Miód na kaszel dla dziecka/fot. iStock Miód na kaszel dla dziecka/fot. iStock

Miód na kaszel dla dziecka

Kaszel to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarzy pediatrów. To objaw wyjątkowo męczący zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Intensywny kaszel wywołuje ból w klatce piersiowej, zaburza sen całej rodziny, może prowadzić nawet do bólu brzucha. W początkowym stadium infekcji rodzice często wybierają domowe metody walki z chorobą. Jednym ze sprawdzonych sposobów na kaszel jest miód. Jak go wykorzystać? Czy miód łagodzi kaszel?

Spis treści:

Kaszel u dziecka – suchy czy mokry

Kaszel to sposób organizmu na odruchowe oczyszczanie dróg oddechowych. Powstaje w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych śluzówki wyściełającej drogi oddechowe dziecka. Mimo, iż kaszel jest nieprzyjemny, to jego rolą jest wspomaganie organizmu w walce z infekcją i wydalaniem wirusów, bakterii czy mechanicznych przeszkód w oddychaniu.

Lekarz pediatra w czasie wizyty może zapytać cię, czy u twojego dziecka dominuje kaszel suchy lub mokry. Odpowiedź na to pytanie bywa cenną wskazówką diagnostyczną. Kaszlowi suchemu nie towarzyszy wydzielina i potrzeba odkrztuszania. Ten rodzaj kaszlu jest zazwyczaj bardziej drażniący i bywa oznaką infekcji wirusowej. Kaszel mokry połączony jest z odkrztuszaniem śluzowej wydzieliny, która szczególnie w infekcjach bakteryjnych może mieć ropny charakter. Na oba rodzaje kaszlu może pomóc miód.

Miód na kaszel u dziecka – czy pomaga?

Miód ma dobrze udokumentowane działanie wspomagające leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Wykazuje on właściwości nie tylko przeciwbakteryjne, ale także przeciwwirusowe. Badania nad przeciwbakteryjnym działaniem miodu pokazują, że ma on szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego na różne bakterie gram-ujemne i gram-dodatnie charakterystyczne dla sezonowych infekcji. Miód działa także przeciwwirusowo na wirusa grypy. Jego właściwości wydają się być niezależne od czynników zewnętrznych czy kraju pochodzenia.

Przeglądy systematyczne różnych badań nad wpływem miodu na kaszel wykazują, że jest on skuteczniejszy w łagodzeniu tego objawu od braku leczenia czy placebo. Podkreśla się wręcz, że miód działa efektywniej niż difenhydramina i salbutamol, popularne składniki syropów na kaszel.

Wspomaganie leczenia miodem może opóźniać lub całkowicie eliminować potrzebę stosowania antybiotyków. Wiadomo powszechnie, że ich nadużywanie prowadzi do rozwoju zakażeń antybiotykoopornych, trudnych w terapii. Właśnie dlatego wraca się do metod tradycyjnych, takich jak stosowanie miodu.

Jak podawać miód dziecku?

Miód nie jest składnikiem obojętnym dla dzieci. Nie należy podawać go niemowlętom poniżej 12. roku życia, ponieważ miód często jest zanieczyszczony bakteriami Clostridium botulinum. Mogą one być niebezpieczne dla organizmu o niewykształconym w pełni układzie odpornościowym. 

Nie można też zapominać, że miód jest stosunkowo silnym alergenem. Dlatego zanim rozpoczniesz kurację z użyciem tego składnika, to upewnij się, że twoje dziecko nie jest na niego uczulone. W sprzyjających warunkach, zanim rozwinie się infekcja, podaj dziecku minimalną ilość miodu i przez kilka dni obserwuj, czy nie dzieje się nic niepokojącego (wysypka, katar, problemy jelitowe).

Miód łagodzi kaszel (nie wzmaga go, jak się powszechnie sądzi), dzięki niemu łatwiej będzie wam przespać noc. Podawaj go dziecku przed snem przez 3 dni, w ilości około 1 łyżeczki. Jeśli po tym czasie kaszel nie zmniejszy natężenia, to skonsultuj się z lekarzem. Na kaszel suchy skuteczny będzie miód z dodatkiem tymianku, zaś na kaszel mokry miód z dodatkiem kopru włoskiego, który rozrzedza wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie.

Pamiętaj, że miodu nie należy podgrzewać do temperatury wyższej niż 40–45 st. C., bo straci swoje prozdrowotne właściwości. Temperatura dezaktywuje enzymy, które są odpowiedzialne za działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Z tego powodu popularna herbata z miodem na ciepło wcale nie jest wskazana przy przeziębieniu.

Inne sposoby na kaszel u malucha

W zwalczaniu kaszlu u dziecka pomóc mogą także inhalacje z olejkami eterycznymi, np. eukaliptusowym, sosnowym czy tymiankowym. Możesz do tego celu użyć parowego dyfuzora. Starszym dzieciom kaszel łagodzi także syrop cebulowy, a tym najmłodszym ulgę przyniesie woreczek cebulowy zawieszony nad łóżeczkiem. Napar z melisy może zaś dodatkowo złagodzić odruch wykrztuśny.

Źródła:

  1. Olabisi Oduwole, Ekong E Udoh, Angela Oyo-Ita, Martin M Meremikwu, Honey for acute cough in children, Cochrane Database Syst Rev. 2018 Apr 10;4(4):CD007094. doi: 10.1002/14651858.CD007094.pub5.
  2. María Pía Nitsche, Mónica Carreño, Is honey an effective treatment for acute cough in children?, Medwave. 2016 May 30;16 Suppl 2:e6454. doi: 10.5867/medwave.2016.6454.
  3. Hibatullah Abuelgasim, Charlotte Albury, Joseph Lee, Effectiveness of honey for symptomatic relief in upper respiratory tract infections: a systematic review and meta-analysis, BMJ Evid Based Med. 2021 Apr;26(2):57-64. doi: 10.1136/bmjebm-2020-111336. Epub 2020 Aug 18.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź