Praktyczny lunchbox do szkoły. Na co zwrócić uwagę?
Spis treści:
Jaki lunchbox do szkoły wybrać?
Lunchbox do szkoły powinien być przede wszystkim praktyczny. Warto więc zwrócić uwagę na jego rozmiar, kształt, liczbę przegródek, poziomów, sposób zamykania i dodatkowe akcesoria takie jak widelec czy łyżeczka.
Pojemnik na drugie śniadanie powinien być także dopasowany do wieku dziecka, ilości czasu, jaką spędza ono w szkole i… jego apetytu.
Warto także zadbać o to, by lunchbox wykonany był z przyjaznego i bezpiecznego materiału, miał szczelne, ale jednocześnie nieskomplikowane zamknięcie.
No i najważniejsze – lunchobox powinien podobać się dziecku! Najlepiej, by ono samo miało wpływ na wybór swojego pudełka. Jeśli będzie ozdobione motywami z jego ulubionych bajek, filmów czy gier, jest szansa, że chętniej będzie po nie sięgać.
Z czego lunchbox do szkoły – szklany, drewniany czy plastikowy?
W sklepach znajdziemy wiele różnorodnych pojemników na śniadanie dla dziecka. Różnią się one nie tylko motywami na wieczku, ale przede wszystkim materiałem, z jakiego je wykonano.
Szklany lunchbox jest łatwy do mycia, bardzo szczelny, ale dosyć ciężki. Choć wykonany jest z grubego i mocnego szkła, zdarzają się przypadki rozbicia, a to może być dla dziecka niebezpieczne.
Drewniany lunchbox będzie na pewno ekologiczny i lekki, jednak łatwy do uszkodzenia lub poplamienia.
Plastikowy lunchbox jest najbardziej praktyczny, szczególnie dla mniejszych dzieci. Jest dość szczelny i trwały. Warto jednak zwrócić uwagę, czy wykonano go z tworzywa przeznaczonego do przechowywania żywności.
Jak duży lunchbox dla pierwszoklasisty?
Wybierając lunchbox do szkoły, powinniśmy brać pod uwagę to, ile czasu dziecko będzie spędzać poza domem. Jeśli mamy w domu pierwszaka, którego odbierzemy tuż po obiedzie w szkolnej stołówce, lunchbox może być na tyle mały, by zmieścić tylko nieduże drugie śniadanie i drobną przekąskę. Dla dzieci starszych, spędzających w szkole więcej godzin, lunchbox powinien być większy i pomieścić nie tylko treściwy posiłek, owoc lub warzywa, ale także dodatkową przekąskę.
Polecamy
Śniadanie do szkoły - co zapakować dziecku do pojemnika?
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To samo można powiedzieć o drugim śniadaniu. Jednak w zderzeniu z porannym pośpiechem nie zawsze mamy czas i chęć żeby przygotować zdrowe śniadanie dla dzieci. Co powinien zawierać lunch box do szkoły?
Co pakować do lunchboxa?
Ważne jest to, aby w dziecięcym lunchboxie nie było nudy! Warto więc, pakując śniadaniówkę, zadbać o jej różnorodność. I nie chodzi tylko o walory smakowe czy zróżnicowanie pod względem wartości odżywczych potraw. To również kwestie estetyczne.
Zamiast papieru do pakowania czy tradycyjnego sreberka wybierzmy woskowijki – wielorazowe opakowania kanapek, które maluch przynosi z powrotem do domu. Woskowijka to kawałek bawełny nasączony woskiem pszczelim, olejem jojoba i żywicą drzewną. Nie wchłania tłuszczu, dlatego może być stosowany wielorazowo. Ważne, by przed kolejnym użyciem umyć woskowijkę zimną wodą. To, co dodatkowo zachwyca, to ich wygląd – woskowijki są kolorowe, mają różne printy i z pewnością ożywią niejedną śniadaniówkę!
Warto także pamiętać okolorowych karteczkach z dobrymi życzeniami. To sympatyczny sposób na podtrzymywanie relacji z dzieckiem.
Pożywne i wygodne śniadania do szkoły
Jak tłumaczy Patrycja Olejarczyk, dietetyk młodych sportowców, właścicielka akademii sportujemy.pl, szkolne drugie śniadania nie muszą być nudne. Oto jej propozycje:
- Kanapki inaczej, czyli np. pełnoziarniste wrapy z serkiem i warzywami.
- Kolorowe gofry, np. zielone ze szpinakiem lub różowe z dodatkiem soku z buraka. Do tego jogurt naturalny i świeże owoce.
- Placuszki z cukinii lub marchewki z domowym sosem jogurtowo-ziołowym.
- Muffinki – pizze z dodatkiem mozarelli, warzyw i sosu pomidorowego.
- Muffinki na słodko, np. z gruszką i pastą sezamową, posypane starta gorzką czekoladą.
- Chrupkie pieczywo z hummusem i pokrojonymi w słupki warzywami.
- Domowy deser snickers z kaszy jaglanej.
- Batony owsiane z suszonymi owocami.
- Batony z kaszy jaglanej, kokosa i wiórków kokosowych.
- Kuleczki daktylowo-ryżowe w ulubionych posypkach, np. z kakao czy sezamu.
- Placki szpinakowe z jogurtem chia i owocami.
- Sałatka z piersią z indyka, kaszą bulgur i warzywami.
Fajny i praktyczny lunchbox dla dziecka – jaki wybrać?
Wspomnieliśmy wcześniej, że lunchbox jest ważnym elementem szkolnego życia dziecka, dlatego pozwólmy mu częściowo o nim decydować. Oczywiście w pierwszej kolejności sami wybierzmy kilka modeli, które będą spełniać nasze oczekiwania co do jakości oraz pojemności i innych walorów praktycznych. Resztę pozostawmy dziecku – niech samo wybierze kolor i wzór.
Na rynku dostępne są modele w przeróżnych kształtach, np. słonia, rybki, a także bardziej neutralne: prostokątne lub okrągłe. Nie oponujmy, gdy dziecko sięgnie po lunchbox np. z sylwetką swojego ulubionego superbohatera.