Czym odciągać katar niemowlakowi?
Spis treści:
Sposoby na katar niemowlaka
Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to infekcje wirusowe, znacznie rzadziej nieżyt nosa jest wywołany przez alergię. Zapchany nos sprawia, że dziecko może mieć problemy z zasypianiem i jedzeniem. Trudność w oddychaniu ma również wpływ na ogólne samopoczucie dziecka, jest ono bardziej drażliwe i zmęczone.
Sposoby na katar niemowlaka to przede wszystkim metody ułatwiające oddychanie, czyli inhalacje z soli fizjologicznej. W aptekach dostępna jest także sól z kwasem hialuronowym. Inhalacje rozrzedzają gęstą wydzielinę i ułatwiają wydobycie jej z noska. Dobrym sposobem na katar u niemowlaka jest również używanie maści majerankowej. Smarujemy nią skórę pod nosem dziecka, a jej zapach ma działanie inhalujące.
W pozbywaniu się wydzieliny poza inhalacjami sprawdzają się także mechaniczne metody odciągania kataru. Wcześniej jednak powinno się użyć soli morskiej w postaci sprayu. Dzięki temu wydzielina będzie rzadsza, a śluzówka nawilżona.
Polecamy
Ile trwa katar u niemowlaka?
Choć katar może wydawać się dla dorosłych błahą dolegliwością, w przypadku małych dzieci bywa niebezpieczny. Niemowlęta do pierwszego roku życia oddychają jedynie przez nos, a zalegająca wydzielina zwęża drogi oddechowe i utrudnia maluchowi łapanie oddechu. U najmłodszych pomocne w walce z katarem są inhalacje z soli fizjologicznej oraz odciąganie kataru. Wyjaśniamy, ile może trwać katar u niemowlęcia i kiedy udać się do lekarza.
Czym odciągać katar niemowlakowi
Bez względu na to, czym zdecydujesz się odciągać katar niemowlakowi, pamiętaj, by podczas tej czynności dziecko miało otwarte usta. Jest to konieczne, by ciśnienie mogło się wyrównać, a co za tym idzie – by nie uszkodzić dziecku błony bębenkowej przy odsysaniu kataru. Po wykonaniu tej czynności również należy nawilżyć nosek solą morską.
Jest wiele akcesoriów do odsysania kataru u niemowlaka. Aspiratory mogą być elektryczne, podłączane do odkurzacza, działające „na wdech” oraz manualne, czyli gruszki. Te ostatnie w zderzeniu z najnowszymi wynalazkami powoli odchodzą do lamusa.
Aspiratory do nosa
Elektryczne aspiratory do nosa pozwalają oczyścić nosek niemowlaka w cichy, łagodny i skuteczny sposób. Działają na baterie, są poręczne i mają różne końcówki, dzięki czemu możemy dostosować je do potrzeb dziecka. Tego typu aspiratory do nosa są łatwe w czyszczeniu, najważniejsze elementy urządzenia można wyparzać i dezynfekować. To bardzo ważne, by sprzęt do usuwania kataru był bezpieczny i higieniczny.
Niektóre modele posiadają nawet wgrane melodyjki, które zaabsorbują dziecko i odwrócą jego uwagę od kłopotliwej czynności. Elektrycznych aspiratorów do nosa można używać, nawet gdy dziecko śpi, pamiętając jednocześnie, by miało ono otwarte usta. Tego typu aspirator kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Innym rodzajem aspiratora do nosa jest aspirator, w którym siłą ssącą jest nasz wdech. To model o wiele tańszy, jednak jego użycie wymaga naszego wyczucia – nie możemy wsysać wydzieliny zbyt mocno ani zbyt lekko.
Odkurzacz do kataru
Popularnym wśród rodziców sposobem na katar niemowlaka jest aspirator, który podłącza się do odkurzacza. Wówczas siłą zasysającą wydzielinę z małego noska jest silnik odkurzacza. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że odkurzacz może zassać za mocno, a to może uszkodzić śluzówkę w nosie dziecka. Poza tym odkurzacz hałasuje, co może dodatkowo rozdrażnić maluszka.
Poza tym, kiedy niemowlę ma katar, potrzeba usunięcia wydzieliny pojawia się dość często i w takich okolicznościach aspirator powinien być na wyciągnięcie ręki. A jak wiadomo, odkurzacz to dość spore urządzenie.
Co więcej, kiedy wydzielina dostanie się do wnętrza odkurzacza lub osadzi się na rurze, po jakimś czasie podczas używania urządzenia poczujemy nieprzyjemny zapach. Niestety dość trudno jest się go pozbyć. Niemniej używanie aspiratora podłączanego do odkurzacza ma też dużą zaletę – usuwanie wydzieliny idzie błyskawicznie i jest naprawdę skuteczne.
Gruszka do nosa
Dawniej gruszki do nosa były jedynymi „narzędziami” do usuwania kataru u niemowlaka. Ich działanie polega na odessaniu kataru poprzez wciągnięcie powietrza do gumowej gruszki zakończonej specjalnym dziubkiem, który wkłada się do nosa. Jest to sposób skuteczny, ale do doraźnego stosowania i usuwania „małego gila”.
Gruszka nie wciągnie dużo wydzieliny, poza tym zasysanie trwa krótko i żeby pozbyć się kataru, trzeba czynność powtórzyć. Co więcej, nie mamy wpływu na to, jak mocno gruszka zaciągnie wydzielinę – raz może to być zbyt słabo, by pozbyć się zalegającego kataru, innym razem za mocno i może uszkodzić śluzówkę. Z pewnością jednak gruszka to najtańszy przyrząd do odciągania kataru niemowlaka.
Jak złagodzić katar niemowlaka
Aby ułatwić maluszkowi przejście przez katar, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Nie powinno być ono wyższe niż 60 proc., jednak zbyt suche i ciepłe powietrze również nie pomaga. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20 st. C.
Sposób na złagodzenie kataru niemowlaka to także spacery na świeżym powietrzu. Mitem jest, że dziecko z katarem nie powinno wychodzić na dwór. Ubrane adekwatnie do warunków atmosferycznych, skorzysta z chłodniejszego powietrza, o ile oczywiście katarowi nie towarzyszy gorączka ani inne niepokojące objawy.
Kiedy dziecko cierpi z powodu kataru, można mu również ulżyć przy zasypianiu. Nie kładź wówczas dziecka na płasko, ułóż je tak, by główka była wyżej, wtedy gromadząca się wydzielina nie będzie tak uciążliwa.