Tkliwość piersi w ciąży – skąd się bierze? / iStock

Tkliwość piersi w ciąży – skąd się bierze?

Ból, drażliwość i tkliwość piersi to dolegliwości, na które wiele kobiet skarży się co miesiąc – wszak to jeden z najczęstszych symptomów zbliżającej się miesiączki, a dokładniej zmieniającego się układu sił w hormonach. Bywa, że to, co uznajemy za nadciągający PMS, jest pierwszym objawem ciąży i nieraz łatwo go przeoczyć.

Spis treści:

Jakie zmiany zachodzą w piersiach w ciąży?

Ciąża to niezwykły czas dla organizmu kobiety. Ciało, w którym zaczyna rozwijać się płód, dostaje listę zadań do wykonania – szczególne znaczenie mają tutaj hormony. Nie bez powodu mówi się, że to „szalejące hormony” sprawiają, że przyszła mama miewa huśtawki nastrojów, bywa zmęczona, rozdrażniona, nieraz nieobecna duchem czy wyjątkowo wrażliwa – to reakcje na ogrom pracy, do której przygotowuje się organizm.

Zmiany w piersiach w ciąży również są sprawką hormonów, a dokładnie progesteronu, który zajmuje się gromadzeniem większej ilości wody w tkankach, i estrogenów – to one popularnie nazywane są hormonami kobiecymi. Przed ciążą odpowiadają za regulację cyklu menstruacyjnego i wykształcenie żeńskich cech płciowych. Po zapłodnieniu przygotowują macicę do przyjęcia zarodka i utrzymują ciążę. To również one odpowiadają za to, co dzieje się z piersiami w ciąży – wpływają na intensywny rozwój kanalików mlekowych, żeby za kilka miesięcy mama mogła nakarmić dziecko.

Estrogeny, poza swoją funkcją „wewnętrzną”, sprawiają również, że zmienia się wygląd piersi – już od pierwszych dni ciąży zaczynają się powiększać i zaokrąglać, by przed porodem osiągnąć rozmiar nawet dwa razy większy (jest to również kwestia magazynowania zapasu tkanki tłuszczowej, która będzie niejako „zabezpieczeniem” dla noworodka). Wizualnej przemianie ulegają również brodawki – stają się większe i nabierają intensywniejszego koloru.

Wiele kobiet cieszy się, że ich biust staje się krągły i jędrny, jednak te zmiany mogą wiązać się właśnie z tkliwością. W II trymestrze ciężarne często skarżą się na dużą obolałość, nierzadko decydują się wówczas na intensywną pielęgnację – z powodu zwiększającego się rozmiaru mogą się pojawić rozstępy, a także ujawnić naczynia krwionośne (z powodu zwiększonego przepływu krwi). Piersi są obrzmiałe, a sutki tkliwe i bardzo wrażliwe – może podrażniać je nawet materiał bielizny.

Dlaczego piersi w ciąży są tkliwe?

Głównym powodem tkliwości piersi jest wzrost poziomu progesteronu i estrogenu, co wpływa na tkankę gruczołów. To te hormony sprawiają, że piersi stają się większe – nieraz jest to tak szybki proces, że kobiety już w pierwszych tygodniach ciąży muszą zaopatrzyć się w nowe biustonosze. Warto podkreślić, że opięta i ciasna bielizna może dodatkowo pogłębiać problem tkliwości.

Proces ten przebiega jednak bardzo różnie – niektóre ciężarne niemal go nie zauważają i nie odczuwają, u innych piersi stają się wrażliwe na dotyk, a nawet zaczynają boleć, co wyklucza na przykład spanie na brzuchu. Warto podkreślić, że o ile nudności czy senność często ustępują po I trymestrze, o tyle tkliwość piersi raczej się nasila.

Jak dbać o piersi po porodzie

Polecamy

Jak dbać o piersi po porodzie

Piersi, zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie, zmieniają się pod wpływem wahań hormonalnych. Przygotowują się także do nowej funkcji, jaką będzie karmienie dziecka. Oczywiste jest więc, że biust po porodzie wygląda inaczej niż dotychczas. Niektórym kobietom trudno jest wrócić do stanu sprzed ciąży. Jak można ujędrnić piersi po porodzie?

Czytaj

Wrażliwość piersi na początku ciąży – skąd się bierze?

Wrażliwość i tkliwość piersi to pierwsze objawy ciąży – nieraz kobiety mylnie zakładają, że obolały biust zwiastuje miesiączkę i dopiero po wykonaniu testu ciążowego dowiadują się, że doszło do zapłodnienia. Ciało natomiast reaguje na zmianę natychmiastowo – od pierwszych dni po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem rozpoczyna przygotowania. Jednym z pierwszych sygnałów są właśnie zmiany w piersiach – mogą one być nie tylko obolałe i wrażliwe, ale i większe z widocznymi niebieskimi naczynkami. Wrażliwość piersi na początku ciąży, tkliwość, ból czy uczucie mrowienia związane są ze zmianami hormonalnymi.

Niektóre kobiet uważają, że to właśnie piersi są pierwszym testem ciążowym – wystarczy je dotknąć, by poczuć ból, który z każdym dniem staje się silniejszy i trwa dłużej niż ból miesiączkowy. Żeby mieć pewność, warto wykonać test kupiony w aptece lub skonsultować się z lekarzem i wykonać profesjonalne badania.

Tkliwość piersi a ciąża

Tkliwość piersi może być pierwszym objawem ciąży – warto potwierdzić to testem. Gruczoły od pierwszych dni po zapłodnieniu zaczynają się zmienić, co związane jest z różnymi objawami: bólem, wrażliwością, swędzeniem (może mieć to związek z gwałtownym rozciąganiem się skóry – zapowiada to pojawienie się rozstępów). Dyskomfort może być odczuwalny cały czas lub podczas wykonywania konkretnych czynności – w kąpieli lub w trakcie zmiany ubrania.

Tkliwość piersi może utrzymywać się przez całą ciążę, w niektórych przypadkach zwiększa się z każdym miesiącem. Jednak ciała ludzkie są bardzo różne i u wielu pań dolegliwości mijają po I trymestrze.

Piersi mogą rosnąć gwałtownie we wczesnych tygodniach albo zwiększać swój rozmiar stopniowo. […] Każda kobieta jest inna. Być może twoje piersi powiększą się dopiero bezpośrednio przed porodem lub nawet po nim. Jeżeli jednak zastanawiasz się, o ile zwiększą się twoje piersi w czasie ciąży, dam ci odpowiedź: w momencie napełnienia się mlekiem mogą one być nawet o połowę większe niż przed ciążą − wyjaśnia dr Jacqueline Kent, badaczka w dziedzinie laktacji z Uniwersytetu Australii Zachodniej.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź