Spis treści:
Interaktywne zabawki – czyli jakie?
Zabawki interaktywne wymagają od maluchów czynnego uczestnictwa w zabawie. Dziecko musi coś włączyć, nacisnąć lub wybrać przycisk zgodnie z poleceniem. Zabawki interaktywne wspierają rozwój dziecka, stymulują zmysł słuchu, wzroku, dotyku. Uczą pierwszych słów – najczęściej kolorów, nazw przedmiotów, roślin i zwierząt. Zabawki interaktywne ćwiczą pamięć i pomagają opanować procesy przyczynowo-skutkowe. Dopiero jak maluch naciśnie dany guzik, zabawka zacznie grać, świecić czy tańczyć. Niektóre bardziej zaawansowane zabawki wymagają od dziecka wypowiedzenia danego słowa lub zaśpiewania.
Choć początkowo na długi czas skupiają uwagę dziecka, to odgórnie ustalone funkcje sprawiają, że maluchy szybko zaczynają się nudzić. Zabawki interaktywne są kolorowe, świecące, a niekiedy bardzo głośne, co zaczyna denerwować nie tylko rodziców, ale i dzieci. Dlatego wybierając zabawkę, należy wybrać taką, która wesprze rozwój dziecka, ale nie wyrządzi mu krzywdy i nie pobudzi zanadto układu nerwowego.
Jaka powinna być interaktywna zabawka dla 2-latka?
Liczba interaktywnych zabawek dostępnych na rynku potrafi doprowadzić do zawrotu głowy. Jaka interaktywna zabawka dla 2-latka będzie najlepsza? Czym kierować się przy jej wyborze?
Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo – to nadrzędna kwestia. Korzystanie z zabawki nie powinno stanowić dla dziecka zagrożenia. Zabawka musi być wykonana z bezpiecznych materiałów, nie może zawierać ostrych krawędzi, drobnych elementów, które dziecko mogłoby wsadzić do buzi.
Najlepszym wyborem będzie kupno zabawki od sprawdzonego i polecanego producenta. Ponadto interaktywne zabawki dla dwulatka powinny być funkcjonalne. Dzieci bardzo szybko się nudzą, dlatego warto wybrać taką zabawkę, która posłuży dłuższy czas. Niektóre z nich rosną wraz z dzieckiem, co oznacza, że po osiągnięciu pewnych umiejętności, maluch przechodzi na wyższy poziom.
Zabawka ma nieść ze sobą możliwość edukacji, rozwoju i nauki. Zbyt głośne, nadmiernie kolorowe i świecące zabawki niekorzystnie wpływają na układ nerwowy dziecka. Maluch staje się rozdrażniony, nerwowy, przebodźcowany. Zabawki powinny rozwijać, pobudzać procesy myślowe, zachęcać do aktywności ruchowej. Niestety, wiele z nich daje gotowe rozwiązania, nie zachęca dziecka do kreatywności i myślenia. Takie zabawki po kilku dniach, a czasami nawet i godzinach, lądują w kącie. Zabawka interaktywna nie powinna być zbyt głośna, by nie przestraszyć dziecka. Dodatkowo wydawane przez nią dźwięki powinny być przyjemne dla uszu. Najlepiej gdyby były to spokojne melodie, piosenki czy odgłosy zwierząt. Na pewno nie powinny wywoływać u dziecka strachu, niepokoju i lęku.
Ogromna liczba jaskrawych kolorów utrudni dziecku skoncentrowanie się, dlatego najlepiej, by zabawka była w stonowanych, pastelowych odcieniach.
Jak dobrać interaktywną zabawkę dla 2-latka?
Zabawkę należy dostosować do wieku i poziomu umiejętności dziecka. Proponując dwulatkowi zabawkę dla niemowlaka, nie wspomożemy jego rozwoju. Z kolei zabawką dla czterolatka nie będzie umiał się posługiwać. Przed zakupem powinniśmy sugerować się wiekiem umieszczonym na opakowaniu.
Jak wybrać interaktywne zabawki dla 2-latka? Przede wszystkim powinniśmy kierować się zainteresowaniami malucha. Nie każdy chłopiec lubi samochody, tak jak nie każda dziewczynka interesuje się lalkami. Na podstawie dotychczasowej obserwacji malucha, rodzic powinien wiedzieć, zabawki z której kategorii zainteresują dziecko. Ważne, by zabawka ułatwiała maluchowi naukę, zachęcała do rozwoju mowy, poznawania świata i pobudzała ciekawość.
Interaktywne zabawki dla maluszka
Zabawki interaktywne powinny mieć funkcję edukacyjną, tak by rozwijać i uczyć dziecko nowych umiejętności. Jaką zabawkę interaktywną wybrać dla dwulatka?
Jedną z popularniejszych zabawek jest stolik edukacyjny. Ten niewielki, plastikowy blat wyposażony jest w różnego rodzaju guziki i przyciski świetlne. Często pomaga w nauce kolorów, cyferek czy literek. Uczy nawet języków obcych – najczęściej języka angielskiego, choć można znaleźć również stolik polsko-francuski czy polsko-niemiecki. Zabawka posiada różnego rodzaju efekty dźwiękowe, przypominające odgłosy zwierząt lub instrumentów. Dużą popularnością cieszą się zestawy tematyczne, tj. domek edukacyjny, farma, warsztat. Figurki wydają właściwe dla nich odgłosy, dzięki czemu dziecko nie tylko się bawi, ale i uczy. Jak wiadomo, maluchy o wiele szybciej nabywają nowych umiejętności właśnie poprzez zabawę.
Na rynku dostępne są również duże kolorowe krzesełka edukacyjne. Zazwyczaj wyposażone są w blat z przyciskami. Podobnie jak w przypadku stolika edukacyjnego, maluchy uczą się piosenek, cyferek czy podstawowych słów lub zwrotów, najczęściej z języka angielskiego.