Po co się robi badania moczu w ciąży? Po co się robi badania moczu w ciąży?/ Fot. iStock

Po co się robi badania moczu w ciąży?

Badanie moczu w ciąży dostarcza wielu informacji na temat stanu zdrowia kobiety. Ze względu na łatwą dostępność i niski koszt jest ono bardzo chętnie zlecane przez położników. Kiedy robi się badania moczu w ciąży oraz jak przygotować się do badania?

Spis treści:

Badania moczu w ciąży – po co się je robi?

Badanie ogólne moczu w trakcie ciąży może dostarczyć wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia kobiety. Jego wykonanie daje m.in. szansę na stwierdzenie niedającego innych objawów  zakażenia układu moczowego. U kobiet ciężarnych często występuje też konieczność leczenia tzw. bezobjawowego bakteriomoczu. Informacja pozyskana z moczu może też pomóc w rozpoznaniu tzw. białkomoczu, który obok nadciśnienia tętniczego stanowi jedną ze składowych stanu przedrzucawkowego, czy też krwinkomoczu, występującego przy kłębuszkowym zapaleniu nerek. Stwierdzenie tego typu odchyleń pozwala na szybkie wdrożenie leczenia zapobiegającego rozwojowi trwałych zmian w organizmie.

Kiedy robi się badania moczu w ciąży?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników badanie ogólne moczu w ciąży wykonywane być powinno raz w miesiącu, natomiast kontrolny posiew moczu przynajmniej raz w trymestrze. Oczywistym jest jednak, że w przypadku wystąpienia gorączki czy też typowych objawów związanych z zakażeniem układu moczowego, takich jak: pieczenie przy oddawaniu moczu, bolesności podbrzusza czy zmiany barwy moczu, konieczne jest dodatkowe wykonanie takiego badania i wykluczenie ewentualnej infekcji.

Jakie badania moczu w ciąży zrobić?

Spośród badań moczu w ciąży specjaliści zalecają głównie badanie ogólne moczu oraz posiew moczu. Wynika to z faktu, że pozwalają one stwierdzić dwie patologie, które w ciąży wymagają wdrożenia jak najszybszego leczenia – bakteriomoczu i stanu przedrzucawkowego. W przypadku stwierdzenia innych odchyleń i objawów klinicznych, ginekolog zajmujący się ciążą może stwierdzić, że konieczne jest wykonanie dodatkowych i bardziej specjalistycznych badań z moczu.

Bakteriomocz w ciąży

Polecamy

Bakteriomocz w ciąży

Każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonywane średnio raz w miesiącu badanie ogólne moczu. Jest ono niezbędne, aby odpowiednio wcześnie wykryć bakteriomocz, szczególnie ten bezobjawowy. Dowiedz się, jakie mogą być skutki bakteriomoczu w ciąży.

Czytaj

Jak wykonać badania moczu w ciąży?

Aby badanie moczu w ciąży było miarodajne, konieczne jest wykonanie go zgodnie z zaleceniami lekarza. W celu poprawnego pobrania moczu do badania pamiętajmy, aby:

  • użyć w tym celu odpowiedniego pojemnika – do badania ogólnego moczu wystarczający jest kubeczek jednorazowy kupiony w tym celu w aptece, natomiast do posiewu moczu konieczny jest pojemniczek jałowy,
  • mocz do badania był pierwszą porcją moczu po przebudzeniu,
  • przed pobraniem próbki koniecznie umyć okolice krocza i wytrzeć ją jednorazowym ręcznikiem w celu usunięcia potencjalnego zanieczyszczenia wpływającego na wynik badania,
  • umyć ręce z użyciem mydła,
  • w przypadku jałowego kubeczka nie dotykać palcami jego wnętrza,
  • do kubeczka oddać mocz ze środkowego strumienia, a więc nie bezpośrednio po rozpoczęciu mikcji, lecz po kilku sekundach jej trwania.

O tym, jak wykonać badania moczu, możesz przeczytać również na stronie laboratorium, do którego oddawać będziesz próbkę.

Badanie moczu w ciąży – jak się przygotować?

W celu poprawnego przygotowania się do badania ogólnego moczu oraz posiewu moczu pamiętaj o:

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź