Jak odciągać pokarm laktatorem? Jak odciągać pokarm laktatorem? / Zdjęcie: iStock

Jak odciągać pokarm laktatorem?

Zgodnie z rekomendacjami WHO mleko matki uważane jest za najlepszy pokarm dla dziecka w jego pierwszych miesiącach życia. Dlatego też warto podczas przygotowywania wyprawki dla noworodka pomyśleć o zakupie laktatora. Po co odciągać pokarm? Jak prawidłowo odciągać pokarm laktatorem i co ile należy to robić?

Spis treści:

Co to jest laktator?

Laktator to inaczej odciągacz pokarmu. Służy do ściągania mleka z piersi kobiety. Używany jest w sytuacji nawału pokarmu, chęci pobudzenia laktacji lub konieczności przygotowania zapasów pokarmu. Odciągnięte mleko podawane jest następnie dziecku przy pomocy butelki.

W wielu polskich szpitalach nie trzeba mieć własnego laktatora, ponieważ są one ogólnodostępne dla pacjentek po porodzie. Jest to szczególnie ważne w przypadku konieczności odizolowania mamy i noworodka z powodu różnego rodzaju powikłań lub komplikacji. Dzięki temu dziecko może być karmione mlekiem matki, bez użycia mleka modyfikowanego.

Na rynku do wyboru są laktatory ręczne lub elektryczne. Wszystko zależy od preferencji mamy. Zarówno jeden, jak i drugi mają szereg zalet. Jeśli chodzi o laktator ręczny jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest to ciche urządzenie, którego działanie opiera się na naszej sile przy pompowaniu. Niestety, wolniej odciąga pokarm niż laktator elektryczny. Jest jednak tańszy i lżejszy. Modele elektryczne nie wymagają wysiłku ze strony mamy. Umożliwiają szybkie odciąganie mleka, ale są głośniejsze oraz potrzebują zasilania.

Po co odciągać pokarm?

Nie wszystkie mamy korzystają z laktatora, ale w niektórych sytuacjach może okazać się on niezbędny. Dzieje się tak w przypadku, gdy dziecko po porodzie musi pozostać dłużej w szpitalu. Mama idzie do domu i codziennie dostarcza mleko dla noworodka. Dzięki temu np. wcześniaki lub dzieci chore są karmione mlekiem matki, co dostarcza im niezbędnych składników odżywczych. Podobnie w przypadku, gdy kobieta musi wyjechać na cały dzień bez dziecka. Może odciągnąć pokarm wcześniej i przygotować porcje na cały dzień lub nawet dłużej. Jeśli mama planuje powrót do pracy, a nadal karmi piersią, również może odciągać pokarm za pomocą laktatora.

Dla wielu mam laktator okazuje się ratunkiem również tuż po porodzie, gdy noworodek ma problem z prawidłowym złapaniem i ssaniem piersi. W pierwszych dniach po narodzinach, istotna jest kontrola masy ciała dziecka, więc w przypadku niepowodzenia w karmieniu piersią można wykorzystać odciąganie pokarmu i karmienie noworodka butelką.

Lekarze zalecają również ściągnięcie pokarmu , kiedy kobieta musi zażyć leki mogące przedostawać  się  do mleka. Dzięki temu nie musi korzystać z mleka modyfikowanego i mimo zażywanych leków może karmić dziecko przygotowanymi wcześniej porcjami swojego pokarmu.

Jak korzystać z laktatora?

W zależności od typu laktatora, korzystanie z niego może się różnić. Najpierw mama powinna znaleźć odpowiednie i wygodne miejsce na czas odciągania pokarmu. Lejek należy umieścić na piersi, a jego środek nad brodawką. Silikon nie powinien nadmiernie uciskać piersi. Zazwyczaj po kilku minutach pokarm powinien zacząć lecieć. Ważne jest, aby starać się nie stresować oraz przypominać sobie chwile z naszym maluszkiem. To pobudza wypływ mleka. Podczas odciągania pokarmu należy pamiętać o zmianie piersi co około 5 minut. Na koniec delikatnie zdejmij końcówkę z piersi. Korzystanie z laktatora nie powinno powodować bólu, jedynie dyskomfort na samym początku ściągania pokarmu.

Bardzo istotny jest rodzaj laktatora, na który się zdecydujesz. Ważne, aby przy zakupie laktatora ręcznego zwrócić uwagę na dwufazowe odciąganie, które odwzorowuje ssanie piersi przez dziecko. Poza tym, aby ściąganie pokarmu było bardziej komfortowe, najlepiej jest, gdy nakładka jest silikonowa oraz gdy mamy możliwość dostosowania siły ssania do wrażliwości piersi.

Laktatory elektryczne, dzięki swoim cechom takim jak wyświetlacz czasu i siły odciągania pokarmu oraz wbudowanemu alarmowi, pomagają planować i kontrolować pory odciągania. Warto wybrać model posiadający cichy tryb pracy, który jest szczególnie istotny podczas ściągania pokarmu nocą. Jeśli planujesz odciągać pokarm często i regularnie, lepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości laktator elektryczny, aby, kolokwialnie mówiąc, ułatwić sobie życie.

Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Odciągnięte mleko można przechowywać. Ważne są jednak odpowiednie warunki. Zgodnie z zaleceniami mleko może stać w lodówce do 5 dni, a w -20 stopniach nawet jeden rok. Zostawiając odciągnięty pokarm poza lodówką, należy pamiętać, aby nie trwało to dłużej, niż kilka godzin. Warto zawsze oznaczyć ściągnięty do przechowywania pokarm datą i godziną pobrania.

Najlepiej jednak przechowywać pokarm maksymalnie 2 tygodnie, ponieważ skład mleka zmienia się wraz z intensywnym rozwojem dziecka i po dłuższym czasie nasze zapasy mogą już nie zawierać wszystkich niezbędnych w danym momencie składników odżywczych. Nie należy też nigdy zamrażać ponownie rozmrożonego mleka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź