Zabawki dla 3-letniej dziewczynki – jak wybrać?
Spis treści:
Rozwój trzyletniego dziecka
Okres przedszkolny to czas intensywnego rozwoju emocjonalnego, społecznego, intelektualnego i fizycznego. To nieustanne zmiany, czas poznawania siebie i otaczającego świata.
Rozwój emocjonalny i społeczny
Dzieci przejawiają emocje w bardzo ekspresyjny sposób, a do ich wyrażania używają gestów, ruchów ciała, mimiki twarzy, słów i dźwięków. Na tym etapie rozwoju emocje są krótkotrwałe, co związane jest ze stopniem dojrzałości układu nerwowego. Tak szybko i gwałtownie jak się pojawiają, tak szybko znikają. Maluchy swoje emocje – zwłaszcza te negatywne – rozładowują w różny sposób, np. ssąc palec (w szczególności podczas snu), obgryzając paznokcie, kopiąc, plując lub po prostu uciekają. Trzylatek coraz chętniej bawi się z innymi dziećmi, nawiązuje współpracę i staje się członkiem społeczeństwa. Jednak niektóre dzieci wciąż wolą bawić się samemu, a rówieśnikom przyglądają się z daleka. Maluchy chętnie pomagają w domowych obowiązkach, lubią naśladować rodziców.
Rozwój intelektualny
Na tym etapie życia wzrasta zasób słownictwa i sprawność językowa. Trzylatek chętnie komunikuje się z otoczeniem. I choć coraz płynniej posługuje się mową, to mogą pojawić się kłopoty w komunikowaniu z obcymi osobami. Chętnie wypowiada krótkie zdania i zaczyna prowadzić rozmowę. W sytuacjach stresowych niektóre dzieci zacinają się lub powtarzają słowa. Przedszkolaki potrafią nauczyć się krótkiego wierszyka lub piosenki, koncentrują się na rysowaniu czy wykonywaniu innych czynności plastycznych. Układają proste puzzle, potrafią policzyć do trzech, wiedzą jak mają na imię i ile mają lat. Trzylatki uczą się rozwiązywać problemy i radzić sobie w różnych sytuacjach.
Rozwój fizyczny
Trzylatek staje się coraz sprawniejszy fizycznie. Wykonywanie codziennych czynności nie sprawia mu problemu.
Trzylatek potrafi:
- umyć zęby,
- umyć ręce,
- skorzystać z toalety,
- ubrać się i rozebrać – czasami jeszcze z pomocą dorosłych,
- założyć buty,
- stać i skakać na jednej nodze,
- pić z kubka,
- jeść łyżką i widelcem,
- sprawnie zejść i wejść po schodach,
- trzymać kredkę tak jak dorosła osoba,
- jeździć na rowerku trzykołowym,
- układać klocki i proste puzzle.
Kupno zabawki dla 3-letniej dziewczynki – jak wybrać?
Prawidłowy rozwój dziecka odbywa się na kilku płaszczyznach – emocjonalnej, intelektualnej, ruchowej. Przy wyborze zabawki warto kierować się nie tylko miło spędzonym czasem, ale i korzyściami, jakie przynosi zabawa.
Warto wspierać rozwój fizyczny dziecka, które w wieku trzech lat może zacząć uczyć się jeździć na hulajnodze lub rowerze. Dobrym pomysłem są zabawki wspierające kreatywność i pamięć. Klocki, puzzle czy nawet ciastolina uczą dziecko logicznego myślenia, kojarzenia faktów, pobudzają wyobraźnię.
Dziewczynki ucieszą się z tablicy magnetycznej, zestawu do malowania czy kolorowych naklejek. Lubią bawić się lalkami i odgrywać różne scenki. Doskonalą swoje zdolności motoryczne i ogromną przyjemność sprawia im ubieranie, rozbieranie i czesanie lalek. Wózek czy domek dla lalek to doskonały prezent dla dziewczynki na 3 lata. Z kolei te, które z chęcią naśladują zachowania rodziców, ucieszą się z kuchni, pralki, żelazka czy zestawu sprzątającego dla dzieci.
Odgrywanie ról niesie za sobą wiele korzyści – rozwija wyobraźnię, umiejętności społeczne, rozładowuje stres. Zabawa w dentystę czy lekarza uczy dziecko właściwego zachowania w różnych sytuacjach.
Na co zwrócić uwagę?
Oferta zabawek dla dzieci jest bardzo szeroka, a tym samym wybór bywa utrudniony. Zabawki dla trzylatków często podzielone są ze względu na płeć, choć oczywiście są i takie, którymi z chęcią pobawią się zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Wybierając zabawki dla dziewczynek 3-letnich, warto zwrócić uwagę na preferencje młodej damy, którą chcemy obdarować prezentem. Gdy poznamy upodobania dziecka, łatwiej będzie nam kupić zabawkę, która naprawdę sprawi mu przyjemność.
Wybierając zabawki, warto zwrócić uwagę na wielkość elementów. Sugerowany wiek na opakowaniu często nie jest jednoznaczny z wiekiem dziecka, dla którego dana zabawka będzie odpowiednia.
Czego unikać?
Lepiej unikać głośno grających, niezwykle kolorowych i świecących zabawek, które nie wniosą żadnych korzyści do rozwoju dziecka. Tego rodzaju zabawki nie uczą ani koncentracji, ani cierpliwości, a mogą jedynie pobudzić malucha i niekorzystnie wpływać na jego układ nerwowy.
Niezależnie od tego jaką zabawkę kupimy, należy sprawdzić czy posiada certyfikat CE. To certyfikat bezpieczeństwa, który muszą posiadać wszystkie zabawki sprzedawane na rynku europejskim. Produktów bez certyfikatu lepiej unikać. Jak zostało wspomniane wcześniej, warto zrezygnować z zabawek zawierających małe elementy, którymi trzyletnie dziecko mogłoby się zadławić.