Alkohol a karmienie piersią / iStock

Alkohol a karmienie piersią

Doskonale wiemy, jak szkodliwe potrafi być spożywanie alkoholu w ciąży. A jak to wygląda w przypadku karmienia piersią? Jak alkohol wpływa na laktację? Czy przenika do mleka matki i może zaszkodzić dziecku?

Spis treści:

Czy alkohol przenika do mleka matki?

W rozważaniach na temat szkodliwości produktów i leków przyjmowanych w okresie laktacji kluczową kwestią jest, czy w trakcie karmienia piersią mogą one trafić do organizmu dziecka. Jak podaje amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention (CDC), alkohol nie tylko trafia do mleka matki, ale też osiąga w nim najwyższe stężenie dopiero po upływie 30–60 min. i utrzymuje się nawet do kilku godzin.

Jak podaje CDC: Alkohol zawarty w jednym drinku może być wykrywany w mleku przez około 2–3 h, z dwóch drinków przez około 4–5 h, a z trzech około 6–8 h. (…) Czas ten może jednak zależeć od wielu czynników, m.in. ilości spożytego alkoholu, tempa picia, spożytego z alkoholem jedzenia, wagi kobiety i jej metabolizmu.

Przyjmuje się, że jeden standardowy drink (dawka) zawiera około 10 g czystego alkoholu. W przybliżeniu jest to 300 ml piwa 3,5 proc., 80 ml lekkiego wina <13 proc., 50 ml mocnego wina lub likieru ok. 18–20 proc. lub 25 ml napojów wysokoprocentowych 40 proc.

Czy można pić alkohol podczas karmienia piersią?

Skoro alkohol przenika do mleka, trzeba liczyć się także z tym, że wraz z pokarmem będzie trafiał do organizmu naszego dziecka. Czy oznacza to, że nie można pić alkoholu podczas karmienia piersią? Chociaż z reguły jest to odradzane, podczas laktacji dopuszcza się okazjonalne spożywanie niewielkich ilości alkoholu, najlepiej z zachowaniem co najmniej 2 godzin odstępu przed karmieniem. 

Większe ilości alkoholu przyjmowanego razem z mlekiem matki mogą negatywnie wpływać na rozwój, wzrost i rytm snu/czuwania dziecka. Oprócz zaburzeń snu odnotowywano także u takich dzieci wymioty czy nadmierne pocenie. Z kolei regularne przyjmowanie dużych dawek alkoholu może prowadzić także do strukturalnych uszkodzeń i upośledzenia funkcji komórek, a nawet ich śmierci.

Poza kwestią obecności alkoholu w pokarmie należy także pamiętać, że spożywanie go w dużych ilościach może upośledzać naszą zdolność do prawidłowej opieki nad niemowlakiem. Będąc w stanie upojenia alkoholowego, tracimy czujność i zdolność do szybkiej reakcji w przypadku zagrożenia dla zdrowia lub życia naszego dziecka.

Dieta matki karmiącej. Co jeść, czego unikać, przepisy

Polecamy

Dieta matki karmiącej. Co jeść, czego unikać, przepisy

Najważniejsze, by w jadłospisie kobiety karmiącej piersią znalazły się różne produkty, ponieważ dieta powinna być urozmaicona i zdrowa. Należy unikać produktów, które mogą wywołać u dziecka kolkę lub alergie.

Czytaj

Czy alkohol wpływa na laktację?

Problem przenikania alkoholu do mleka mógłby się wydawać łatwy do rozwiązania poprzez chociażby zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy jego spożyciem a karmieniem dziecka. Negatywny wpływ alkoholu w czasie karmienia piersią dotyczy jednak nie tylko działania alkoholu na niemowlę, ale także na organizm matki. 

Alkohol może upośledzać wydzielanie i funkcje prolaktyny i oksytocynyhormonów odpowiedzialnych za laktację i produkcję pokarmu. Chociaż istnieją przesłanki dotyczące wzrostu wydzielania prolaktyny po spożyciu alkoholu, jej ilość nie jest ściśle wiązana z ilością wydzielanego mleka. Pod wpływem alkoholu może dochodzić do spadku odpowiedzi hormonalnej na ssanie piersi – dziecko nawet w przypadku intensywnego ssania otrzymuje mniej mleka, a co za tym idzie – i kalorii. Co istotne, matki karmiące po alkoholu często nie są świadome zmniejszenia dostępności pokarmu, przez co trudniej im oszacować jego ilość przyjętą przez dziecko i łatwiej doprowadzić do niedożywienia.

Piwo na laktację

Jak się to jednak przekłada na popularne ludowe zalecenia związane z piciem piwa na laktację? Zgodnie z przedstawionymi informacjami, alkohol obecny w piwie nie pobudza laktacji, a wręcz przeciwnie – może ją upośledzać i prowadzić do spadku ilości wydzielanego pokarmu. W przypadku piwa najprawdopodobniej nie jest to też działanie związane wyłącznie z alkoholem, gdyż podobny efekt obserwowano także po spożyciu piwa bezalkoholowego.  

Wino a karmienie piersią

Innym funkcjonującym w społeczeństwie nawykiem jest spożywanie alkoholu „na dobry sen”. Wiele osób wierzy, że wieczorna lampka wina ułatwia zasypianie, a przy karmieniu piersią działa tak też na dziecko. Należy jednak pamiętać, że usypiające działanie alkoholu jest bardzo złudne, ponieważ negatywnie wpływa on na jakość snu. Alkohol obecny w pokarmie skraca fazę aktywnego snu w pierwszych 3,5 godzinach po spożyciu. Dziecko więc, nawet jeśli faktycznie szybciej zaśnie, może obudzić się mniej wyspane.

Karmienie piersią a alkohol – o czym warto pamiętać?

Jeśli podczas laktacji mamy od czasu do czasu ochotę na spożycie alkoholu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  • Nie nadużywać alkoholu.
  • Zachować odstęp czasu pomiędzy spożyciem alkoholu a karmieniem piersią – warto, aby wynosił co najmniej 2 h.
  • Przed spożyciem większych ilości alkoholu odciągnąć pokarm – będziesz mogła nakarmić nim dziecko, jeśli do czasu karmienia alkohol nie zostanie wyeliminowany z organizmu.
  • Alkohol utrzymuje się w mleku tak długo, jak długo jest on obecny we krwi matki – odciągnięcie pokarmu po spożyciu alkoholu nie przyśpiesza jego eliminacji.
  • Podczas spożywania większych ilości alkoholu należy zadbać o zapewnienie dziecku odpowiedniej opieki, najlepiej osoby trzeźwej.

Źródła:

  1. Sioda T., Karmienie piersią i alkohol. Pediatria Polska 2010; 85(1).
  2. Brown RA, Dakkak H, Seabrook JA., Is Breast Best? Examining the effects of alcohol and cannabis use during lactation. Journal of Neonatal-Perinatal Medicine 2018; 11(4).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź