Spis treści:
Większość kobiet karmiących piersią decyduje się na odciąganie pokarmu. Wynika to z konieczności pobudzenia laktacji lub wręcz przeciwnie - odciągnięcia nadmiaru pokarmu. Ponadto odciąganie mleka mamy to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy mama nie może być stale przy dziecku i zachodzi potrzeba nakarmienia dziecka butelką. Pojawiają się dwie bardzo istotne kwestie - jak przechowywać mleko mamy i jak podgrzać mleko matki? Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad, aby móc bezpiecznie korzystać z odciągniętego mleka mamy.
W jaki sposób przechowywać mleko matki?
Aby odciągnięte mleko mamy mogło być bezpiecznie podawane maluchowi, konieczne jest odpowiednie jego przechowywanie. W przypadku przechowywania mleka w temperaturze pokojowej, konieczna jest znajomość czasu, do jakiego należy spożyć takie mleko. Jeśli natomiast mleko przechowywane jest w lodówce lub jest zamrażane, trzeba dodatkowo wiedzieć, jak podgrzewać mleko dla niemowlaka i jak je rozmrozić.
Gdzie przechowywać mleko?
Mleko odciągnięte z piersi powinno być przechowywane w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemniczkach wykonanych z tworzywa wolnego od bisfosfenolu A. Pojemniczki muszą być dopuszczone do kontaktu z żywnością. Przeznaczone do przechowania mleka pojemniczki powinny być dokładnie umyte, a po ich wypełnieniu - szczelnie zamknięte. Na pojemniczku zawsze należy umieścić godzinę i datę ściągnięcia pokarmu mamy.
Odciągnięte mleko przechowywane w lodówce powinno być trzymane w najchłodniejszym miejscu, np. z tyłu na półce, a nie na półce w drzwiach. Zarówno do lodówki, jak i do zamrażarki mleko powinno trafić jak najszybciej po odciągnięciu.
Jaki czas można przechowywać mleko?
Jeżeli odciągnięte mleko przechowywane jest w temperaturze pokojowej, musi być spożyte w ciągu czterech godzin. Czas przechowywania mleka matki w lodówce może sięgać trzech dni, a mleka zamrożonego - do sześciu miesięcy. Należy pamiętać, że po rozmrożeniu pokarm jest zdatny do spożycia do dwóch godzin, gdy przechowywany jest w temperaturze pokojowej lub do 24 godzin podczas przechowywania w lodówce.
Wytyczne dotyczące podawania odciągniętego mleka matki
Odciągnięte mleko matki należy podać po jego odpowiednim przygotowaniu. W związku z tym, że mleko ma tendencję do rozwarstwiania się, warto delikatnie poruszać butelką przed podaniem maluchowi mleka. Gwarantuje do delikatne zamieszanie mleka i wymieszanie tłuszczu unoszącego się w górnej warstwie z pozostałą objętością mleka. Zbyt gwałtowne potrząsanie butelką sprzyja natomiast utracie cennych wartości odżywczych.
Oczywiście butelka to nie jedyna możliwość podawania odciągniętego pokarmu. Wiele mam decyduje się na zastosowanie kubeczka - wówczas dziecko nie przyzwyczai się do ssania smoczka butelki. Opór towarzyszący ssaniu smoczka jest mniejszy niż podczas ssania piersi i może to zaburzyć odruch ssania u dziecka.
Niedopite mleko z butelki czy kubeczka nie powinno być przechowywane do następnego karmienia, gdyż mogą namnażać się w nim bakterie. Dlatego resztkę mleka należy wylać, a w celu uniknięcia marnowania pokarmu, warto przechowywać odpowiednie objętości odciągniętego mleka.
Podawanie mrożonego mleka
Mleko mamy, które zostało zamrożone, musi być doprowadzone do optymalnej temperatury. Pierwszym krokiem jest zawsze rozmrażanie mleka - nie wolno podgrzewać mleka zamrożonego! Podgrzewanie mleka zamrożonego musi być więc poprzedzone jego rozmrożeniem. A rozmrożenie odciągniętego pokarmu polega na:
- rozmrażaniu mleka w podgrzewaczu z funkcją rozmrażania,
- rozmrażaniu mleka pod bieżącą ciepłą wodą, unikając bezpośredniego kontaktu wody z rozmrażanym mlekiem,
- rozmrażania mleka w lodówce, gdy mleko najpierw przechowywane jest w lodówce przez 12 godzin, a następnie przez godzinę przebywa w temperaturze pokojowej.
Nie należy rozmrażać mleka w temperaturze pokojowej. Rozmrożone mleko można podgrzać do optymalnej temperatury 30-37 stopni. Nigdy nie wolno dodawać świeżego mleka do rozmrożonego, niewskazane jest ponadto ponowne zamrażanie mleka mamy. A jak podgrzać odciągnięte mleko z lodówki lub po jego rozmrożeniu?
Jak podgrzewać mleko matki?
Wiele mam zastanawia się, czy odciągnięte mleko trzeba podgrzać? Pokarm świeżo odciągnięty z piersi czy przechowywany w temperaturze pokojowej nie wymaga podgrzania. A jak podgrzać mleko matki z lodówki? Polecane sposoby na podgrzewanie mleka kobiecego to podgrzewanie mleka matki w podgrzewaczu lub w kubeczku z ciepłą wodą. W przypadku zautomatyzowanego podgrzewacza wystarczy ustawić pożądaną temperaturę. Natomiast podgrzewając mleko w pojemniku z ciepłą wodą, należy sprawdzać temperaturę mleka na nadgarstku. Do jakiej temperatury podgrzać mleko matki? Najlepiej jest nie przekraczać temperatury 40 stopni, a optymalna temperatura to 30-35 stopni. Niewskazane jest podgrzewanie w mikrofalówce, piekarniku, na kuchence gazowej czy elektrycznej. Wówczas łatwo przegrzać mleko, co wiąże się ze stratami wartości odżywczych. Istnieje ponadto ryzyko zagotowania mleka, czego absolutnie nie wolno robić.
Źródła:
Human Milk Banking Association of North America, Best practice for expressing, storing and handling human milk in hospitals, homes and child care settings, 2011