Siemię lniane dla dzieci/fot. iStock Siemię lniane dla dzieci/fot. iStock

Siemię lniane dla dzieci

Siemię lniane – czy wiesz, co kryje się w tych małych niepozornych ziarenkach? To doskonałe remedium na problemy ze zdrowiem małego brzuszka. Siemię lniane sprawdzi się w przypadku problemów z jelitami. Jak i kiedy podawać siemię lniane dzieciom? Sprawdźmy.

Spis treści:

Siemię lniane – jakie ma właściwości?

Siemię lniane to nasiona o wielkości 2–4 mm. Mają charakterystyczny kształt kojarzący się z łzami i jednolitą brązową barwę. Choć tak małe, od tysięcy lat są cenione i stosowane w medycynie naturalnej. Zaliczane są do tzw. superfoods, czyli pożywienia szczególnie wartościowego, o korzystnym wpływie na organizm. 

Siemię lniane występuje w dwóch odmianach: złocistej i brązowej. Siemię lniane złociste jest nieznacznie droższe. Ma jednak delikatniejszy smak, dlatego polecane jest dla najmłodszych. 

Siemię lniane można podawać dzieciom, a nawet niemowlętom. Z powodzeniem sprawdzi się u osób dorosłych, a nawet, w zmielonej postaci, będzie doskonałe dla naszych domowych pupili – psów czy królików. 

Jakie są właściwości siemienia lnianego? Co zawierają te nasionka? 

Błonnik

Sprzyja prawidłowej pracy jelit. Zarówno zapobiega biegunkom, jak i ułatwia wypróżnianie. Jedna łyżeczka (3 g) siemienia lnianego to już ok. 10 proc. zalecanej dziennej porcji błonnika!

Kwasy tłuszczowe omega-3

Siemię lniane dla dzieci to źródło tych cennych składników. Siemię lniane jest szczególnie bogate w kwas α-linolenowy (ALA). Kwasy omega-3 doskonale wpływają na rozwój mózgu i procesów myślowych u dzieci. 

Lignany

To fitosterole, które regulują poziom glukozy i cholesterolu we krwi oraz mają właściwości antyoksydacyjne.

Na co działa siemię lniane?

Od wieków znane są dobroczynne właściwości siemienia lnianego przede wszystkim na układ trawienny. Możemy go używać na biegunkę, kolki i zgagę – napar z siemienia lnianego skutecznie reguluje pracę jelit. Poza tym łagodzi skutki przejedzenia i uczucie ciężkości po obfitych posiłkach.

Siemię lniane sprawdza się też:

  • na przeziębienie – doskonale sprawdzi się z dodatkiem miodu, 
  • na ból gardła – nawilża i chroni gardło przed infekcjami,
  • na suchy kaszel – kisiel z siemienia lnianego działa pomocniczo, 
  • na stan skóry pomocniczo działa w przypadku stanów zapalnych, zmian atopowych, wykwitów alergicznych, odmrożeń i oparzeń, 
  • na poprawę nastroju – uważa się, że witaminy z grupy B zawarte w siemieniu lnianym mogą działać korzystnie na samopoczucie.

Siemię lniane może również powodować rzadkie objawy niepożądane: wzdęcia, bóle brzucha, biegunki i zaparcia.

Jak podawać dzieciom siemię lniane?

Siemię lniane można podawać dzieciom na różne sposoby. Ważne, aby dostosować metodę do wieku dziecka i jego możliwości. Możemy je zmielić, podać w postaci ziaren lub jako napar do picia. 

Siemię lniane u niemowlaka najlepiej zastosować w postaci płynnej albo półpłynnej lub jako zmielony dodatek do potraw. Jeśli nie masz pomysłu, jak przygotować siemię lniane dla niemowlaka, oto garść przepisów na potrawy dla dzieci z dodatkiem siemienia lnianego. 

  • Wywar z siemienia lnianego

Jak przygotować wywar z siemienia lnianego dla niemowląt? Wystarczy zalać 2 łyżeczki zmielonego siemienia lnianego szklanką gorącej wody. Wywar z siemienia lnianego podajemy dziecku po ostudzeniu.

  • Kisiel z siemienia lnianego

Kisiel z siemienia dla niemowląt przygotujesz, gotując łyżkę siemienia lnianego w szklance wody. Gotuj przez 10 minut na małym ogniu. Powinien powstać kisiel o konsystencji „gluta” (podobny do popularnych wśród dzieci slime’ów). Nadmiar wody odcedź. Kisiel możesz wymieszać z kaszą, owsianką lub innym produktem dla dzieci, np. purée ziemniaczanym. 

  • Dodatek do produktów mlecznych lub ich zamienników: jogurtów, kaszek.
  • Jako składnik sałatek, sosów, pieczywa, ciasteczek owsianych, kanapek, a nawet panierki, np. do kotletów. W ten sposób możesz przemycić siemię lniane dla dzieci w ich ulubionych posiłkach. 

Siemię lniane warto dodać do codziennej owsianki. Polecam również jako dodatki świeże owoce, orzechy, ziarna sezamu, słonecznika, dyni. Inny pomysł na posiłek z dodatkiem siemienia lnianego to domowy chleb bezglutenowy. Jest bardzo prosty w przygotowaniu – ten i inne przepisy na podawanie siemienia lnianego poleca dietetyczka Katarzyna Trafisz.

Składniki: 

  • 1,5 szklanki mąki gryczanej
  • 1,5 szklanki mąki ryżowej
  • 1/2 szklanki mąki kukurydzianej
  • 2/3 szklanki skrobi ziemniaczanej
  • ok. 500–600 ml wody
  • 3 łyżki zmielonego siemienia lnianego
  • 30 g świeżych drożdży
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 łyżki oleju

Przepis:

Na początku zaparzamy w 200 ml wody siemię lniane. Później trzeba je zblendować. Do miski dodajemy najpierw składniki sypkie, a po ich wymieszaniu –mokre, czyli siemię, wodę, olej i drożdże. Wszystko trzeba wymieszać, zagnieść, zostawić na ok. 50 minut do wyrośnięcia. Następnie w 190 st. C. pieczemy 55 minut. Taki chleb ma inną konsystencję i inny smak niż tradycyjne pieczywo.

Jak dawkować siemię lniane?

Jaka dawka jest odpowiednia dla noworodków, jaka dla niemowląt, a jaka dla nieco starszych dzieci? 

Zaleca się, aby podawać siemię lniane dzieciom co najmniej półrocznym. Wówczas optymalna dobowa dawka to 1–2 łyżeczki. Wraz z wiekiem dziecka możesz zwiększyć ilość podawanego siemienia do 2–3 łyżeczek podawanych nawet 2–3 razy dziennie. 

Zaleca się nie przekraczać tej dawki z uwagi na wytwarzany przez siemię lniane cyjanowodór. Nadmierne spożycie może powodować bóle brzucha i dolegliwości pokarmowe.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź