Mam objawy ciąży, lecz w niej nie jestem. Czy to możliwe? Mam objawy ciąży, lecz w niej nie jestem. Czy to możliwe? / Zdjęcie: Pexels

Mam objawy ciąży, lecz w niej nie jestem. Czy to możliwe?

Pierwsze oznaki ciąży mogą być bardzo różnorodne, nie zawsze też to, co uważamy za objawy ciążowe, rzeczywiście będzie sygnalizować ten stan. Jakie są nietypowe objawy ciąży i kiedy pojawiają się jej pierwsze oznaki?

Spis treści:

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Ciąża na samym początku nie daje żadnych objawów. Musi minąć nieco czasu, aby hormony, takie jak progesteron oraz gonadotropina kosmówkowa, produkowane w tym czasie w większych ilościach, wywołały charakterystyczne dolegliwości.

Pierwszym z objawów świadczących o ciąży jest bez wątpienia brak miesiączki. Jeżeli twoje cykle są regularne i trwają ok. 28 dni, objaw ten wystąpi ok. 2 tygodnie po zapłodnieniu. Termin spodziewanego krwawienia miesięcznego jest też dobrym momentem na wykonanie testu ciążowego, którego wynik, jeżeli test został poprawnie wykonany, z dużą pewnością powie, czy jesteś w ciąży, czy nie.

Należy jednak podkreślić, że dodatni wynik testu ciążowego jest jedynie prawdopodobnym, a nie pewnym objawem ciąży. Inne jej objawy, takie jak powiększenie obwodu brzucha, zmiany nastroju czy też powiększenie się piersi, pojawiają się dopiero po kilku tygodniach.

Objawy ciąży w pierwszym trymestrze

Pierwszy trymestr ciąży przypada na okres do początku 14. tygodnia ciąży. To właśnie w tym czasie jest wykonywane tzw. USG genetyczne, w którym określa się m.in. przezierność karkową płodu, która w połączeniu z badaniami krwi, takimi jak ocena ilości białka PAPP-A, pozwala na oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych płodu. Uwidocznienie płodu i czynności jego serca podczas tego badania samo w sobie zaliczane jest do pewnych objawów ciąży.

Do 14. tygodnia ciąży niemal wszystkie kobiety wiedzą już, że są ciężarne. Objawy, jakie najczęściej towarzyszą przyszłej mamie w tym czasie, są bardzo podobne do tych, które nasuwają podejrzenie ciąży na początku jej trwania. Ulegają one jednak nasileniu wraz ze wzrostem stężenia hormonów płciowych i gonadotropiny kosmówkowej.

Kobiety skarżą się w tym okresie na poranne nudności i wymioty, bolesność piersi, częstsze oddawanie moczu, zmęczenie i omdlenia czy też wrażliwość na niektóre zapachy i pokarmy. Za większość z nich odpowiedzialne jest narastające stężenie progesteronu oraz estrogenów. Do objawów wczesnej ciąży w badaniu ginekologicznym zaliczamy:

  • objaw Hegara, czyli rozpulchnienie cieśni macicy,
  • objaw Piskáčka, polegający na asymetrycznym powiększeniu jednego rogu macicy,
  • objaw Chadwicka, czyli sino-purpurowe zabarwienie błony śluzowej.

Objawy związane z samopoczuciem często powodują dyskomfort u ciężarnych. Aby choć trochę je złagodzić, pamiętaj w tym okresie o odpowiedniej ilości snu, lekkostrawnej diecie, którą możesz wzbogacić o imbir, gdyż łagodzi on nudności, piciu większej ilości wody oraz odpowiedniej ilości odpoczynku.

Nietypowe objawy ciąży

Poranne nudności i wymioty, bolesność piersi czy brak miesiączki to powszechnie znane pierwsze objawy ciąży. Niekiedy zdarza się jednak, że kobiety w początkowym okresie jej trwania uskarżają się na całkowicie inne dolegliwości, takie jak:

  • Bóle głowy. Są one najprawdopodobniej spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie kobiety, co powoduje dolegliwości bólowe.
  • Zmiana charakteru wydzieliny z pochwy. Zwiększające się stężenie progesteronu i estrogenów we wczesnej ciąży powoduje, że śluz staje się gęsty, lepki i przybiera barwę mlecznobiałą. Staje się on skuteczną zaporą, która w trakcie ciąży ma zapobiegać przedostawaniu się drobnoustrojów do wnętrza macicy.
  • Pogorszenie samopoczucia. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w Twoim ciele w pierwszych tygodniach ciąży, mogą powodować pojawienie się objawów grypopodobnych, takich jak katar, ogólne zmęczenie czy nawet krwawienie z nosa. W tym okresie dobrym pomysłem jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie śluzówek. Możesz to robić, pijąc odpowiednią ilość wody w ciągu dnia czy też korzystając z nawilżaczy powietrza.

Objawy ciąży i brak ciąży

Zarówno przypuszczalne, jak i prawdopodobne objawy ciąży nie muszą oznaczać, że właśnie w niej jesteś.

  • Brak miesiączki może być przyczyną zaburzeń hormonalnych wywołanych zespołem policystycznych jajników (PCOS), guzem przysadki wydzielającym prolaktynę w zbyt dużych ilościach (prolactinoma) czy też nadmiernym stresem w ostatnim czasie.
  • Dodatni wynik testu ciążowego w rzadkich przypadkach może świadczyć o obecności nowotworów wydzielających hCG w dużych ilościach.
  • Nudności i wymioty, niechęć do niektórych pokarmów, podwyższenie temperatury ciała czy częstsze oddawanie moczu mogą być spowodowane zatruciem albo infekcją w drogach pokarmowych lub moczowych.
  • Bolesność piersi oraz zmiany nastroju występują niekiedy przed krwawieniem miesięcznym w postaci zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Warto też podkreślić, że przyczyną braku ciąży przy obecności objawów ją sugerujących może być poronienie na wczesnym etapie jej trwania.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź