnik Pearla dla tabletki dwuskładnikowej wynosi 0,1, natomiast dla tabletki progestagenowej – 0,5. Rzeczywiste wartości wynoszą odpowiednio 8,0 oraz 5,0 i związane są z błędem ludzkim przy ich stosowaniu.

Kiedy można odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Antykoncepcja hormonalna, zarówno jednoskładnikowa jak i dwuskładnikowa, zaliczana jest do preparatów bezpiecznych, które mogą być stosowane przewlekle przez bardzo długi czas. Jeżeli jednak planujesz odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, należy zrobić to w odpowiedni sposób. 

Zaleca się, aby w przypadku braku nagłego wystąpienia przeciwwskazań do stosowania niektórych tabletek antykoncepcyjnych, jak np. migreny z aurą, dokończyć dane opakowanie i nie rozpocząć przyjmowania kolejnych tabletek w następnym „cyklu”. Jest to metoda najbezpieczniejsza, a tym samym masz możliwość odstawienia każdego rodzaju tabletki antykoncepcyjnej w dowolnej chwili.

Po jakim czasie od odstawienia tabletek wraca owulacja?

Działanie tabletek antykoncepcyjnych jest w pełni odwracalne. Z tego powodu cykle owulacyjne po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej stosunkowo szybko wracają. Oczywiście kwestia ta jest uwarunkowana osobniczo, jednak u znacznej większości kobiet już pierwszy cykl może przebiegać z normalną owulacją umożliwiającą zapłodnienie.

Problemy z zajściem w ciążę – jakie badania wykonać?

Polecamy

Problemy z zajściem w ciążę – jakie badania wykonać?

Mijają kolejne miesiące starań, a upragnionej ciąży jak nie było, tak nie ma? Nie jesteście sami! Problem z zajściem w ciążę dotyka nawet półtora miliona par w Polsce. Po jakim czasie potrzebna jest diagnostyka i jakie badania zrobić przy staraniach o dziecko?

Czytaj

Ile odczekać po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych przed zajściem w ciążę?

Wiele kobiet zastanawia się, po jakim czasie od odstawienia tabletek można zajść w ciążę. Aktualnie dostępne na rynku tabletki antykoncepcyjnie nie wymagają przerwy przed staraniem się o dziecko po rezygnacji z ich stosowania. Nie mają one wpływu teratogennego czy też embriotoksycznego i nie powodują potencjalnych szkodliwych następstw w postaci wad wrodzonych u dziecka. 

Z tego względu ciąża w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek nie jest przeciwwskazana i nie stanowi zagrożenia dla kobiety lub płodu. Specjaliści zalecają jednak, aby przed rozpoczęciem starań o dziecko zadbać o pewne kwestie, aby tym samym lepiej przygotować się do okresu ciąży. Wśród zalecanych kroków wymienia się:

  • rozpoczęcie regularnej suplementacji kwasu foliowego, jeżeli nie przyjmowałaś go wcześniej,
  • zadbanie o codzienną zbilansowaną dietę i prawidłową masę ciała,
  • wyrównanie wszelkich zaburzeń hormonalnych,
  • wybranie ginekologa prowadzącego ciążę,
  • opcjonalnie wykonanie badań w kierunku toksoplazmozy, różyczki czy też cytomegalowirusa – warto jednak, aby zestaw potrzebnych badań przedstawił ci twój ginekolog, nawet jeżeli planujesz prowadzić ciążę u innego lekarza.

Zajście w ciążę po odstawieniu antykoncepcji jest całkowicie naturalne i jeżeli nie masz chorób towarzyszących mogących potencjalnie wpływać na płodność, nie stanowi również przeszkody czy utrudnienia w staraniach o dziecko. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź