Komputerek dla dzieci – czy warto kupić?
Spis treści:
Kiedy kupić komputerek maluszkowi?
Na rynku dostępne są komputerki dla dzieci w wieku od 3 lat i młodszych. Specjaliści podkreślają jednak, że maluchy, które nie ukończyły dwóch lat nie powinny mieć dostępu do urządzeń elektronicznych. Potem, jeśli się je wprowadza, warto robić to stopniowo, ustalając od razu limit czasu na korzystanie z urządzeń. Nie powinien przekraczać 15-20 minut dziennie. Najlepiej jednak nie codziennie i niekoniecznie przed snem – przebodźcowane maluchy mogą mieć problem z zaśnięciem.
Zasady te są kluczowe w przypadku, gdy mowa jest o „prawdziwych” laptopach, tabletach czy telefonach. Jednak komputerek edukacyjny dla dzieci można traktować z drobnym przymrużeniem oka. Z jednej strony to również elektronika i warto ją dozować. Z drugiej jednak komputerek dla 3-latka ma przede wszystkim funkcje edukacyjne, które odpowiednio wykorzystane stanowić będą dobre wprowadzenie do korzystania ze sprzętów w przyszłości.
Odpowiedź na pytanie kiedy jest najlepszy moment, aby wprowadzić komputerek dla dzieci, nie jest jednoznaczna. Należy pamiętać, że komputerek edukacyjny to w praktyce interaktywna zabawka, której głównym zadaniem jest nauka poprzez zabawę. Maluch będzie mógł – naciskając różne elementy – poznać nowe piosenki lub wierszyki. Zabawy z komputerem dla dzieci można wykorzystać do nauki kolorów, kształtów, odgłosów zwierząt, czy nazw obiektów. Także w języku obcym!
I choć komputerek edukacyjny przede wszystkim uczy i bawi, swoim wyglądem najczęściej przypomina klasycznego laptopa. Ma myszkę, klawiaturę i ekran. Oczywiście nie ma połączenia z Internetem. Niemniej warto pamiętać o wspomnianym we wstępie oswajaniem z elektroniką i im młodsze dziecko, tym częściej wymieniać go na puzzle, klocki czy lalki lub samochodziki.
Jaki powinien być komputerek dla dziecka?
Zabawy z komputerem dla dzieci są wartościowe i niewątpliwie pomagają maluchowi poznawać świat. Zanim jednak oddamy w jego ręce komputerek edukacyjny, warto, podejmując decyzję zakupową, pamiętać o kilku zasadach. Na co zwrócić uwagę, oglądając komputerki dla dzieci w wieku od 3 lat?
- Bezpieczne wykonanie. Nie chodzi jednak tylko o atesty, które przyznawane są zabawkom trafiającym na rynek. Komputerek edukacyjny dla dzieci zazwyczaj zasilany jest bateriami. Dlatego należy zwrócić uwagę na ochronę tej części – warto, aby klapka zasłaniająca baterie była odpowiednio zabezpieczona przed małymi rączkami. Podobnie wszystkie inne elementy – kabelki, drobne przyciski i pokrętła. Przed zakupem upewnijmy się, że jakość ich wykonania nie pozostawia wątpliwości.
- Regulacja głośności. Ze względu na fakt, że komputerki dla dzieci zazwyczaj grają i świecą, dobrze jest sięgnąć po model z możliwością (najlepiej) kilkustopniowej regulacji poziomu dźwięku. To nie tylko kwestia komfortu, ale również bezpieczeństwa. Słuchanie zbyt głośnej muzyki przez dłuższy czas (a wiadomo, że dzieci kochają repetować niektóre melodie bez końca) może prowadzić do uszkodzenia słuchu. A w najlepszym wypadku… do rodzicielskiego bólu głowy!
- Liczba dostępnych funkcji. Komputerki dla dzieci wgranych mają wiele melodyjek i piosenek, które uruchamiają się po naciśnięciu na poszczególne przyciski. Warto mieć tego świadomość i wybierając komputerek edukacyjny przeanalizować potrzeby – zarówno rodzicielskie, jak i małego człowieka, który będzie korzystał ze sprzętu. Nie zawsze więcej oznacza lepiej.
W sklepach dostępne są komputerki dla dzieci w różnym wieku. Te przeznaczone dla najmłodszych bywają zazwyczaj bardziej kolorowe i prostsze. Z kolei komputerek edukacyjny dla starszaków często przypomina już prawdziwy laptop. To komputerek dla dzieci z myszką – edukacyjny, interaktywny, a jednocześnie wciąż przeznaczony do kreatywnej zabawy. Niejeden maluch będzie odgrywał przy jego pomocy różne scenki, bawiąc się np. w biuro, pocztę czy naśladując miejsce pracy któregoś z rodziców.
Jak wybrać komputerek dla dziecka?
Najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy kierować się, wybierając komputerek edukacyjny, jest wiek malucha. Komputerki dla dzieci wyposażone są w wiele różnych funkcji. Zabawki dla najmłodszych wspierać będą naukę kształtów, kolorów czy nazw zwierząt. Komputerki dla dzieci w wieku od 3 lat z kolei zaprojektowane są tak, by pomóc dziecku opanować cyfry, litery, a nawet słówka czy zwroty w obcym języku.
Komputerek edukacyjny, podobnie jak wiele innych interaktywnych zabawek, ma przede wszystkim uczyć i pomagać poprzez atrakcyjnie spędzony czas poznawać świat. Warto więc potraktować go jako jedno z narzędzi, jakie mamy do dyspozycji, by pomóc dziecku się rozwijać. Jak wybrać komputerek edukacyjny? Przede wszystkim dopasować go do indywidualnych potrzeb malucha – jego wieku, zainteresowań i ulubionych zabaw. Jeśli brzdąc uwielbia zabawę w biuro, laptop-komputerek dla dzieci z myszką jawi się jako idealny wybór. Z kolei podczas podróży samochodem sprawdzi się najprostszy model. Dlatego decydując się na zakup zabawki, która będzie wsparciem w podróży, postawcie na komputerek edukacyjny w najprostszym wydaniu – bez akcesoriów.
I pamiętając, że nie powinna być to jedyna zabawka dziecka, miej w tyle głowy, że komputerek dla dzieci pomoże ci wprowadzić smyka w ten nieustannie rozwijający się technologicznie, skomputeryzowany świat, w jakim żyjemy na co dzień.
Źródła:
- https://fdds.pl/_Resources/Persistent/d/1/6/4/d164e2f03eba3e6195f1dae6da1934177afedfe0/Problematyczne-uzywanie-internetu-przez-mlodziez-Raport-z-badan.pdf