Sylwia Kopka / fot. archiwum prywatne Sylwia Kopka / fot. archiwum prywatne

Czego nie uczą na szkole rodzenia? Jak zadbać o emocjonalne potrzeby swoje, partnera i dziecka. Sylwia Kopka zapełnia tę lukę

Gdy zachodzisz w ciążę, wszyscy pytają, jak się czujesz. I oczekują odpowiedzi, że dobrze. Sylwia Kopka, psycholożka i psychoterapeutka, nie wiedziała, jak odpowiadać na te pytania, gdy sama była w ciąży. I nie rozumiała, dlaczego nikt nie pyta o jej samopoczucie psychiczne, dlaczego nikt nie mówi o trudnych emocjach. Sama więc zaczęła o nich mówić. I właśnie na rozmowie bazują jej spotkania z przyszłymi rodzicami i “emocjonalna wyprawka dla przyszłych rodziców”.

Aleksandra Zalewska: Pamiętam, że kiedy się poznałyśmy, zajmowałaś się coachingiem. Ta rodzicielska odnoga twojej działalności pojawiła się w 2019 roku. Czyżby miało to związek z faktem, że sama zostałaś mamą?

Sylwia Kopka: Pomysł narodził się, gdy byłam w ciąży. I bardzo ogólnie to nazywając poczułam, że coś nie jest w porządku. Nie ze mną, ale z tym co się wokół mnie zaczęło dziać. Dosłownie ginęłam w ferworze umawiania wizyt, odmierzania suplementów, prowadziłam kalendarz, robiłam listy.

Pytałam siebie, gdzie w tym wszystkim jestem ja? Bo ja się martwiłam, miałam w sobie sporo niepokoju, jak to będzie, czy sobie poradzę, czasem niechęci i złości na to wszystko. Chciałam o tym rozmawiać, ale czułam, że zamyka mi się usta stwierdzeniami typu, “że to taki piękny stan”, że na pewno muszę być taka szczęśliwa.

A jak nie byłam szczęśliwa to słyszałam, że “to hormony i to mi przejdzie”. A ja nie czułam, że to hormony! Czułam, że moje obawy są na serio! Szybko doszłam do wniosku, że o trudnych uczuciach się po prostu nie rozmawia, że robi się dobrą minę do złej gry, a pytania o twoje samopoczucie to pytania wyłącznie o ten fizyczny wymiar.

Często czułam się samotna w tym wszystkim. Ze szkoły rodzenia pamiętam głównie naukę oddychania i mój strach, czy aby na pewno umiem oddychać przeponą, bo to takie potrzebne przy porodzie. Po powrocie do domu nie pamiętałam już większości tych ćwiczeń i zaleceń. Potem był szpital, a do szpitala chodzą chorzy ludzie i tak mnie traktowano. Jak pacjentkę, która musi słuchać.

Chciałam więc dać kobietom prawo głosu. Otworzyć przestrzeń do rozmawiania o tym, jak czujemy się w ciąży, nie tylko fizycznie a przede wszystkim psychicznie. Że można się bać, wątpić, nie chcieć. Że gdy się płacze to nie przez hormony, a realne problemy. Że można chcieć rodzić naturalnie, przez cesarskie cięcie, karmić piersią, bądź mieszanką i to wszytko jest ok. Że podczas porodu to kobieta jest ekspertką od swojego ciała i jej ciało wie, jak urodzić. Że po porodzie może być trudno, że fakt urodzenia zdrowego dziecka nie gwarantuje zalewającej fali miłości i szczęścia. Chciałam pomóc kobietom w spojrzeniu na siebie jak na człowieka z różnymi ułomnościami i kłopotami.

Kobiety w ciąży czują się różnie, trudno im godzić ambiwalentne uczucia. Gdy przeżywają miłość i złość jednocześnie, to czują się jak wariatki. Gdy starały się o dziecko lata, a w ciąży płaczą w poduszkę ze strachu, to ludzie pukają się w głowę. Gdy się wściekają, to powinny to robić w domowym zaciszu, bo to przecież nie jest kobiecie, a tym bardziej w stanie błogosławionym nie przystoi.

A to wszytko jest normalne! Trudne, ale normalne. Ponadto kobiety w ciąży chorują na depresję, która nieleczona łatwo przechodzi w depresję poporodową, a wtedy cierpi na tym również dziecko. Doświadczają zaburzeń lękowych i napadów paniki, z którymi ciężko się żyje zwłaszcza w ciąży.

I daleko, gdzieś w tyle stoi jeszcze ojciec, któremu też może być trudno, który często bezradnie obserwuje te wydarzenia i ma ochotę uciec w pracę, bo przynajmniej zarobi jakieś pieniądze. Postanowiłam się zająć się rodziną od tych najwcześniejszych etapów jej powstawania.

I tak powstało “rodzicielstwo szyte na miarę”. To dobre hasło, ale co się za nim kryje?

Przez rodzicielstwo szyte na miarę rozumiem takie rodzicielstwo, które jest możliwe dla danej rodziny. Kiedy bierzemy pod uwagę to, jakie jest dziecko, jaka jest matka i jaki jest ojciec i na podstawie tej wiedzy szukamy rozwiązań, które do nas pasują.

Rodzicielstwo szyte na miarę jest miejscem, gdzie dbam przede wszystkim o rodzica. Miejscem, gdzie nie ma gotowców, bo nie ma na świecie dwóch takich samych rodzin. To zawsze bardzo unikatowe połączenia i struktury.

Dzisiejsi rodzice toną wręcz w zalewie ekspertów od wychowywania. A ja wierzę, że to właśnie rodzic jest ekspertem od swojego dziecka. Tylko bardzo trudno jest rodzicom w to uwierzyć. Trudno się dziwić, bo żyjemy dziś skrajnie inaczej niż jeszcze dwa pokolenia temu. Mam na myśli domy wielopokoleniowe, w których było mnóstwo dzieci i mnóstwo kobiet. A tym samym mnóstwo wiedzy, doświadczenia, pomocy i wsparcia. Matka nie przebywała wyłącznie z dzieckiem, bo było wiele rąk, które mogły się tym dzieckiem zająć.

Obecnie, gdy mamy do czynienia z nuklearnymi rodzinami, gdy żyjemy w izolacji, pooddzielani od bliskich, to często mamy zerowe doświadczenia i zerową pomoc. A dziecko, które nam się rodzi, to pierwszy noworodek, którego widzimy na żywo i trzymamy na rękach. Więc jest się czego bać i w co wątpić. No i wątpimy w siebie, bo zamiast spojrzeć na siebie i swoją rodzinę, oglądamy się na innych.

W twoim gabinecie rodzice “patrzą na siebie”?

Zdecydowanie tak. Daleka jestem od tego, by wpychać rodziców w sztywne mundurki. Zachęcam do założenia tego, w czym nam po prostu wygodnie. Jeśli nam będzie wygodnie, to wygodnie też będzie naszym dzieciom. Zachęcam również do przyjrzenia się sobie. Do rozeznania się w tym, co jest dla nas trudne, a co łatwe.

Bardzo często poruszamy też tematy związane z różnicą między tym, jak opisujemy siebie jako na przykład Kaśkę i Janka, a jaki mamy w głowie ideał matki i ojca. Im bardziej Kaśka i Janek różnią się od swojego ideału matki i ojca, tym trudniej im w rodzicielstwie. Tym większy rozdźwięk i większa sztywność, ponieważ staramy się być kimś, kim nie jesteśmy.

Sylwia Kopka / fot. archiwum prywatne

Sylwia Kopka / fot. archiwum prywatne

Podam może przykład. Janek (tata) uwielbia spędzać czas jeżdżąc na rowerze. Uważa, że dobry ojciec to ojciec układający z dzieckiem klocki. I Janek poci się przy tych klockach, bo z jakiegoś powodu uważa, że tak należy. Może jego ojciec przykładał do tego dużą uwagę, a może jakiś mężczyzna, którego w życiu podziwia, tak robił? Robi tak, zamiast zamontować fotelik na rowerze i pojechać na przejażdżkę razem z dzieckiem. Zadowolony ojciec na rowerze jest zawsze lepszy niż sfrustrowany przy klockach, które pojawiają się z jakiegoś poczucia powinności.

O czym jeszcze rozmawiasz z rodzicami, którzy przygotowują się do przyjścia dziecka na świat?

Bardzo dużo rozmawiamy o ich wyobrażeniach, oczekiwaniach i lękach. Tych lęków jest naprawdę dużo i one są zupełnie normalne. O ile o lękach kobiet jeszcze czasem się mówi, o lękach mężczyzn – zdecydowanie za rzadko, a ojcowie boją się, czy odnajdą się w nowej roli, czy nie zrobią dziecku krzywdy, czy jeszcze będą przesypiać noce i uprawiać seks, czy nie pójdą w odstawkę, czy dadzą radę wspierać partnerkę podczas porodu.

Ale oprócz mówienia o lękach, odpowiadamy też na inne pytania. Jak wyobrażamy sobie czas połogu? Jakie mamy wyobrażenia na temat dziecka? Jakie mamy wyobrażenia na temat opieki nad niemowlęciem? Czego obawiamy się w byciu ojcem/matką? Czego potrzebujemy od siebie nawzajem, by się wzmocnić na nadchodzący czas? Kwestie organizacyjne, choćby kwestia gości w czasie połogu, ile czasu w domu zostaje tata, czy zatrudniamy nianię, prosimy o pomoc mamę, etc.

To są pytania, na które można odpowiedzieć poza gabinetem, prawda?
Jasne, że tak! Nie jest ważne, gdzie sobie zadamy te pytania, ważne, żeby je zadać i szczerze na nie odpowiedzieć. Mamy tendencję do robienia założeń. Coś wydaje się nam tak oczywiste, że nawet nie poruszamy tego tematu a finalnie okazuje się, że dla drugiej strony to nowość nie do przyjęcia. Zdecydowanie, żeby lepiej „wyszło” to przed przyjściem dziecka na świat niż po.

Czyli te odpowiedzi są “emocjonalną wyprawką”, o jakiej często mówisz?

Tak, mam na myśli taki właśnie przegląd siebie, może konsultacje z psychologiem, by porozmawiać o tym, z czym jest nam trudno. Gdy mamy jakiś kłopot, gdy „podszyci” jesteśmy lękiem, to mamy tendencję do koncertowania się na sobie. Jesteśmy sobą zaabsorbowani, a to utrudnia nam nawiązanie kontaktu z dzieckiem, wczucie w jego sytuację. Uważam, że im lepiej rodzic ma się sam ze sobą, tym prościej będzie mu w rodzicielstwie. Mam na myśli też kondycję związku. Jeśli dobrze się w tym związku czujemy i druga strona też czuje się dobrze, to na pewno może nam to pomóc.

To jaką mamy atmosferę w związku, przekłada się z pewnym stopniu na to, do jakiego klimatu emocjonalnego zapraszamy nasze dziecko.

Kolejną kwestią jest otwartość na naukę. Pracując z rodzicami w okresie połogu bardzo często spotykam się z zarzutami, jakie rodzice mają do siebie, czasem do dziecka i do całego świata, że czegoś nie potrafią. Na samej górze figuruje karmienie piersią. Dziecko źle się przystawia, nie umie ssać, ja nie potrafię go przystawić, nie najada się, przejada się, ma za krótkie wędzidełko etc. Uważamy, że skoro karmienie piersią jest takie naturalne, to będziemy to po prostu potrafiły. Ale to przecież umiejętność, którą musimy nabyć. Musimy poćwiczyć, sprawdzić, co będzie odpowiadało nam najbardziej i co najbardziej będzie odpowiadało dziecku.

Myślę, że jeśli jest tak, że nie trafiamy za pierwszym razem w najlepsze rozwiązanie, to mamy do siebie pretensje, że niedostatecznie się przygotowaliśmy, że nie mamy kompetencji do bycia rodzicem, że nie radzimy sobie. Nie dajemy sobie czasu. Nie dajemy sobie szansy, by nie wiedzieć. A przecież skąd mamy to wiedzieć, skoro robimy to pierwszy raz w życiu? Nie dajemy sobie szansy, by próbować i popełniać błędy. Ale taki jest dzisiejszy świat i tacy chcą być rodzice. Skuteczni i zorganizowani. Może w korporacjach służy to realizacji stawianych celów, jednak w rodzicielstwie przysparza kłopotów.

Kolejną kwestią jest wiara w instynkt macierzyński rozumiany przez rodziców jako swoista instrukcja obsługi, do której kobieta zyskuje dostęp, gdy zachodzi w ciąże. To też nas gubi, bo czekamy na wiedzę, która na nas spłynie, a ona często nie spływa.

Coraz częściej mówi się o tym, że instynkt macierzyński nie istnieje, a umiejętność zajmowania się dzieckiem to doświadczenie, którego kobiety mieszkające w domach wielopokoleniowych kiedyś miały znacznie więcej, a którego z logicznych powodów brakuje dzisiejszym młodym rodzicom.

Złość, zmęczenie, niechęć do partnera – to emocje, sytuacje, w których młoda mama często jest zupełnie sama. Nie mówi się o nich. No może trochę o zmęczeniu. Jak myślisz, dlaczego mamy tak odrealniony obraz pierwszego okresu macierzyństwa? Dlaczego wstydzimy się powiedzieć, że wkurza nas partner, który beztrosko przesypia całe noce albo że złościmy się na dziecko, które budzi się co kwadrans?

Myślę, że bardzo chcemy sobie radzić. Gdy nam trudno, to zachowujemy to dla siebie. Nie chcemy, by ktoś pomyślał sobie, że z nami jest coś nie tak. Boimy się oceny. Dlatego już chyba wolimy być same ze swoimi problemami, bo dzielić się nimi trudno, bo jest bardziej niż pewne, że spotka nas ocena. Surowa ocena. Nie znam większego pola do popisu, jeśli chodzi o ocenianie, niż macierzyństwo.

Niestety, ale często bywa tak, że to matka jest obwiniana za wszystko i za wszystko odpowiedzialna. Każde niepowodzenie dziecka to porażka matki. Ale zapominamy, chyba że dzieci też przychodzą na świat jakieś i mogą mieć trudne temperamenty i przede wszystkim zapominamy o tym, że dziecko ma jeszcze ojca.

Przyjęło się, chyba też, że cierpienie w macierzyństwie to norma. Dlatego godzimy się na wiele rzeczy i wiele rzeczy wytrzymujemy. Ale cierpienie nigdy nie jest normą, chyba że mówimy o ideale umęczonej matki-polki. Niby nie chcemy takie być, a mimo to stawiamy sobie ten obraz za wzór i codziennie, pełne frustracji, gonimy go, zaciskając zęby… same.

Co w takim razie robić?

Być dla siebie wyrozumiałą i dbać o siebie. Piszę to i jednocześnie wiem, że to bardzo trudne, ale jeśli będziemy się nadużywać, to będziemy nieszczęśliwe. I tu znów wracamy do pracy nad sobą.

Pierwszym krokiem jest rozmawianie z innymi. To naprawdę pomaga. Grupy wsparcia, kobiece wioski to szansa na zobaczenie, jak jest u innych. Skoro inna mama tak ma, to znaczy, że może tak po prostu jest, może faktycznie jest to trudne, a nie, że ja czegoś nie potrafię, czy nie ogarniam! Jeśli rozmowa z bliskimi bądź grupa wsparcia nie pomoże, warto skonsultować się ze specjalistą. I nie oznacza to, że jest z nami już bardzo źle. Oznacza to jedynie, że mamy kłopot i chcemy go rozwiązać. To nie jest powód do wstydu a objaw troski o siebie i swoją rodzinę.

Kolejną kwestią, która może pomóc to uznanie, że dziecko ma jeszcze ojca. I tu kłopot jest taki, że uważamy nadal, że dziecko to głównie sprawa matki, a poza tym jako matki jednak czujemy lekki niepokój, gdy ojcu z dzieckiem idzie dobrze lub radzi sobie z nim lepiej niż my. Odpowiedzialność za dziecko spoczywa w takim samym stopniu na matce jak i na ojcu. Często mydlimy sobie wszyscy oczy kwestiami zawodowymi mężczyzny, ale odpowiedzialność za dziecko to nie kwestia czasu bądź jego braku tylko wewnętrznych możliwości i zaangażowania.

Świadomość odpowiedzialności za własne uczucia to również ważny i pomocny aspekt. Czasem stajemy się więźniem sytuacji, ponieważ uważamy, że to jak jest, jest kompletnie niezależne od nas. Jeśli nie widzimy w swojej aktualnej sytuacji życiowej swojego udziału a źródło problemu lokujemy na zewnątrz, to też nam to nie pomaga. Czasem słyszę – gdyby tylko moje dziecko/mąż/matka/teściowa byli inni, to mój problem by zniknął. No nie do końca tak jest.

Macierzyństwo jest trudne i wymaga od nas ogromnej samoświadomości. Ale jest niesamowicie satysfakcjonujące. Jak praca z rodzicami. Wiesz, kiedy czuję, że to co robię, ma sens? Gdy widzę, czuję, słyszę, że napięcie schodzi. Gdy mama i tata boją się mniej i nadchodzi taki moment, że mają możliwość trochę „zejść z siebie”, zauważyć i zaopiekować się swoim dzieckiem. Gdy kurz po wojnie, którą prowadzili czy to z samym sobą, czy partnerem/partnerką, teściową opada i pojawia się miejsce na troskę i miłość do siebie. Bo może to brzmi banalnie, ale ja wierzę, że miłość potrafi zwyciężyć i uleczyć. Miłość do dziecka, ale przede wszystkim – do siebie.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź
Dear User!

Before you click "Go to the Website" or close the window by clicking ×, please read the following information, as it concerns your personal data.

By clicking "Go to the website" or by closing this window, you consent to the processing of your personal data on the terms described below.

The administrator of personal data of people visiting our websites is USP Zdrowie sp. z o.o. with headquarters in Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

As part of USP Zdrowie services, we will collect information about the use of our websites. The scope of data collected by us includes, among others information stored in cookies, user's IP, as well as information about your device and browser.

Your data will be used by us for the following purposes: (i) providing you with access to a safe and functional website; (ii) conducting analyzes that allow to study the ways of using our websites and use their functionalities and content, as well as to improve and streamline them; (iii) marketing, including presenting you with advertisements and messages tailored to your interests and preferences (profiling).

The use of our websites will involve the use of technologies provided by third parties (e.g. Google, Facebook). As USP Zdrowie, we provide you with the opportunity to consent to the transfer of your data to the groups of recipients indicated by us by accepting all or some of the purposes of processing.

USP Zdrowie provides each user of our websites with the opportunity to exercise the right to request access to his personal data, rectify it, delete or limit processing, exercise the right to object to processing, as well as the right to transfer data. in the event that the legal basis for the processing of your personal data is your consent - we provide you with the possibility of withdrawing it at any time through dedicated mechanisms for managing privacy settings.

You can contact USP Zdrowie by: (i) sending an e-mail to the following address: daneosoboweusp@usp.pl; (ii) sending a letter to the following address: USP Zdrowie sp. z o.o., Poleczki 35 street, Warsaw 02-822, Poland.

Detailed information related to the rules for the processing of your personal data on individual USP Zdrowie websites can be found in our Privacy Policy (PL).

Below you can choose to accept all or some of the processing purposes. We will be happy if you decide to help us improve our services and websites!

