Idziemy na jesienny spacer z dzieckiem
Spis treści:
Jesienny spacer z dzieckiem – jak się przygotować?
Przygotowując się do jesiennego spaceru z niemowlakiem, warto pamiętać o kilku zasadach. Podczas spaceru dziecko dotlenia się i wzmacnia swoją odporność, ale pod jednym warunkiem – kiedy jest odpowiednio ubrane. Nie można dopuścić do przegrzania malucha, dlatego co kilkanaście minut należy sprawdzać, czy dziecku nie jest za gorąco lub za zimno. Można to ocenić, dotykając jego karku. Jeśli skóra jest spocona, to znak, że dziecku jest za gorąco, jeśli jest chłodna – prawdopodobnie marznie.
O jakiej porze dnia wybrać się na spacer? W miarę możliwości jesienny spacer po parku warto planować około południa – oczywiście jeśli jest taka możliwość. To właśnie wtedy jest najcieplej. Jak wiadomo, jesienią nietrudno o deszcz, jednak jeśli dziecko jest zdrowe, nie ma powodu, by zamykać się w domu. Na wózek wystarczy założyć folię przeciwdeszczową i już można cieszyć się świeżym powietrzem. Z kolei starszemu dziecku powinniśmy założyć kurtkę przeciwdeszczową lub nieprzemakalną pelerynę, ciepłe skarpetki i kalosze, by z radością mogło skakać po kałużach. Jeśli jednak maluch się przemoczy, należy jak najszybciej wrócić do domu i przebrać go w suche ubranie. Wcześniej warto przygotować dziecku ciepłą kąpiel i malinową herbatę rozgrzewającą. Choć jesienią nie ma ani dużego słońca ani mrozów, nie można zapomnieć o posmarowaniu buzi malucha kremem, który ochroni przed zimnym podmuchem wiatru.
Jak ubrać maluszka na spacer?
Jesienna aura bywa zmienna, a piękne słońce niespodziewanie szybko może ustąpić miejsca ponurym chmurom. Dziecko zawsze powinniśmy ubierać adekwatnie do pogody, jednak nie można zapominać, że noworodki i małe niemowlęta nie mają w pełni dojrzałego układu termoregulacji. Dlatego na jesienny spacer warto ubrać malucha na cebulkę, a dziecku które leży czy siedzi w wózku – założyć o jedną warstwę ubrań więcej w porównaniu do osoby dorosłej.
Maluch, który się nie rusza, nie spaceruje, nie biega i nie skacze, szybciej marznie. Warto zwrócić uwagę, by ubrania, które dotykają ciała, były wykonane z naturalnych, oddychających i zapewniających termoregulację materiałów. Sztuczne i nieprzepuszczalne materiały sprawią, że dziecko się spoci i rozchoruje. Wybierajmy ubrania, które łatwo się zdejmuje, najlepiej rozsuwane lub na guziczki. Na jesienny spacer oczywiście zabieramy czapeczkę, kurtkę lub cienki kombinezon.
Co zabrać na spacer?
Nawet do krótkiej, jesiennej przechadzki należy się odpowiednio przygotować i zabrać ze sobą niezbędne akcesoria. Do wózka warto spakować kocyk, folię przeciwdeszczową, chusteczki nawilżające, pieluchę tetrową do wytarcia buzi, ulubioną zabawkę.
Niemowlęta karmione piersią jedzenie mają zawsze „pod ręką”, jednak tym karmionym mlekiem modyfikowanym warto przygotować butelkę, tak by w razie potrzeby nakarmić głodnego spacerowicza. By utrzymać odpowiednią temperaturę, warto skorzystać z klasycznego termoopakowania na butelkę lub termicznego bidonu, który ciepło utrzymuje o wiele dłużej. W przypadku starszego dziecka świetnym pomysłem będzie zabranie w pojemniczku pokrojonych warzyw/owoców lub kanapki, a także picia w termosie. Dodatkowo warto zabrać smoczek, akcesoria do przewinięcia (gdyby okazało się konieczne) i parasolkę.
Jak długo powinien trwać spacer z dzieckiem?
Jesienny spacer może być wspaniałą przygodą, w szczególności dla dziecka, które potrafi samodzielnie chodzić. Jesienny spacer po lesie czy parku to okazja do zbierania liści, kasztanów, żołędzi i jarzębiny. Z darów natury można przygotować ludziki, korale i kolorowe bukiety, dlatego warto zabrać wiaderko, które pomieści wszystkie znaleziska. Z przedszkolakiem można spacerować, dopóki nie opadnie z sił i nie rozładuje całej energii.
Jednak jesienne spacery z niemowlakiem również nie muszą być krótkie. Jeśli nie pada deszcz, mamy zapas jedzenia i picia, a dziecko nie zmarzło, bez obaw możemy spędzić na świeżym powietrzu dwie czy trzy godziny. W przypadku gdy pada deszcz, półgodzinny spacer będzie wystarczający. Należy pamiętać, że jeśli wchodzimy z dzieckiem do sklepu, galerii handlowej czy każdego innego ciepłego pomieszczenia, musimy zdjąć kocyk, czapkę i odsunąć kurteczkę. Jeśli planujemy spędzić w sklepie więcej czasu, kurtkę czy kombinezon powinniśmy całkowicie zdjąć.