Przodujące łożysko - przyczyny, objawy, skutki / istock Przodujące łożysko - przyczyny, objawy, skutki / istock

Przodujące łożysko – przyczyny, objawy, skutki

Przodujące łożysko może doprowadzić do poważnych powikłań zarówno dla płodu, jak i dla ciężarnej, dlatego ta sytuacja wymaga wdrożenia konkretnego postępowania i leczenia. Jakie są przyczyny przodującego łożyska w ciąży oraz jakie są skutki jego wystąpienia?

Spis treści:

Przyczyny przodującego łożyska w ciąży

Jednoznaczne wskazanie przyczyn tego powikłania jest trudne. Specjaliści wyróżniają jednak kilka czynników, które wpływają na zwiększone ryzyko nieprawidłowego położenia łożyska, np.:

  • wielorództwo,
  • zaawansowany wiek pacjentki,
  • palenie papierosów,
  • rozpoznane wady płodu,
  • cięcie cesarskie w wywiadzie.

Związek pomiędzy przebytymi ciążami a łożyskiem przodującym tłumaczy się zmianami w obrębie łożyska, które powstają w trakcie trwania ciąży. W efekcie zmieniona błona śluzowa macicy nie stanowi dobrego miejsca do zagnieżdżenia się zarodka, więc dochodzi do niego w innym miejscu macicy. W przypadku cięć cesarskich ocenia się, że przebycie jednego porodu rozwiązanego w ten właśnie sposób zwiększa ryzyko wystąpienia przodującego łożyska o 0,65 proc., natomiast dwa wcześniejsze porody zakończone cięciem – o 1,5 proc.

Przodujące łożysko na początku ciąży

Ostateczną diagnozę dotyczącą łożyska przodującego lekarz może postawić dopiero w drugiej połowie ciąży. Jest to związane z faktem, że właśnie w tym momencie staje się ono w pełni rozwinięte. Do tego czasu może ono zmieniać swoje położenie, a w trakcie pierwszego trymestru schodzić bardzo nisko w macicy. Dlatego też podejrzenie przodującego łożyska na początku trwania ciąży nie musi wcale oznaczać, że rzeczywiście się ono wykształci.

Objawy przodującego łożyska

Podstawowym objawem związanym z przodującym łożyskiem jest krwawienie z dróg rodnych. Może się ono pojawić w trakcie trwania ciąży lub w okresie okołoporodowym. W przypadku tego powikłania możemy zauważyć tzw. krwawienia anonsujące, czyli pojawiające się po 30. tygodniu ciąży, związane z niewyczuwalnymi skurczami przepowiadającymi. Liczba i rodzaj powikłań oraz objawów związane są również z tym, z jakiego rodzaju łożyskiem przodującym mamy do czynienia.

Łożysko brzeżnie przodujące

Łożysko brzeżnie przodujące to sytuacja kliniczna, w której łożysko pokrywa jedynie część ujścia kanału szyjki macicy. Jest to związane z mniejszą liczbą powikłań.

Łożysko centralnie przodujące

Łożysko centralnie przodujące, w przeciwieństwie do łożyska brzeżnie przodującego, pokrywa całkowicie ujście wewnętrzne kanału szyjki macicy. Wiąże się to z największą liczbą powikłań.

Objawy poronienia. Jak rozpoznać poronienie?

Polecamy

Objawy poronienia. Jak rozpoznać poronienie?

Poronienie, według definicji, jest przedwczesnym zakończeniem ciąży przed upływem 22. tygodnia ciąży. Według statystyk do poronienia dochodzi nawet w co piątej ciąży. Jak rozpoznać poronienie? Jak do niego dochodzi? Na nasze pytania odpowiada lek. Krzysztof Kucharski, ginekolog z CMD.

Czytaj

Skutki i zalecenia przy przodującym łożysku

Przodujące łożysko to potencjalnie bardzo groźne powikłanie zarówno dla ciężarnej, jak i płodu. Z tego powodu zalecenia przy przodującym łożysku mówią, iż postawienie tego rozpoznania jest wskazaniem do hospitalizacji kobiety oraz wdrożenia intensywnego monitorowania zarówno jej stanu, jak i stanu dziecka (za pomocą KTG). Wymagane jest również regularne wykonywanie badania USG. Konieczne może być także uzupełnianie płynów, a nawet przetaczanie krwi w przypadku intensywnego krwawienia z dróg rodnych. Ciężarna musi w tym czasie głównie leżeć, aby zwiększyć szanse dziecka na osiągnięcie odpowiedniej dojrzałości przed porodem. Co więcej, w przypadku pacjentek z łożyskiem przodującym lekarze rezygnują z badania wewnętrznego z uwagi na możliwość spowodowania krwawienia podczas jego wykonywania.

Przodujące łożysko – zagrożenia

Najgroźniejszym powikłaniem przodującego łożyska jest dramatyczny w skutkach krwotok z dróg rodnych, który może prowadzić do poronienia, a w niektórych sytuacjach nawet do śmierci kobiety. Może dojść też do oddzielenia się lub uszkodzenia kosmków przodujących łożyska, co powoduje niedotlenienie płodu. Tym samym może zakończyć się wstrząs krwotoczny u matki i niedostateczny przepływ krwi przez łożysko.

Przodujące łożysko a poród

Z klinicznego punktu widzenia najważniejsze jest ustalenie terminu porodu. Jeżeli stan kobiety jest stabilny, lekarze mogą przyjąć postawę wyczekującą, aby w momencie porodu płód był jak najbardziej dojrzały i – co za tym idzie – miał możliwie największe szanse na przeżycie. Postępowaniem z wyboru jest zawsze cięcie cesarskie. Przy ocenie, kiedy najlepiej wykonać cesarkę, lekarze biorą pod uwagę m.in. nasilenie krwawienia, wiek ciążowy, dojrzałość płodu oraz jego dobrostan.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź