Spis treści:
Ropny katar u dziecka – przyczyny
Katar, inaczej zwany nieżytem nosa, to wydzielina śluzówki nosa. Katar może wyglądać różnie, w zależności od przyczyny, która go wywołała. Katar może przyczyniać się również do rozwoju stanów zapalnych w obrębie nosogardła czy dróg oddechowych. Nie należy w związku z tym bagatelizować kataru. Odnajdując przyczyny ropnego kataru u dziecka, można wdrożyć właściwe leczenie.
Charakterystyczny żółty katar to efekt nadkażenia bakteryjnego w obrębie nozdrzy lub zatok. Przyczyną kataru mogą być nie tylko bakterie, ale także wirusy. Katar może być także objawem alergii, szczególnie w przypadku, kiedy obserwujemy jego cykliczność i związek np. z pyleniem jakichś roślin.
W pierwszych latach życia układ odpornościowy u dziecka nie działa jeszcze w pełni poprawnie. Dlatego dzieci, szczególnie te uczęszczające do przedszkoli czy żłobków, są wyjątkowo narażone na ataki drobnoustrojów atakujących śluzówkę nosa.
Ropny katar u dziecka – objawy
Jak rozpoznać ropny katar u niemowlaka? Charakterystyczne jest zgęstnienie wydzieliny i jej żółte, zielonkawe lub żółto-zielone zabarwienie. Można je odróżnić od nieropnej, rzadszej, wodnistej, lekko śluzowatej, przezroczystej wydzieliny.
Katar ropny u dziecka, nawet jeśli przebiega bez gorączki, może być także przyczyną innych dolegliwości: bólu gardła, głowy, zatok, mięśni, stawów, kaszlu, uczucia ogólnego rozbicia i zmęczenia, senności, drażliwości, rozkojarzenia, niedrożności i zatkania nosa, kichania, zaczerwienienia spojówek, zaburzenia węchu, smaku. U niemowląt charakterystycznym objawem towarzyszącym katarowi jest niechęć do ssania, u dzieci rocznych i starszych – niechęć do jedzenia.
U dzieci, szczególnie tych najmłodszych, które jeszcze nie umieją opróżnić nosa w chusteczkę, często pojawia się kaszel, stany zapalne gardła, a nawet odruch wymiotny. To wszystko objawy ropnego kataru, który spływa na gardło.
Jak poradzić sobie z katarem u dziecka?
Katar może wydawać się błahą chorobą, ale może powodować powikłania, jak i złe samopoczucie. Dlatego warto podjąć kroki, które będą sprzyjać redukcji żółtego, ropnego kataru u dziecka. Skuteczne leczenie ropnego kataru może skrócić czas trwania dolegliwości i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu choroby.
Jeśli ropny katar przebiega bez gorączki, zwykle nie jest konieczne wdrożenie antybiotyku. Ponieważ przeziębienia towarzyszące katarowi to efekt działania wirusów, domowe sposoby na ropny katar u dziecka to przede wszystkim działania mające na celu łagodzenie objawów.
Co sprawdzi się na ropny katar u dziecka?
- Sól fizjologiczna do płukania nosa,
- sól fizjologiczna do nebulizacji,
- woda morska do nosa,
- spraye donosowe obkurczające śluzówkę,
- sterydy w sprayu do nosa,
- leki przeciwhistaminowe, jeśli przyczyny ropnego kataru u dziecka to alergie,
- odpowiednie nawilżanie powietrza,
- właściwe oczyszczenie powietrza,
- olejki eteryczne,
- spożywanie dużych ilości płynów, które pomagają rozrzedzać wydzielinę.
Leczenie kataru u dziecka
Jeśli nie wiesz, co robić, gdy pojawi się żółty katar u dziecka, udaj się do pediatry. Nie ma dolegliwości zbyt błahych! Szczególnie u niemowlaka ropny katar może być uciążliwy, ponieważ maluchy nie umieją jeszcze wydmuchiwać nosa i pozbywać się wydzieliny.
Właściwa higiena ma bardzo duże znaczenie dla leczenia ropnego kataru u dziecka. W przypadku ropnego kataru u rocznego dziecka lub u jeszcze młodszych maluchów niezbędne jest odciąganie wydzieliny za pomocą specjalnych urządzeń. Konieczne jest również przemywanie nozdrzy oraz smarowanie odpowiednimi maściami delikatnej i często podrażnionej skóry w okolicy nosa. Polecana jest m.in. maść majerankowa.
To, jak leczyć ropny katar u dziecka, jest zależne od przyczyny problemu. Nawracający ropny katar u dziecka może być spowodowany m.in. trzecim migdałem lub refluksem, który może sprzyjać bakteryjnemu zakażeniu dróg oddechowych. – Bardzo istotną sprawą jest wykonanie posiewu bakterii. Jeśli okaże się to konieczne, można wtedy przepisać odpowiednio dobrane antybiotyki. Katar ropny może spowodować poważne powikłania, takie jak: zapalenie gardła, ucha, zatok, oskrzeli, krtani, a rzadziej zapalenie płuc. Oprócz leczenia bardzo ważne jest zapobieganie. Tu apel do rodziców, żeby dzieci z katarem zostawały w domu, a nie szły do żłobka czy przedszkola – apeluje opiekunka medyczna, Anna Jankowska.
Specjalistyczne leczenie ropnego kataru u dziecka może być konieczne, gdy pojawi się gorączka, katar trwa ponad tydzień, dziecko skarży się na ból ucha lub ma inne niepokojące objawy.