Czy można zażywać antydepresanty w ciąży? Jakie jest ryzyko? / istock Czy można zażywać antydepresanty w ciąży? Jakie jest ryzyko? / istock

Czy można zażywać antydepresanty w ciąży? Jakie jest ryzyko?

Choroby, takie jak depresja czy zaburzenia lękowe, nie omijają też kobiet ciężarnych. W niektórych przypadkach ciąża rozpoczyna się w trakcie terapii i leczenia. Jak działają środki psychotropowe i czy są bezpieczne w ciąży?

Spis treści:

Jak działają środki psychotropowe?

„Psychotropy” to potoczna nazwa leków psychotropowych, a więc wszystkich, które stosowane są w leczeniu psychiatrycznym. Jest to duża grupa leków działających w odmienny sposób. Należą do nich: 

  • leki normotymiczne stosowane głównie w chorobie afektywnej dwubiegunowej,
  • neuroleptyki używane np. w schizofrenii,
  • leki uspokajające i przeciwlękowe,
  • leki przeciwdepresyjne.

Wśród nich najczęściej stosowane są antydepresanty, które również podzielić można na kilka grup. Lekarze psychiatrzy w leczeniu depresji czy też zaburzeń lękowych stosują najczęściej selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, określane w skrócie SSRI. Ich działanie polega, jak sama nazwa wskazuje, na zahamowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny, czyli neuroprzekaźnika, który znajduje się w połączeniach między neuronami. W efekcie jego stężenie zwiększa się, a to pobudza przekazywanie sygnału między komórkami nerwowymi. Wykorzystanie tego mechanizmu ma związek z badaniami naukowców, którzy stwierdzili obniżony poziom m.in. serotoniny w połączeniach między neuronami ośrodkowego układu nerwowego u osób zmagających się z depresją czy też zaburzeniami lękowymi.

Kiedy bierze się środki psychotropowe?

Środki psychotropowe stosowane są w różnego rodzaju chorobach psychicznych, takich jak:

  • depresja,
  • choroba afektywna dwubiegunowa,
  • zaburzenia lękowe,
  • schizofrenia,
  • fobie,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Leczenie tych dolegliwości, regularne stosowanie przepisanych leków, a także stała opieka specjalisty są kluczowe w skutecznej kuracji i w wielu przypadkach umożliwiają normalne funkcjonowanie.

Czy środki psychotropowe w ciąży są bezpieczne?

Wiele kobiet ciężarnych chorujących na choroby psychiczne z pewnością zastanawia się, czy środki psychotropowe w ciąży są bezpieczne, tym bardziej, że wielu leków nie wolno zażywać. Nie inaczej jest w przypadku antydepresantów w ciąży. 

Kiedy kobieta planuje ciążę, lekarze psychiatrzy zalecają ponowną ocenę jej stanu psychicznego. Rekomendują też, aby w miarę możliwości nie stosować leków antydepresyjnych w pierwszym trymestrze, a jeżeli jest to konieczne, używać leków wskazanych przez lekarza w możliwie najmniejszej dawce. 

W przypadku kobiet leczących się psychiatrycznie konieczna jest dobra współpraca ginekologa oraz psychiatry, aby ciąża przebiegła bezpiecznie zarówno dla płodu, jak i dla matki.

Depresja poporodowa, czyli więcej niż poporodowy smutek

Polecamy

Depresja poporodowa, czyli więcej niż poporodowy smutek

Depresja poporodowa. Dawniej traktowana jako fanaberia, dziś uznana za jednostkę chorobową. Szacuje się, że co piąta kobieta po porodzie zmaga się z silnymi emocjami, które przybierają niebezpieczną postać depresji poporodowej. Choroba, o której wiele matek milczy. Nieleczona może prowadzić do tragicznych skutków.

Czytaj

Skutki stosowania antydepresantów w ciąży

Stosowanie niektórych leków antydepresyjnych w ciąży jest przeciwwskazane. Substancje o udowodnionym działaniu teratogennym to m.in. benzodiazepiny oraz inhibitory MAO. Mogą one doprowadzić do poronienia, porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej, a także wystąpienia wad wrodzonych związanych głównie z układem krążenia. Z tego względu tak ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza psychiatry, gdyż znane są preparaty stosunkowo bezpieczne w ciąży, które można stosować.

Antydepresanty w ciąży – co należy wiedzieć?

W przypadkach ciężkich epizodów depresyjnych rezygnacja z farmakoterapii przynieść może więcej szkód niż pożytku, gdyż wiązać się może z powikłaniami, takimi jak: przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa, a także zaburzenia u dziecka w postaci rozdrażnienia czy też problemów z koncentracją uwagi. Pamiętaj, że choroby psychiczne są takimi samymi dolegliwościami, jak choroby innych układów i w żadnym wypadku nie są powodem do wstydu.

Leczenie depresji w ciąży

Podstawową zasadą stosowania psychotropów w ciąży jest używanie ich zgodnie z zaleceniami lekarza i w odpowiednio dobranej dawce. W trakcie ciąży dużo większy nacisk kładzie się także na postępowanie niefarmakologiczne, a więc psychoterapię prowadzoną najczęściej w nurcie poznawczo-behawioralnym. 

Zazwyczaj antydepresanty w ciąży stosowane są w sytuacjach cięższych epizodów depresyjnych, w takiej sytuacji niezastosowanie leczenia farmakologicznego może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź