Jak mężczyzna powinien przygotować się do ciąży?
Spis treści:
Jak zwiększyć płodność mężczyzny?
Choć zajście w ciążę nie wydaje się szczególnie skomplikowane, a nawet przyjemne, jak wynika z badań statystycznych, aż 20 proc. par zmaga się z problemem niepłodności. Nie wszystkim, pomimo starań i regularnego współżycia, udaje się doprowadzić do zapłodnienia i cieszyć upragnionym potomstwem. Dlatego też wiele osób szuka sposobów na zwiększenie płodności, bo problemy mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Męskie komórki płciowe – plemniki – produkowane są w jądrach, a dojrzewają w najądrzach. Jądra są umieszczone poza jamą brzuszną, dzięki czemu temperatura w ich wnętrzu jest niższa niż wewnątrz ciała. W takich warunkach spermatogeneza jest efektywniejsza i nie dochodzi do zaburzeń procesu powstawania plemników. Z tego też powodu mężczyźni, chcąc zwiększyć płodność, powinni unikać przegrzewania jąder, czemu sprzyja np. trzymanie laptopa w ich okolicy, noszenie telefonu komórkowego w kieszeniach spodni oraz ubieranie obcisłej bielizny.
Co ciekawe, panowie prowadzący siedzący tryb życia lub mający pracę wymagającą wielu godzin w pozycji siedzącej, np. zawodowi kierowcy, mogą również mieć większe problemy z płodnością.
Bardzo istotne jest także pamiętanie o dniach przerwy w stosunkach seksualnych. Starając się o dziecko, nie powinniśmy uprawiać seksu 3 razy dziennie codziennie, ponieważ plemniki w tym czasie nie mają odpowiednio dużo czasu na regenerację. Należy jednocześnie unikać długich przerw między stosunkami. Uważa się, że po około 4-7 dniach abstynencji seksualnej plemniki starzeją się, a szanse na zapłodnienie gwałtownie maleją.
Co powinien jeść mężczyzna, aby zwiększyć szansę na zapłodnienie?
Dieta mężczyzny starającego się o dziecko powinna być zdrowa i zróżnicowana. Bardzo istotne jest zadbanie o prawidłową masę ciała, ponieważ otyłość i nadwaga obniżają płodność. Unikać należy alkoholu i papierosów, które mają negatywny wpływ na szanse na zapłodnienie.
Mając na uwadze, że plemniki powstają przez ponad 2 miesiące, czasami na efekty stosowanej diety należy odpowiednio długo poczekać. Jeśli bowiem męskie komórki płciowe zostaną uszkodzone w trakcie produkcji, nie będzie możliwe zapłodnienie.
Lekarze wskazują kilka istotnych składników odżywczych, które powinny być obecne w diecie mężczyzny planującego z partnerką ciążę. Są to witamina C, która usuwa wolne rodniki, cynk oraz witaminy z grup B, D oraz E. Znajdziemy je w produktach takich jak tłuste ryby, drób, skorupiaki, owoce cytrusowe, kiwi i wiele innych. Ponadto wśród polecanych składników diety zwiększających płodność mężczyzny powinny być także banany, olej lniany, orzechy, nasiona oraz owoce morza. Nie możemy zapominać również o afrodyzjakach. Na aktywność seksualną mają wpływ np. truskawki, awokado, chilli oraz arbuz.
Jak jeszcze mężczyzna powinien przygotować się do ciąży?
Mężczyzna powinien angażować się z zapałem w przygotowania do ciąży. Jego bardzo ważną rolą jest wspieranie partnerki i dbanie o to, aby prowadziła zdrowy tryb życia, była aktywna fizycznie oraz unikała picia alkoholu. Wielu przyszłych ojców rezygnuje z alkoholu i palenia papierosów, aby solidaryzować się z kobietą w tym czasie. Dobrym pomysłem jest także wspólne uprawianie sportu.
Uważa się, że aby zwiększyć płodność, mężczyzna powinien wysypiać się i unikać stresu. Dobrze jest też znaleźć czas na relaks i wyciszenie.
Na rynku są dostępne różnego rodzaju suplementy zwiększające płodność, lecz przed zażyciem warto skonsultować się z lekarzem, a składniki odżywcze uzupełnić poprzez dietę. Przed rozpoczęciem starań o dziecko poza używkami mężczyzna powinien zrezygnować także z przyjmowania sterydów anabolicznych. Mają one właściwości podobne do testosteronu, ale przez to, że pochodzą z zewnątrz, zaburzają równowagę hormonalną, a co za tym idzie – osłabiają plemniki. Ponadto udowodniono ich wpływ na zaburzenia erekcji oraz obkurczanie jąder.
Badania przed ciążą dla mężczyzny
Kiedy mężczyzna jest zdrowy, przed rozpoczęciem starań o dziecko nie trzeba wykonywać żadnych specjalistycznych badań. Jeśli jednak para ma problem z zajściem w ciążę, zaleca się badanie nasienia. Określa ono jakość oraz ilość plemników, dzięki czemu można ocenić płodność mężczyzny. Co ciekawe, aby stwierdzić, że wynik badania nasienia jest prawidłowy, wystarczy obecność tylko 4 proc. plemników o prawidłowej budowie w ejakulacie.
Niektórzy lekarze zalecają także inne badania, takie jak test MAR (Mied antiglobulin reaction) służący do wykrywania przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu oraz test SCD (Sperm Chromatin Dispersion), który ocenia stopień uszkodzenia DNA w nasieniu. Są to jednak badania specjalistyczne, zalecane osobom zmagającym się z problemem niepłodności. Zazwyczaj niepłodnością nazywamy regularne, ale bezskuteczne staranie się o dziecko trwające przynajmniej rok.