Ciąża bliźniacza – kiedy widać brzuch? Ciąża bliźniacza – kiedy widać brzuch?/ Zdjęcie: Unsplash

Ciąża bliźniacza – kiedy widać brzuch?

Ciąża bliźniacza może wywoływać sporo emocji u przyszłej mamy. Noszenie w brzuchu dwójki, a nie jednego dziecka, to nie tylko podwójna radość, ale także konieczność zmierzenia się z trudnościami, których nie doświadczysz w ciąży pojedynczej. Jakie są jej objawy i czy rzeczywiście w ciąży bliźniaczej brzuch pojawia się szybciej?

Spis treści:

Jak szybko rośnie brzuch w ciąży?

Zastanawiasz się pewnie, kiedy twój brzuch będzie na tyle widoczny, że nikt nie będzie miał wątpliwości, że jesteś w ciąży. Trudno jednoznacznie określić tempo, w jakim rośnie ciążowy brzuch, gdyż każda kobieta jest wyjątkowa i niepowtarzalna. W I. trymestrze zwykle jeszcze nie widać brzucha, choć wiele ciężarnych ma wrażenie, że nieco przybrały na wadze, a część ubrań zaczyna być za małych. To czas, aby zaopatrzyć się w odzież ciążową, a także luźniejsze i mniej przylegające części garderoby, np. wygodną bieliznę.

Brzuch zaczyna widocznie zwiększać swój obwód w II. trymestrze, kiedy to dochodzi do szybszego powiększania się macicy. Na jego wzrost ma jednak wpływ również twoja dieta, a także to, czy wymiotowałaś na początku ciąży. Inny u każdej kobiety jest także sam kształt brzuszka. U niektórych ciąża ujawnia się jako „piłeczka”, u innych natomiast brzuch rośnie stopniowo i równomiernie.

Najintensywniejszy wzrost obwodu ciążowego brzucha ma miejsce pomiędzy 20. tygodniem a 30. tygodniem ciąży. W tym okresie możesz coraz częściej uskarżać się na bóle pleców, problemy ze snem oraz uczucie zgagi, gdyż macica wraz z płodem zaczyna uciskać na narządy wewnętrzne.

Po 36. tygodniu ciąży brzuch zaczyna się obniżać i tak będzie aż do porodu. Pod sam koniec ciąży płód mierzy zwykle ok. 54 cm i waży mniej więcej 3500 g. Dodatkowo, płyn owodniowy w prawidłowej ciąży ma objętość ok. 800 ml. Nic więc dziwnego, że ostatecznie ciążowy brzuch osiąga tak pokaźne rozmiary nawet przy jednym dziecku.

Kiedy widać brzuch w ciąży?

Moment, w którym brzuch ciążowy staje się widoczny, jest bardzo indywidulany. Są jednak pewne predyspozycje, które mogą powodować, że będzie zauważalny szybciej. Należą do nich:

  • Aktywność fizyczna – u kobiet, które nie uprawiają regularnie sportu, brzuch pojawi się najprawdopodobniej szybciej. Wynika to z faktu, że wyćwiczone mięśnie brzucha są bardziej oporne na rozciągnie.
  • Szczupła budowa ciała – ciążowy brzuch pojawia się już nawet w I. trymestrze.
  • Wzrost – u wysokich kobiet brzuch pojawić się może nieco później w porównaniu do kobiet niższych.
  • Wcześniejsze porody – brzuch w kolejnych ciążach bywa większy i może być widoczny nieco szybciej.

Ciążowy brzuch zaczyna być widoczny u niektórych kobiet po 14. tygodniu ciąży, a u niemal wszystkich jest zauważalny ok. 20. tygodnia, czyli mniej więcej w 4-5. miesiącu jej trwania.

Ciąża bliźniacza – czy brzuszek pojawia się szybciej?

Brzuch w ciąży bliźniaczej rośnie oczywiście zdecydowanie szybciej niż w ciąży pojedynczej. Może być widoczny już nawet pod koniec drugiego miesiąca, jednak nie jest to reguła. Tak jak i w ciąży pojedynczej, to, jak szybko pojawi się ciążowy brzuch, zależy także od twojej diety, wcześniejszej aktywności fizycznej czy wzrostu.

W związku z tym, że brzuch w ciąży bliźniaczej rośnie szybciej, także wszelkiego rodzaju dolegliwości związane z jego rozmiarem pojawią się szybciej i zostaną z tobą na dłużej. Należą do nich:

  • problemy ze snem,
  • bóle pleców,
  • zgaga,
  • puchnięcie nóg.

Pamiętaj, aby w tym czasie szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie, unikać dopasowanych ubrań i nie przemęczać się.

Tycie i objawy w ciąży bliźniaczej

Głównym objawem, który odróżnia w badaniu ginekologicznym ciążę pojedynczą od ciąży wielopłodowej jest wielkość macicy, gdyż jest ona większa w stosunku do daty ostatniej miesiączki. Nie jest to jednak objaw charakterystyczny i może występować również w przypadku niektórych chorób, np. w zaśniadzie groniastym.

Pozostałe symptomy są wspólne zarówno dla ciąży bliźniaczej jak i pojedynczej i dzielą się na objawy przypuszczalne, takie jak bolesność piersi czy poranne nudności i wymioty, prawdopodobne, do których zaliczamy m.in. zatrzymanie miesiączki oraz pewne np. stwierdzenie obecności płodów w jamie macicy podczas badania ultrasonograficznego.

Przybieranie na wadze w ciąży bliźniaczej zależy w dużej mierze od twojej wagi sprzed ciąży. Jeżeli przed zajściem w ciążę znajdowała się ona w granicach normy (BMI 18,5-24,9), w ciąży bliźniaczej powinnaś przytyć ok. 14-22 kg. Jeżeli BMI było odpowiednio niższe, czyli poniżej 18,5, powinnaś przytyć ok. 16-25 kg. Jeżeli natomiast cierpiałaś przed ciążą na nadwagę lub otyłość, w ciąży bliźniaczej powinnaś przytyć o 11-19 kg. Pamiętaj także, że w ciąży nie powinnaś jeść za dwoje, ale dla dwojga. Masa twojego ciała powinna być także regularnie kontrolowana przez prowadzącego twoją ciążę lekarza ginekologa.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź