Spis treści:
Dlaczego niemowlę musi pić wodę?
W organizmie niemowlaka woda stanowi aż 75 proc. masy jego ciała. A ponieważ oddychając, pocąc się czy wydalając mocz i kał, dziecko tę wodę traci, jej poziom trzeba stale uzupełniać. Czy to oznacza, że oprócz mleka powinno również pić czystą wodę? Nie jest to konieczne, a w przypadku karmienia piersią nawet niewskazane, ponieważ wpływałoby niekorzystnie na laktację.
Organizm matki, której dziecko mniej ssie, wytworzy bowiem mniej mleka. A mleko kobiece aż w 87 proc. składa się z wody! W gotowej mieszance będzie jej tyle, ile użyjemy do jej przyrządzenia. Nie martwmy się zatem, co zrobić, gdy niemowlę nie chce pić wody, bo w rzeczywistości ma jej pod dostatkiem.
Gdy karmimy dziecko mlekiem modyfikowanym, dodatkowe podanie wody może być konieczne w razie upałów, gdy wody traci się więcej, a także w przypadku wysokiej gorączki. Pamiętajmy jednak, by nie słodzić jej glukozą ani nie zastępować innymi napojami – soczkiem czy herbatką. Z reguły zawierają one cukier, który nie ma wartości odżywczych, a jedynie tuczy.
Ile wody musi pić niemowlę?
Niemowlęta do 6. miesiąca życia potrzebują około 100 do 190 ml wody w przeliczeniu na 1 kg masy ciała. Matczyne lub modyfikowane mleko w pełni tę potrzebę zaspokaja. Gdy nasza pociecha skończy już pół roku, przychodzi czas na rozszerzenie diety. W codziennym menu powinno się znaleźć 800–1000 ml wody – oprócz mleka będzie ona w zupkach, papkach, gotowanych warzywach, w zależności od tego, jaki model odżywiania wybierzemy dla naszej pociechy.
Do posiłku – ale nie jest to konieczne – możemy podać niemowlęciu trochę wody w kubeczku. Spróbuje – doskonale – do smaku wody też trzeba się przyzwyczaić, a im wcześniej, tym lepiej. Odmówi – to też nie powód do zmartwienia. Gdy niemowlę nie chce pić wody, oznacza to, że taka jej ilość, jaka była w pożywieniu, zaspokoiła jego potrzeby.
Czy niemowlęciu, które rozsmakuje się w wodzie i będzie o nią prosić, należy jej ilość ograniczać? Nie ma takiej potrzeby, bo czystą, niesłodzoną wodą nie można się najeść – przeciwnie, pomaga ona kształtować dobre nawyki żywieniowe. Pamiętajmy jedynie, by nie podawać jej bezpośrednio przed posiłkiem – wypełniony żołądek może nie mieć ochoty na więcej treści.
Co może być przyczyną niechęci do picia wody?
Dlaczego niemowlę nie chce pić wody? Oprócz tego, że po prostu wystarczy mu ta, którą dostaje wraz z mlekiem czy zupą, przyczyna może tkwić w sposobie jej podawania: czasem niemowlę nie chce pić wody z butelki, bo gdy jest karmione piersią, odrzuca nieznany mu dotąd smoczek. Nie walczmy wtedy, żeby go akceptowało, podawajmy wodę z kubeczka, „po dorosłemu”.
Inna możliwa przyczyna niechęci do picia wody, to jej smak. Przyznajmy – inaczej smakuje przegotowana woda z kranu, a inaczej mineralna z butelki, prawda? Nie tylko my, dorośli, potrafimy rozróżniać smaki, niemowlę też ma tę zdolność. Bardzo prawdopodobne, że picia czystej wody odmówi niemowlę, które do tej pory dostawało do picia słodzone herbatki czy wodę z glukozą.
Jeśli decydujemy się podać niemowlęciu wodę, jaką warto wybrać? Źródlaną lub niskozmineralizowaną (zawierającą poniżej 500 mg składników mineralnych/dl) i niskosodową (poniżej 10 mg sodu/dl), ponieważ składniki te mogą zaburzyć pracę nerek.
Czy wodę dla niemowląt zawsze należy przegotować? Tę z kranu – koniecznie, w przypadku butelkowanej zdania dietetyków są podzielone, bo choć źródlana woda powinna być sterylna, zawsze istnieje, choć minimalne, prawdopodobieństwo dostania się do niej mikrobiologicznych zanieczyszczeń. W pełni bezpieczna jest jedynie woda z atestem dla niemowląt i małych dzieci, i taką najlepiej wybierać w sklepie. W domu przechowujmy ją w zacienionym miejscu, a gdy otworzymy butelkę, zużyjmy wodę w ciągu 24 godzin.
Niektórzy rodzice czy to ze względów oszczędnościowych, czy ekologicznych (butelki PET bardzo zanieczyszczają planetę) decydują się na kranówkę. Pamiętajmy wówczas, by zanim nalejemy ją do czajnika, spuścić pierwszy strumień do zlewu.
Polecamy
Woda gazowa dla dziecka. Czy maluch może pić bąbelki?
Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skutecznie gasi pragnienie i nawadnia. Organizm nie może magazynować większej ilości wody, dlatego powinna być ona dostarczana na bieżąco. Jaką wodę podawać dziecku? Czy woda gazowana to dobry wybór?
Co zrobić, jeśli niemowlę nie chce pić wody?
Gdy mimo zapewnień pediatry, że dziecku nie grozi odwodnienie, martwicie się, bo niemowlę nie chce pić wody ani herbatki, jaka jest na to rada? Co mówią psychologowie dziecięcy i doświadczeni rodzice?
- Nie namawiajcie stale dziecka do picia wody – to może odnieść przeciwny skutek; postawicie kubeczek w zasięgu wzroku dziecka – jest wielka szansa, że się nim zainteresuje;
- Nie podawajcie mu innych, posłodzonych płynów – gdy przyzwyczai się do ich smaku, trudno będzie mu zaakceptować zwykłą wodę;
- Pijcie wodę do posiłków – dzieci lubią naśladować dorosłych, dobry przykład może je zachęcić;
- Nie narzekajcie przy dziecku, że nie chce pić wody – takie zachowanie tylko wzmacnia negatywne nastawienie malucha;
- Oglądajcie razem książeczki i filmy edukacyjne o tym, jak potrzebne jest picie wody. Maluch ok. 1. roku życia, nawet jeśli nie wszystko rozumie, dowie się, że to ważna sprawa.