Jak dbać o paznokcie w ciąży?

Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować z malowania paznokci ani manicure’u hybrydowego. Ba, warto wykorzystać ten czas na zadbanie o paznokcie – nawet jeżeli nie po drodze wam z fikuśną koloryzacją. Jest jednak kilka zasad, których należy przestrzegać, żeby w pełni cieszyć gładką i błyszczącą płytką oraz świętym spokojem, że nic nie zagraża rosnącemu w brzuchu dziecku.

Spis treści:

Manicure w ciąży

Ciąża to czas, w którym kobiety zadają sobie pytania, o których wcześniej nawet im się nie śniło. Co mogą, a czego powinny unikać? Kiedy myślą racjonalnie, a kiedy przesadzają? Farbować włosy? Co jeść? Wsiąść na rower? Malować paznokcie w ciąży czy lepiej odpuścić?

Odpowiedź na pewno zadowoli panie, które lubią regularnie odwiedzać salon manicure’u lub samodzielnie malować paznokcie. Dobra wiadomość jest taka, że manicure w ciąży jest bezpieczny i nie musimy z niego rezygnować. Tym bardziej, jeżeli przed zajściem w ciążę wykonywałyśmy go regularnie i nie towarzyszyły temu reakcje alergiczne. Warto od razu podkreślić, że nieszkodliwe dla płodu są również lampa z promieniowaniem UV, która służy do utrwalenia lakieru hybrydowego i aceton do pozbywania się go.

Należy oczywiście podczas wszelkich zabiegów upiększających bezwzględnie przestrzegać zasad higieny i zwracać uwagę na cały proces robienia manicure’u: od wycinania skórek, po używanie sterylnych narzędzi i sprawdzonych, najwyższej jakości produktów. Są to jednak zasady, które powinny być normą niezależnie od zajścia w ciążę.

Warto dodać, że użycie wspomnianej lampy UV może nieść niewielkie ryzyko wystąpienia przebarwień na skórze. Wystarczy jednak nanieść na dłonie krem z filtrem, by tego uniknąć. Ciąża nie jest zatem powodem, żeby rezygnować z malowania paznokci lub manicure’u hybrydowego. Lekarze zalecają jednak, żeby dokonać zmian w kwestii usuwania skórek.

Robiąc manicure, dobrze jest zrezygnować z wycinania skórek. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wniknięcia zakażenia, co jest szczególnie istotne w kontekście potencjalnego zakażenia wirusem WZW typu B i C. W przypadku korzystania z usług profesjonalnych stylistek paznokci dobrze jest dopytać o przeprowadzoną przez nie sterylizację narzędzi lub zaopatrzyć się we własny komplet – czytamy na „Forum położnictwa i ginekologii” (artykuł „Zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne w czasie ciąży”).

Podczas korzystania z usług oferowanych w gabinetach zajmujących się stylizacją paznokci należy poinformować personel o swoim stanie. Styliści paznokci z pewnością dobiorą odpowiednie preparaty dla kobiety ciężarnej. Przeprowadzone do tej pory badania nie wykazały żadnych przeciwwskazań do wykonywania manicure’u hybrydowego czy żelowego w ciąży – precyzują eksperci.

Czy można malować paznokcie w ciąży?

Kobieta w ciąży nie musi rezygnować z manicure’u, jeżeli płytka jej paznokci jest szczelna (co uniemożliwia przedostanie się substancji do ciała matki i dziecka), nie ma stanów ropnych, zniszczeń i alergii na preparaty. Na pewno warto w tym czasie stosować tylko sprawdzone lakiery i korzystać z usług w dobrze znanych nam miejscach. 

Tak przed ciążą, jak i w trakcie do wykonania manicure’u hybrydowego dyskwalifikują nas grzybica, drożdżyca, wszelkie uszkodzenia, stany zapalne i zmiany ropne na paznokciach. Najczęściej stylistyki odmawiają wykonania usługi, jeżeli kondycja paznokci klientki wzbudza wątpliwości. Dopiero po wyleczeniu i zregenerowaniu można myśleć o nałożeniu lakieru. 

Lakier do paznokci nie przenika do organizmu przez płytkę paznokciową, ale należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia, w którym maluje się paznokcie. W ciąży można również robić sobie manicure hybrydowy. (…) Wysterylizowane narzędzia zazwyczaj można poznać po tym, że są szczelnie zamknięte w torby sterylizacyjne, które powinny być otwierane na oczach klientki. Ciężarne, u których z jakiegokolwiek powodu planowane jest cięcie cesarskie, przed porodem powinny zmyć lakier do paznokci lub usunąć manicure hybrydowy – zdarza się bowiem, że na niektórych czujnikach saturacji mocowanych do palca zapis może być nieprawidłowy właśnie ze względu na warstwę lakieru – tłumaczył w „Hello Zdrowie” lekarz rezydent położnictwa i ginekologii Łukasz Stelmaszczyk.

Na wielu oddziałach szpitalnych zaleca się, żeby paznokcie na czas porodu nie były pomalowane. Nie wiąże się to z wymogami estetycznymi, lecz zdrowotnymi – zmieniający się kolor paznokci, a właściwie skóry pod nimi, czy zasinienie, może być sygnałem dla personelu, że akcja porodowa nie przebiega zgodnie z planem i konieczna jest interwencja.

Jaki lakier do paznokci w ciąży?

Wybierając lakier do paznokci, warto pochylić się nad jego etykietą lub zasięgnąć opinii profesjonalistki. Lepiej unikać produktów, które zawierają formaldehydy, mikroplastik, toluen, alkohol izopropylowy i ftalan dibutylu (DBP). Niektórzy lekarze utrzymują, że wymienione substancje mogą stanowić zagrożenie w czasie ciąży i zwiększać ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Nie ma na to konkretnych danych. Zaleca się także rezygnację z paznokci akrylowych.

Możemy korzystać z lakierów do paznokci, które znamy i których używałyśmy przed ciążą, należy jednak pamiętać, że nasze ciało się zmienia, dlatego, nawet jeżeli wcześniej produkt nie wywoływał reakcji alergicznych, tak teraz może się to wydarzyć – jeżeli wystąpi jakakolwiek niepokojące reakcja, to najlepiej całkowicie zrezygnować z zabiegu. Warto zapoznać się z propozycjami wegańskimi i takimi, które nie mają mocnego zapachu. To właśnie ostry zapach (lakieru czy acetonu) może powodować u ciężarnej zawroty głowy czy mdłości.

Odżywka do paznokci w ciąży

Ciąża to ogromne wyzwanie dla ciała i niestety wiele kobiet widzi to po kondycji swoich włosów, paznokci i skóry. Może być tak, że wcześniej trwałe i mocne paznokcie w czasie ciąży staną się łamliwe, kruche i cienkie. W takim przypadku lepiej unikać ciężkich lakierów, hybrydy i lamp UV, a skupić się na regeneracji i odżywieniu płytki.

Proces ten warto przeprowadzać dwutorowo: zewnętrznie i wewnętrznie. Ustal ze swoim lekarzem jadłospis bogaty w witaminy A, B, E i składniki mineralne, pij dużo wody, unikaj tłustej i przetworzonej żywności. Pomocne mogą okazać się również odżywki do paznokci. Połącz oliwę z oliwek z sokiem z cytryny i namaczaj koniuszki palców przez 15 minut lub zdecyduj się na wizytę w drogerii.

Również w tym przypadku nieuniknione jest przestudiowanie etykiet. Odrzucaj produkty, w których są parabeny, DBP, formaldehyd, toulen, ksylen czy kamfora. Im bardziej naturalny produkt, tym lepiej.

Popularnym sposobem na wzmocnienie paznokci w ciąży jest ich olejowanie. W tym przypadku nie traćmy jednak czujności – warto dokładnie zapoznać się z etykietą na buteleczce, by wybrać produkt w pełni naturalny, a nie „ulepszony”. Olej z wiesiołka wzmocni płytkę ze skłonnościami do łamania, olej z pestek dyni regeneruje i działa przeciwgrzybiczo, olej sezamowy wzmocni i przyspieszy wzrost. Olej z drzewa herbacianego odznacza się właściwościami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi, a olej makadamia rozjaśni płytkę i nada jej blask.

Ciąża to dobry czas, żeby nabrać łagodności dla swoich paznokci i nauczyć się delikatnej pielęgnacji. Płytka nie lubi gwałtowności i agresywnego czyszczenia, dlatego to moment, żeby pożegnać ostre pilniki i polerki, a postawić na miękką szczoteczkę i bezbarwną odżywkę, która pomoże zadbać o paznokcie, a także może (a nawet powinna) posłużyć jako baza pod lakier.

Zmywacz do paznokci w ciąży

Kobiety w ciąży powinny unikać acetonu, który jest głównym składnikiem większości zmywaczy do paznokci, jednak krótki czas ekspozycji nie stanowi większego zagrożenia.

– Wątpliwości budzi stosowanie acetonu podczas zdejmowania lakieru hybrydowego. W ciąży można stosować kosmetyki niezawierające w swoim składzie acetonu. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ niewielka powierzchnia jego stosowania oraz stosunkowo krótki czas ekspozycji nie wpływają negatywnie na zdrowie płodu i przyszłej mamy. W przypadku obaw można zawsze rozważyć zdjęcie lakieru za pomocą frezarki – piszą specjaliści w artykule „Zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne w czasie ciąży”.

Zmywacz do paznokci ma również nieprzyjemny zapach, dlatego, jeżeli zdecydujemy się na jego użycie, warto zadbać o dostęp świeżego powietrza i maksymalnie skrócić czas usuwania lakieru. W drogerii możemy natomiast poszukać produktu, w którego składzie nie ma acetonu – w dużej ilości może on prowadzić do wad wrodzonych i rozwojowych.

"Mother-life balance to pamiętanie o tym, że jesteś też kobietą. Nie tylko matką" - mówi Monika Pryśko, autorka bloga Tekstualna

Polecamy

"Mother-life balance to pamiętanie o tym, że jesteś też kobietą. Nie tylko matką" - mówi Monika Pryśko, autorka bloga Tekstualna

"Matki zawsze odkładają siebie i swoje potrzeby na sam koniec, na jutro. Właśnie dlatego każdej z nas przyda się praca nad mother-life balance" - mówi Monika Pryśko, autorka bloga Tekstualna.

Czytaj

Jak zmieniają się paznokcie w ciąży?

– Stan paznokci w ciąży najczęściej ulega znacznej poprawie. Zauważalny jest ich przyspieszony wzrost, a często również wzmocnienie płytki. Wpływa na to nie tylko podwyższona ilość estrogenów w organizmie ciężarnej, lecz również zmiana sposobu odżywiania. Kobiety ciężarne powinny dbać o swoje paznokcie dokładnie tak jak w każdym innym momencie swojego życia – czytamy na forumginekologii.pl.

Faktycznie, z powodu wzrostu poziomu hormonów, większej dbałości o ciało, stosowanie suplementów i lepszą dietę, wiele kobiet zauważa poprawę stanu swoich paznokci w czasie ciąży. Są one mocniejsze i szybciej rosną. U niektórych przyszłych mam sytuacja jest jednak całkowicie odmienna: ich paznokcie stają się kruche, cienkie, łamliwe i bardzo słabe. Warto w tym czasie poświęcić im więcej uwagi, postawić na naturalne odżywki i zasięgnąć opinii specjalistów.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź