O jakiej porze dnia zrobić test ciążowy? / pexels

O jakiej porze dnia zrobić test ciążowy?

Testy ciążowe dostępne w aptekach czy drogeriach mają wiele zalet. Są łatwo dostępne, a wynik uzyskuje się już po kilku minutach. Jakie są rodzaje testów ciążowych i jak interpretować wynik? Czy test ciążowy najlepiej robić rano? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Jak działają testy ciążowe i gdzie je kupić?

Działanie testów ciążowych bazuje na wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej, czyli beta hCG. Jest to hormon, który pojawia się w organizmie kobiety kilka dni po zapłodnieniu. W moczu można wykryć go już 7.-10. dnia. Wykrywalny jest on również we krwi. Hormon beta HCG wchodzi w reakcję z przeciwciałami antv-hCG, które zostały naniesione na test – dzięki temu można odczytać wynik.  

Testy ciążowe można kupić w aptece lub drogerii.  

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Pierwszym ważnym rozróżnieniem jest to, czy można je zrobić w domu czy w laboratorium. Pierwsze wykonuje się z moczu, drugie z krwi. Testów, które możemy wykonać w domu, jest kilka rodzajów: paskowe, płytkowe i strumieniowe. Wszystkie testy charakteryzują się wysoką skutecznością, pod warunkiem prawidłowego wykonania. 

„Przy wyborze testu ciążowego powinniśmy kierować się głównie jego czułością (im mniejsze stężenie hCG potrzebne do wykrycia w teście, tym lepiej) oraz łatwością przeprowadzenia” – mówi ginekolog Michał Strus.

Obecnie testy ciążowe z moczu różnią się techniką wykonania: 

  • płytkowe (kasetowe) – wymagają zebrania moczu do naczynia i umieszczenia kilku kropli w okienku płytki testu; 
  • strumieniowe (flamastrowe) – wyposażone w uchwyt i specjalną końcówkę, którą należy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu; 
  • paskowe – wymagają zebrania moczu do naczynia i zanurzenia w nich paska” 

– opisuje ekspert. 

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Obecnie dostępne testy ciążowe wykazują się dużą czułością. Nie należy jednak wykonywać ich wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu i owulacji, ponieważ wynik najpewniej okaże się błędny. Wpływ na to mają nie tylko zmiany w organizmie kobiety, które do tego czasu nie zdążą zajść. Ponadto plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć od 2-7 dni. Natomiast okres płodny w jednym cyklu menstruacyjnym trwa ok. 4 dni.  

Podstawą wszystkich testów ciążowych wykonywanych z moczu jest wykrywanie hormonu gonadotropiny kosmówkowej (Human Chorionic Gonadotropin – hCG). Pomimo, że hCG jest produkowane już 7-9 dni po zapłodnieniu, to ze względu na czułość testów ciążowych najlepiej wykonać go w terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli wynik jest ujemny, a nadal podejrzewamy ciążę, możemy powtórzyć wykonanie testu po paru dniach. Wynika to z indywidualnych różnic w stężeniu hCG u kobiet oraz potencjalnych błędów w obliczaniu daty ostatniej miesiączki – tłumaczy specjalista. 

Producenci testów ciążowych zalecają wykonanie badania z samego rana. Właśnie wtedy u ciężarnej kobiety stężenie hormonu hCG jest najwyższe. 

Do testu może być użyty mocz z dowolnej pory dnia. Większość producentów zaleca jednak, aby badanie wykonać z pierwszego porannego moczu, gdy stężenie hCG jest najwyższe – wyjaśnia ginekolog. 

Interpretacja wyniku testu ciążowego

Wynik testu może być pozytywny, negatywny lub błędny.  

  1. Wynik pozytywny oznacza ciążę. W testach tradycyjnych na wynik ten wskazuje pojawienie się dwóch kresek w okienku. Jedna kreska w obszarze C, druga w obszarze T. W przypadku testów cyfrowych ciążę oznacza znak (+) na wyświetlaczu lub komunikat słowny (tak). 
  2. Wynik negatywny oznacza brak ciąży. Wynik ten wskazuje pojawienie się jedynie jednej kreski w okienku testu. Natomiast przy testach cyfrowych wynik ujemny oznacza znak (-) lub słowny komunikat (nie).  
  3. Wynik błędny. Jeśli w okienku na teście nie pojawi się żadna linia, oznacza to, że wynik wyszedł niemiarodajny. Cyfrowy test wskaże błędny wynik komunikatem słownym (error) lub jego całkowitym brakiem. W tej sytuacji należy wykonać jeszcze jeden test.  

Co zrobić, jeśli na teście widzimy jedną mocną i jedną słabą kreskę? 

Obecne testy są bardzo czułe, dzięki czemu potrafią wykrywać bardzo niskie stężenia hCG w moczu, co może prowadzić do słabszego wybarwienia testu ciążowego. W takiej sytuacji, by mieć 100-procentową pewność, zalecane jest oznaczenie β-hCG w surowicy krwi – dodaje ginekolog.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź