Krem dla dzieci do opalania bez parabenów/fot. iStock Krem dla dzieci do opalania bez parabenów/fot. iStock

Krem dla dzieci do opalania bez parabenów

Każdy rodzic wie, że skórę dziecka należy chronić przed promieniowaniem słonecznym. Latem, bez aplikacji kremu przeciwsłonecznego, maluch nie powinien wychodzić na dwór. Jaki krem z filtrem dla dzieci wybrać?

Spis treści:

Czym są parabeny?

Parabeny to grupa związków organicznych stosowanych jako środki konserwujące. Bez konserwantów produkty kosmetyczne ulegałby szybkiemu skolonizowaniu przez mikroorganizmy. Choć przedłużają termin możliwości wykorzystania kosmetyku, to jednak przed zakupem kremu do opalania z parabenami, szczególnie dla dzieci, warto zastanowić się dwa razy. 

– Zastosowanie parabenów w składach kosmetyków, zwłaszcza przeznaczonych dla dzieci, jest dziś kontrowersyjnym tematem. W 2007 roku parabeny trafiły na listę związków, które mogą mieć negatywny wpływ na układ hormonalny. Wciąż jednak niejasne jest, czy niskie ich stężenia w kosmetykach mogą mieć wpływ na organizm – tłumaczy dr Małgorzata Marcinkiewicz,  dermatolog, wenerolog, specjalista medycyny estetycznej, pomysłodawczyni kliniki Projekt Skóra.

Czemu warto wybrać krem do opalania bez parabenów dla dziecka?

Komisja Europejska dopuszcza stosowanie parabenów w ściśle określonych stężeniach, uznając brak ich negatywnego wpływu. Jednak w przypadku dzieci ta zasada nie sprawdza się. 

– Nie zaleca się stosowania niektórych parabenów, np. butyloparabenu i propyloparabenu w kosmetykach nie spłukiwanych dla dzieci poniżej 3 lat, które mogłyby być stosowane w miejscu przylegania pieluszki. Taka decyzja wynika z wątpliwości podnoszonych przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów oraz ze względów praktycznych związanych z faktem, że produkty dla niemowląt są zwykle wprowadzane do obrotu dla dzieci w wieku poniżej trzech lat. Dlatego też wystrzegałabym się kremów przeciwsłonecznych zawierających wskazane parabeny u dzieci – dodaje Małgorzata Marcinkiewicz.

Parabeny mogą zaburzać pracę układu hormonalnego. Stosunkowo często działają drażniąco na delikatną dziecięcą skórę, powodując zaczerwienienia, pokrzywkę, świąd i wywołując reakcje alergiczne. Choć nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających toksyczne działanie parabenów, to ze stosowania tego rodzaju kosmetyków u dzieci lepiej zrezygnować. 

Parabeny znajdują się w składzie niemal 90% kosmetyków dostępnych na rynku. Zwykle znajdziemy je na końcu listy składników wymienionych na opakowaniu preparatu. Do najczęściej stosowanych parabenów zaliczymy:

  • methylparaben,
  • ethylparaben,
  • propylparaben,
  • butylparaben,
  • isobutylparaben.

Jaki krem do opalania dla malucha?

Krem do opalania dla dzieci bez parabenów będzie najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki nazywane ekologicznymi są wolne od wspomnianych konserwantów. Najlepszym sposobem na uniknięcie parabenów jest wybór kremów do opalania z ekologicznym certyfikatem, np. BDIH, Eco Cert, SoilAssociation.

Na co warto zwrócić uwagę kupując krem przeciwsłoneczny dla dzieci bez parabenów? Filtry przeciwsłoneczne mają  na celu ochronę skóry dziecięcej przed szkodliwym promieniowaniem UV. Szczególną uwagę należy zwrócić na mechanizm ich działania. Filtry dzielimy na dwa rodzaje:

Filtry organiczne (chemiczne)

Absorbują fotony promieniowania UVB i UVA, a później zamieniają pochłoniętą energię w ciepło. Do najczęściej spotykanych filtrów organicznych należą:

  • EthylhexylSalicylate,
  • EthylhexylTriazone, 
  • Octocrylen,
  • Benzophenone-3,
  • Benzophenone-4,
  • Butyl Methoxydibenzoylmethane,
  • OMC (4-metoksycynamonian 2-etyloheksylu),
  • DrometrizoleTrisiloxane, 
  • TerephthalylideneDicamphorSulfonicAcid. 

Filtry nieorganiczne (fizyczne, mineralne)

Odbijają i rozpraszają fotony UV. Utrzymują się na skórze krócej w porównaniu do filtrów chemicznych, ale wywołują o wiele mniej reakcji alergicznych. Należą do nich: 

  • tlenek cynku,
  • dwutlenek tytanu.

Numer filtra ochronnego UV powinien być dobrany do skóry dziecka i czasu, który planujemy spędzić na słońcu. Im dłużej przebywamy na słońcu, tym na wyższy filtr powinniśmy się zdecydować. W Polsce wystarczy używać kremów z filtrem o mocy SFP 30, jednak gdy wyjeżdżamy na południe Europy lub przebywamy dużo czasu na słońcu w godzinach największego promieniowania (pomiędzy 11 a 15) warto zastąpić go filtrem SPF 50. Lekarze zalecają stosowanie u dzieci kremów z filtrem SPF 50.

Jak stosować krem do opalania?

Jak aplikować krem dla dzieci do opalania bez parabenów? Kosmetyk powinien być zaaplikowany na skórę dziecka minimum 20 minut przed ekspozycją na słońce, a nie tuż przed samym wyjściem lub dopiero na dworze. Dodatkowo, co trzy godziny, jak i po każdej kąpieli lub wycieraniu ręcznikiem, należy ponownie nasmarować dziecko kremem przeciwsłonecznym.

Checklista: Co zabrać na wakacje z dzieckiem?

Otwórz grafikę w nowej karcie, by zapisać ją na swoim urządzeniu w pełnej rozdzielczości.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź