Spis treści:
Jak wygląda wypróżnianie po porodzie?
Problemy z wypróżnianiem dotykają wielu kobiet jeszcze w czasie ciąży i są związane ze spowolnioną perystaltyką jelit. Niestety zdarza się, że po porodzie problem nie mija lub, co gorsza, nasila się. Wiele kobiet z tego powodu broni się przed wypróżnieniem w pierwszych dniach po porodzie, obawiając się bólu czy też rozejścia się rany.
Specjaliści zalecają, by tego nie robić, gdyż im dłużej trwa zaparcie, tym masy kałowe stają się twardsze i mogą wywoływać jeszcze większe dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że jelita w większości przypadków zaraz po porodzie są oczyszczone. Jest to spowodowane tym, że wiele kobiet doświadcza biegunek kilka dni przed porodem lub do wypróżnienia dochodzi w wyniku lewatywy albo podczas samego porodu. Nie dziwi więc fakt, że przez pierwsze dwie doby połogu mama zazwyczaj nie ma potrzeby wizyty w toalecie.
Połóg a problemy z wypróżnianiem
W pierwszych dniach połogu problemy z wypróżnianiem zgłasza wiele kobiet. Związane jest to ze zmianami jakie zachodzą w organizmie mamy. Ewentualne żylaki odbytu, zszyta rana krocza czy odwodnienie spowodowane karmieniem piersią i zbyt małą ilością wypijanej wody sprawiają, że wiele kobiet unika toalety jak ognia, bojąc się najczęściej bólu podczas defekacji. Znieczulenie, stosowane szczególnie podczas cięcia cesarskiego, również może wpływać na problemy z wypróżnianiem w pierwszych chwilach po porodzie. Mijają one jednak samoistnie.
Problemy z wypróżnianiem w połogu – skąd się biorą?
Problemy z wypróżnianiem po porodzie mogą mieć różne przyczyny. Jeśli kobieta rodziła drogami natury, okolica krocza i odbytu może być obolała, a ewentualne parcie może kojarzyć się z bólem porodowym. W przypadku szycia krocza wiele kobiet obawia się defekacji ze względu na strach przed rozejściem się szwów. Problemem są także żylaki odbytu, które w trakcie porodu mogły się nasilić lub popękać, przez co sama myśl o wypróżnieniu może boleć.
Polecamy
Połóg. 6 rzeczy, które mogą cię zaskoczyć
Połóg to wyjątkowo trudny czas dla kobiety. To etap, w którym jej ciało wraca do normy po ciąży i goi się po porodzie. Niezależnie od tego, czy rodziłaś siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, twój organizm musi dojść do siebie. Przez najbliższe tygodnie czeka cię wiele nie do końca przyjemnych niespodzianek i zaskoczeń. Zobacz, czego możesz się spodziewać podczas połogu.
Jakie można mieć problemy z wypróżnianiem po porodzie?
Najczęstszym problemem z wypróżnianiem po porodzie są zaparcia. Perystaltyka po ciąży przez jakiś czas jest spowolniona, co sprzyja utrzymywaniu się zaparć. Obawy kobiet i ból okolicy krocza także nie sprzyjają defekacji. Niektóre kobiety po porodzie z powodu stwierdzonej niedokrwistości otrzymują preparaty żelaza, których efektem ubocznym jest działanie zapierające. Innym problemem związanym z przewodem pokarmowym dotykającym kobiety ciężarne oraz te w połogu są żylaki odbytu, powodujące ból okolicy odbytu i uniemożliwiające swobodne wypróżnienie.
Jak radzić sobie z problemami z wypróżnianiem w połogu?
Nie ma reguły, czy u danej kobiety wystąpią problemy z wypróżnianiem po porodzie, gdyż jest to kwestia indywidualna. Najczęściej jeśli przez 2 dni pobytu w szpitalu do defekacji nie dojdzie, zaleca się zastosowanie czopków glicerynowych, które mają na celu zmiękczyć stolec i zmniejszyć tym samym ewentualny ból podczas wypróżniania. Kobietom w połogu poleca się również, aby dieta bogata była w błonnik, który zapobiega zaparciom. Powinno się także pić przynajmniej 2 litry wody, co jest szczególnie ważne, gdy kobieta karmi piersią.
W walce z zaparciami przydaje się także ruch, np. spacery. Zmniejsza to również ryzyko zakrzepowo-zatorowe, które jest podwyższone w czasie połogu. Wielu specjalistów, szczególnie fizjoterapeutów uroginekologicznych, poleca, aby kobiety, nie tylko w okresie połogu, podczas korzystania z toalety stawiały stopy na stołku (na wysokości około 15 cm), co zmniejsza napięcie mięśni dna miednicy i zapewnia fizjologiczną postawę ułatwiającą defekację.