Śluz w ciąży – jak wygląda i co oznacza?
Spis treści:
Śluz na początku ciąży – wygląd
Zanim szczegółowo omówimy kwestie śluzu na początku ciąży, wróćmy do momentu zapłodnienia. By plemnik mógł połączyć się z komórką jajową, w drogach rodnych kobiety tworzy się zwiększona ilość śluzu, który jest rzadki, przezroczysty i ciągnący. Taka konsystencja śluzu ułatwia plemnikom drogę do komórki jajowej. Kobieta może odczuwać, że jest go znacznie więcej. Śluz na początku ciąży powinien być:
- przezroczysty lub białawy,
- bezzapachowy,
- o jednolitej strukturze,
- w zwiększonej ilości.
Niektóre kobiety obserwują jasnoróżowy i różowy śluz w ciąży, choć zazwyczaj nie wiedzą jeszcze, że jego przyczyną jest zagnieżdżanie się zarodka w ścianie macicy. Wiele kobiet uważa to za początek opóźnionej miesiączki. Taki stan trwa jednak dosyć krótko.
Śluz o jasnoróżowym zabarwieniu podczas ciąży można obserwować jeszcze raz, bezpośrednio przed porodem. Wówczas wypływa śluzowy czop, który zabezpieczał drogi rodne przez całe dziewięć miesięcy. Takie zabarwienie śluzu jest wtedy jak najbardziej naturalne, ponieważ jest on zabarwiony krwią.
Śluz w ciąży jest normalny
Przezroczysty, ciągnący śluz w czasie ciąży, szczególnie na jej początku, jest prawidłowy i nie powinien niepokoić. To znak, że z ciążą jest wszystko dobrze.
Duża ilość śluzu w ciąży ma chronić drogi rodne przed rozwojem infekcji intymnych. To ze śluzu tworzy się galaretowaty czop zamykający szyjkę macicy. Dzięki temu do organizmu nie przedostają się żadne drobnoustroje zagrażające matce i dziecku.
Przyczyną zmian śluzu w ciąży są hormony, które gwałtownie się zmieniają. Z ich powodu wiele ciężarnych może obserwować u siebie nawet brązowy śluz w drogach rodnych, który w większości przypadków także jest normalnym objawem.
Warto jednak uważnie obserwować wszelkie wydzieliny z dróg rodnych, ponieważ w pierwszym trymestrze ciąży mogą one świadczyć o problemach z ciążą czy o samoistnym poronieniu.
Kiedy śluz w ciąży może niepokoić?
Zmiana charakteru śluzu w ciąży może być pierwszym sygnałem rozwijającej się infekcji. Jeżeli śluz w ciąży nagle stanie się zielonkawy, ciemny lub całkiem biały, a jego konsystencja – bardziej grudkowata, jest prawdopodobne, że mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Należy udać się do ginekologa. Jest to częsty objaw infekcji bakteryjnej, którego nie wolno lekceważyć.
Biały śluz w ciąży jest zazwyczaj wynikiem zakażenia grzybiczego. Infekcji zazwyczaj towarzyszy swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Zielony śluz w ciąży jest objawem tzw. waginozy bakteryjnej. Wówczas zapach śluzu staje się bardzo nieprzyjemny, wręcz rybi.
Śluz w ciąży może być pienisty i wodnisty. Taka postać śluzu wskazuje na zakażenie rzęsistkiem pochwowym (rzęsistkowica). Śluz staje się bardziej obfity. Jego kolor jest szaro-zielony i sprawia wrażenie spienionego. Zmienia się też zapach. Upławy tego rodzaju mają nieprzyjemny, mdły zapach.
Jeżeli śluz zastępuje ropna wydzielina z pochwy, może to wskazywać na poważne infekcje, jak np. rzeżączkę.
Brunatny śluz w ciąży jest sygnałem, by jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem. Najczęściej brunatny śluz związany jest z obecnością w nim krwi i może sygnalizować np. problemy z łożyskiem. Jeżeli jest to drobne plamienie, nie musi oznaczać nieprawidłowości.
Każda zmiana charakteru śluzu w ciąży jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. W czasie ciąży nie powinno się samodzielnie ordynować sobie leczenia, ponieważ nie wszystkie preparaty na infekcje intymne powinny być stosowane.
Źródła:
- S.G. Gabbe, J.R. Niebyl, J.L. Simpson i in., Położnictwo. Ciąża prawidłowa i powikłana, tom 1, wyd. Edra Urban & Partner, 2014 r.
- H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, wyd. Rebis, 2020 r.