Choose services
Service Description State
Solutions necessary to provide the service by electronic means
as part of our Websites, we use the localStorage solution. localStorage is a file created by the user's browser installed on his device. Thanks to the localStorage mechanism, we are able to provide our users with access to efficient and safe websites and the ability to use their functionalities (e.g. remembering your privacy settings and the possibility of changing them, remembering preferences related to the selected language of displaying the website, the ability to add products to the basket). Information saved and used as part of the localStorage mechanism will not be used to conduct marketing activities. The localStorage mechanism is necessary to provide our services in the form of Websites (Article 6 (1) (b) of the GDPR).
Analytical cookies:
cookies that are used for advanced analysis of user behavior on our websites. Analytical cookies are used, among others to analyze user behavior on Websites in order to optimize the appearance, content and functionality of websites. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following analytical cookies:
Google Analytics an online tool for analyzing website statistics. The tool allows us to track traffic on our websites, including the ability to analyze user behavior on websites. Based on the data collected using Google Analytics, we are able to develop our websites and provide a friendly appearance of the website and add new, useful functionalities. Google Analytics is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the rules governing the processing of personal data by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
Google Tag Manager tag management system developed by Google to manage JavaScript and HTML tags used for tracking and analysis on websites. Google Tag Manager is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
HotJar tool for analyzing user behavior on the website using, among others heat maps (analysis of the user's cursor behavior on the website). With this tool, we can design our websites more effectively and improve their readability and functionality. HotJar is provided and operated by Hotjar Limited. More information on the principles of personal data processing by HotJar can be found here: https://help.hotjar.com/hc/en-us/categories/115001323967-About-Hotjar
Marketing cookies:
cookies that allow us to conduct activities related to the promotion of our services, products and websites. This category of cookies will be used, inter alia, in order to show you advertisements tailored to your preferences or provide other marketing content. The legal basis for the processing of these types of cookies is your voluntary consent (Article 6 (1) (a) of the GDPR), which you can express and withdraw at any time using the functionality of our websites. Currently, USP Zdrowie uses the following marketing cookies:
Facebook Pixel the Facebook Pixel tool is a piece of code on the website that allows you to measure, optimize and create groups of recipients of advertising campaigns on Facebook. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. Facebook Pixel is provided and operated by Facebook Ireland Limited. Facebook Pixel collects basic information stored in the cookie and information about the website and your activity. Facebook Ireland Limited may transfer personal data of its users to the United States of America, based on the legal mechanisms provided for in applicable law. The basis for the transfer of your data in some cases may also be your consent, which we collect as part of our websites. therefore, we would like to draw your attention to the fact that the law on the protection of personal data in the United States of America differs from European legislation and may not provide you with the same rights as those provided for by the provisions in force in Poland, and in some cases it may also combine with the possibility of access to your data by the authorities and services of a third country. in order to ensure the fullest protection of your rights and freedoms, the mechanisms used as part of the Facebook Pixel tool prevent your identification data from being identified and are subject to automatic processes of their removal in short periods.

We would also like to inform you that when using the Facebook Pixel USP Zdrowie tool, it complies with the current Regulations of Facebook Business Tools, including the agreements on the principles of co-administration of personal data. in order to fulfill the obligation resulting from the provisions of data protection law, we would like to inform you that in the scope of processing information collected using the Facebook Pixel tool:
  1. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited, with its registered office at 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbor, Dublin 2, Ireland, act as joint controllers (entities jointly deciding on the purposes and methods of personal data processing).
  2. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited have made joint arrangements regarding the performance of their obligations under the provisions of the GDPR.
  3. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited are responsible for providing appropriate grounds for processing personal data related to the collection of information via Facebook Pixel. Therefore, USP Zdrowie provides users with the opportunity to voluntarily consent to the collection and use of their data for marketing purposes on the websites, in particular for the purpose of conducting marketing campaigns on Facebook. Facebook Ireland Limited provides appropriate legal grounds relating to the possibility of using the personal data of portal users for the purposes of conducting USP Zdrowie marketing activities.
  4. As part of this Privacy Policy, USP Zdrowie provides you with access to all information related to the principles of data processing as part of our business activities. Information related to the principles of personal data processing by Facebook Ireland Limited, determination of the legal basis for such processing and the methods of exercising your rights by Facebook Ireland Limited, including information on the relevant Facebook contact forms, can be found in the Data Policy available at: https://www.facebook.com/about/privacy.
  5. USP Zdrowie is responsible to the users of Internet Services for the correct operation of the mechanisms enabling obtaining and withdrawing consents to use the information collected through the Facebook Pixel tool. After receiving the data collected via Facebook Pixel, Facebook Ireland Limited is independently responsible for the rights specified in Art. 15 - 20 GDPR towards users of your social network.
  6. Both USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited provide the possibility of exercising the right to object. in the event of receipt of a request related to an objection to the processing of personal data, USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited will take appropriate steps regarding the further processing of their users' data.
  7. USP Zdrowie is responsible for the proper implementation and configuration of Facebook Pixel. Facebook Ireland Limited remains responsible for ensuring the security of the service offered to us and personal data processed as part of Facebook Pixel.
  8. USP Zdrowie and Facebook Ireland Limited remain responsible for the proper response to all identified data breaches. The responsibility of USP Zdrowie in connection with the use of Facebook Pixel services applies to all cases related to providing users with a properly implemented and configured tool. Facebook Ireland Limited is responsible for all data protection breaches related to processing operations performed as part of the marketing service provided to us.
LinkedIn Insight Tag short code in Java Script technology that supports conversion tracking, website audience and site demographics for LinkedIn advertising campaigns. The operation of this tool enables us to run more effective advertising campaigns and provide you with content that may be of real interest to you. The LinkedIn Insight Tag is provided and operated by LinkedIn Ireland Unlimited Company. More information on the rules for the processing of personal data with the processing of personal data by LinkedIn can be found here: https://www.linkedin.com/help/lms/answer/65513/add-the-linkedin-insight-tag-to-your-website?lang=en
Google Ads tool that is one of the elements of the Google advertising system, allowing the display of sponsored links in the search results of the Google Search Engine and on websites of entities cooperating with Google. The Google Ads tool is provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=en
SALESmanago tool enabling the identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The SALESmanago tool is provided and operated by our partner, Benhauer Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the SALESmanago tool can be found here: https://www.salesmanago.pl/marketing-automation/technologie.htm
AppNexus / Xaxis Turbine Xaxis is a global digital media platform that programmatically connects advertisers with audiences. More information on the principles of personal data processing using the Xaxis Turbine tool can be found here: https://www.xaxis.com/privacy-notice/polityka-prywatnosci-xaxis/
Selectivv tool enabling user data segmentation, used to target emissions as part of an advertising campaign. More about the rules on the site: https://selectivv.com/polityka-prywatnosci/
Campaign Manager 360 system for managing advertisements and measuring their effectiveness, designed for advertisers and media agencies. It is part of the Google Marketing Platform provided and operated by Google Ireland Limited. More information on the principles of personal data processing by Google can be found here: https://policies.google.com/privacy?hl=pl
Revhunter A tool that allows you to send advertisements to users of the Administrator's website in the form of e-mail messages that are tailored to the user's actions and behavior on the website. The retargeting service is performed via the Revhunter tool, which belongs to INIS sp. z o.o. with headquarters in Rybnik at Raciborska 35a street, Poland (TAX ID: 6423128785). More info on page: https://revhunter.pl/polityka-prywatnosci
CAKE cloud-based tool that enables campaign management, optimization and monitoring of partners in the area of performance marketing. More information here: https://getcake.com/privacy-policy/
User.com tool enabling identification and monitoring of contacts and users on websites and conducting personalized marketing communication. The User.com tool is provided and operated by our partner, User.com Sp. z o.o. More information on the principles of personal data processing using the User.com tool can be found here: https://user.com/en/privacy-policy/
Make.com is a tool for automating business processes, enabling integrations with other systems, analyzing user behavior on websites, and delivering personalized content and experiences. Make.com is provided and supported by Make.com Inc. You can find more information about the personal data processing policies using the Make.com tool here: https://www.make.com/en/privacy-notice
TikTok Pixel TikTok Pixel - A tool to integrate with your website that allows you to share website events with TikTok. When used with TikTok for Business tools, the Pixel can measure website traffic, assess the effectiveness of ad campaigns, optimize campaigns, and acquire new customers. Once properly set up and verified, the Pixel conveys information about actions taken on your site according to the events you have configured, which reflect the entire customer journey from viewing a product details page to adding an item to a cart and making a purchase. The Pixel collects data available via standard web browsers, including information about ads or events, timestamps, IP addresses, device data, and cookies that support the measurement, optimization, and targeting of your campaigns. In the future, this data will enable TikTok to customize recommendations for Pixel event settings and offer automated solutions. More information about this tool can be found in TikTok's Privacy Policy and TikTok Business Product Terms

After 5 seconds, we will refresh the page to load the current settings.