Domowe sposoby na katar/fot. iStock Domowe sposoby na katar/fot. iStock

Domowe sposoby na katar

Katar u niemowlaka, czyli nieżyt błony śluzowej nosa, to częsta przypadłość. Może towarzyszyć alergiom, infekcjom, podrażnieniu błony śluzowej nosa. Katar u małego dziecka może być bardzo uciążliwy – dziecko nie jest w stanie samodzielnie wydmuchać nosa, a katar uniemożliwia swobodne oddychanie i spływając do gardła, może sprzyjać infekcjom. Dlatego każdy rodzic chce poznać szybki sposób na katar. Jak wyleczyć katar u dziecka? Domowe sposoby, takie jak inhalacje czy oczyszczanie nosa solą fizjologiczną, sprawdzają się najlepiej.

Spis treści:

Czym jest katar?

Katar to stan zapalny błony śluzowej nosa manifestujący się pod postacią obfitej wydzieliny. Błona śluzowa wyścielająca nos stale produkuje wydzielinę, co ma na celu oczyszczanie jamy nosa z drobnoustrojów czy zanieczyszczeń dostarczanych wraz z wdychanym powietrzem. Gdy dojdzie do kontaktu błony śluzowej nosa z alergenami lub drobnoustrojami chorobotwórczymi, wtedy objętość wydzieliny może zwiększyć się kilkukrotnie.

Katar u dziecka – przyczyny i objawy

Przyczyną kataru u niemowlaka może być infekcja o podłożu wirusowym czy bakteryjnym. Najczęściej spotykany jest katar wirusowy, który towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych takimi patogenami jak rhinowirusy czy adenowirusy. Początkowo katar jest obfity i wodnisty, a z czasem gęstnieje i może przybierać barwę żółto-zieloną. Często katar jest jedynym objawem infekcji, mogą mu też towarzyszyć takie symptomy jak kaszel czy ból gardła.

Katar bakteryjny może towarzyszyć takim infekcjom bakteryjnym jak bakteryjne zapalenie gardła lub ucha środkowego, a także stany zapalne zatok. Bakteryjny katar u niemowlęcia wywołany jest zazwyczaj przez takie bakterie jak Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae czy Streptococcus pneumoniae. Taki katar u niemowlaka charakteryzuje się tym, że jest gęsty, ma ropny wygląd – jest nieprzezroczysty, ma żółtawy lub zielonkawy odcień i nieprzyjemny zapach.

Gdy przyczyną kataru jest zapalenie zatok, wydzielina z nosa jest bardzo gęsta i trudno ją usunąć. Katarowi towarzyszy rozpierający ból głowy w okolicy czoła, obrzęk oczodołu oraz gorączka.

Katar alergiczny jest wodnisty i bardzo obfity, towarzyszy mu uczucie swędzenia w nosie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, możliwe jest także pojawienie się zmian skórnych.

Ile trwa katar u malucha?

Katar wirusowy u niemowląt zazwyczaj trwa od 7 do 14 dni i ma charakter narastający. Najpierw katar jest mało obfity, a później staje się coraz silniejszy i pojawiają się inne objawy infekcji. Także katar bakteryjny trwa około 10 dni i towarzyszą mu inne objawy infekcji. Nieco inny charakter ma katar w przebiegu zapalenia zatok. Stanowi zapalnemu zatok towarzyszy występowanie obfitej wydzieliny z nosa, która utrzymuje się powyżej 10 dni i nie podlega żadnej poprawie. Długotrwały charakter może mieć także katar o podłożu alergicznym.

Domowe sposoby na katar

Leczenie kataru u niemowlaka zależy od podłoża kataru. Gdy mamy do czynienia z alergią, konieczne jest wyeliminowanie alergenów, w przypadku infekcji konieczne może być zastosowanie antybiotyku. Lekarstwo na katar w postaci kropelek, które zawierają substancje obkurczające błonę śluzową nosa, może być stosowane w przypadku obfitego, trudnego do usunięcia kataru. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować tego typu preparatów dłużej niż trzy lub cztery dni.

W przebiegu kataru bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie noska, gdyż zalegająca wydzielina może sprzyjać namnażaniu się drobnoustrojów. Domowe sposoby na katar mają na celu usunięcie wydzieliny i udrożnienie nosa, co ułatwia dziecku oddychanie. Co pomaga na katar? Małe dziecko nie potrafi samodzielnie wydmuchać nosa, zatem trzeba mu w tym pomóc. Doskonale sprawdzają się specjalne aspiratory do nosa. Jak pozbyć się kataru u dziecka przy pomocy aspiratora? Wystarczy zakraplać nos solą fizjologiczną, co rozrzedza wydzielinę, a następnie odessać katar.

Kolejne sprawdzone sposoby na katar u maluszka to częste spacery, a także utrzymywanie optymalnej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Najlepiej, gdy temperatura powietrza nie przekracza 21 st., a wilgotność – 60 proc.

Inhalacje na katar

Inhalacje to skuteczny sposób na katar, pozwalający szybko udrożnić nos i ułatwiający oddychanie. Jak zwalczyć katar przy pomocy inhalacji? Do inhalacji u dzieci wykorzystywany jest przede wszystkim roztwór soli fizjologicznej, a także nebulizator. Jest to urządzenie rozpylające parę wodną, wyposażone w maseczkę, którą przykłada się do twarzy dziecka. Do nebulizatora należy dodać kilka ml soli fizjologicznej i wykonać inhalację. Inhalacje sola fizjologiczną to sprawdzone naturalne metody na katar u niemowlaka. A jak szybko pozbyć się kataru u starszego dziecka? Można wykonywać inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych lub naparów ziołowych, np. z tymianku czy rumianku. Takie naturalne sposoby na katar pozwalają oczyścić nos, ułatwiają oddychanie i wspomagają leczenie infekcji.

 

Bibliografia:

Chirico G. i in., Nasal congestion in infants and children: a literature review on efficacy and safety on non – pharmacological treatments; Minerva Pediatr 2014

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź