Dostawka do łóżka dla niemowlaka - czy warto? /fot. iStock Dostawka do łóżka dla niemowlaka – czy warto? /fot. iStock

Dostawka do łóżka dla niemowlaka – czy warto?

Dostawka do łóżka dla niemowlaka to kompromis pomiędzy spaniem w jednym łóżku a oddzielnym miejscem do spania dla malucha. W łóżeczku dostawnym niemowlę jest blisko nas, a my wciąż mamy całe, „dorosłe” łóżko dla siebie.

Spis treści:

Jak wygodnie spać z dzieckiem?

Chociaż wspólne spanie z dzieckiem ma wiele korzyści (to nie tylko bliskość czy wzajemna synchronizacja, ale i np. wygoda w czasie nocnego karmienia piersią), to nie zawsze jest to rekomendowane. W dodatku spanie w jednym łóżku z dzieckiem może być po prostu niewygodne. 

Rozwiązaniem, które umożliwi nam „współspanie”, a jednocześnie zapewni przestrzeń i dla małych, i dużych, jest dostawka do łóżka. To bezpieczne, wydzielone miejsce do spania dla malucha zapewniające zarazem bliskość rodzica. Dziecko będzie spało obok nas, będziemy mogły je utulić czy nakarmić bez wstawania.

Chociaż do jednego z boków łóżka możemy po prostu dostawić standardowe dziecięce łóżeczko, to przystawka będzie wygodniejszą opcją – nie będziemy musiały podnosić dziecka nad barierką, np. gdy będziemy chciały je nakarmić w nocy.

Dostawka do łóżka to rozwiązanie, które sprawdzi się nocą, ale nie tylko. Przystawkę docenimy również w czasie połogu – nie będziemy musiały wciąż wstawać, podnosić malucha.

Dostawka do łóżka rodziców dla dziecka – na czym polega?

Przystawka do łóżka to nic innego jak regulowane dziecięce łóżeczko, które – jak wskazuje już nazwa – przystawiamy do naszego łóżka. Jeden z boków dostawki jest ruchomy, odsuwamy go, a łóżeczko dostawne przymocowujemy do stelaża naszego łóżka. Między przystawką a naszym łóżkiem zazwyczaj znajduje się dodatkowe zabezpieczenie, niewielka barierka, która zapobiega przemieszczaniu się dziecka – maluch „przypadkiem” nie znajdzie się na naszym łóżku.

Łóżeczka dostawne mogą mieć różne formy (mogą np. wyglądać jak klasyczne drewniane łóżeczko lub kołyska ze szczebelkami – tylko bez jednego boku), najczęściej jednak przypominają „miękkie” łóżeczka turystyczne. Dostawki do łóżka często wyposażone są w kółka, dzięki czemu po złożeniu boku mogą pełnić funkcję mobilnego łóżeczka, które będzie za nami podążało w ciągu dnia.

Jaki ochraniacz na łóżeczko warto wybrać?

Polecamy

Jaki ochraniacz na łóżeczko warto wybrać?

Drewniane, pomalowane na neutralne kolory, z podwyższonym dnem i regulowanymi szczebelkami – wybór łóżka dla malucha może być nie lada zadaniem. Wielu rodziców kupuje też ochraniacz na łóżeczko. Włożony między szczebelki, ma on chronić dziecko przed stłuczeniami i osłaniać przed przeciągami. Czy ochraniacz na łóżeczko to towar pierwszej potrzeby w wyprawce dla malucha? Podpowiadamy!

Czytaj

Czy warto kupić dostawkę do łóżka dla niemowlaka?

Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) dotyczące profilaktyki SIDS wskazują, że dzieci powinny spać w jednym pokoju z rodzicami, w pobliżu ich łóżka, jednak oddzielnie – przynajmniej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, idealnie – w pierwszym roku. Nie ma wystarczających danych, które pozwalałyby na wydanie rekomendacji dotyczących spania w dostawce do łóżka, jednak z punktu widzenia rodzica wydaje się, że jest to optymalne rozwiązanie zapewniające zarówno bezpieczną przestrzeń dla malucha, jak i bliskość rodzica.

Rekomendacje AAP mówią także m.in. o tym, że:

  • materac w dziecięcym łóżeczku powinien być nowy, twardy i niezmieniający kształtu,
  • prześcieradło powinno być dopasowane do materaca (najlepiej, aby było na gumce),
  • zamiast kołdry czy koca, powinnyśmy korzystać ze śpiworka lub otulacza,
  • w dziecięcym łóżeczku nie powinno być poduszek, maskotek czy innych ruchomych elementów.

Wybierając dostawkę do łóżka, pamiętajmy o tych zaleceniach.

Jaką dostawkę do łóżka wybrać?

Przystawka przede wszystkim powinna być dopasowana do łóżka rodziców. Zwróćmy uwagę na zakres regulacji (szczególnie, jeśli „dorosłe” łóżko ma niestandardową wysokość) – między naszym łóżkiem a dostawką nie może być żadnej przerwy, materace powinny być swoim przedłużeniem. 

Wybierając dostawkę do łóżka, sprawdźmy, do jakiego wieku jest rekomendowana. Niektóre sprawdzą się jedynie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, z innych dziecko będzie mogło korzystać dłużej. W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na rozbudowane modele – niektóre dostawki do łóżka to kilka sprzętów w jednym, mogą np. w przyszłości pełnić funkcję kojca dla dziecka.

Źródła:

  1. SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment, Pediatrics (2016) 138 (5): e20162938 https://publications.aap.org/pediatrics/article/138/5/e20162938/60309/SIDS-and-Other-Sleep-Related-Infant-Deaths-Updated [dostęp 12.09.2022].

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź