Najlepsze picie do szkoły. Co spakować dziecku do picia? Najlepsze picie do szkoły. Co spakować dziecku do picia?/ fot. iStock

Najlepsze picie do szkoły. Co spakować dziecku do picia?

Woda powinna być obowiązkowym elementem codziennej diety, bo zależy od niej prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów naszego organizmu. Odwodnienie przychodzi bardzo szybko i wywołuje wiele fizycznych dolegliwości, utrudnia myślenie. Dlatego drugie śniadanie do szkoły to nie tylko kanapka czy owoc, ale także coś do picia. Jakie picie do szkoły będzie najlepszym wyborem?

Spis treści:

Ile muszą pić dzieci w wieku szkolnym?

Woda stanowi około 60 proc. masy ciała. Jej niedobór należy stale uzupełniać, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. To, ile wody muszą pić dzieci, zależy od wielu czynników. Wylicza je dietetyczka Zuzanna Lirska-Krakowiak. 

Dziecko w wieku szkolnym powinno wypijać dziennie ok. 2 litry wody, w późniejszych latach nawet do 3 litrów. Oczywiście wlicza się w to także woda z innych źródeł niż woda pitna z owoców, warzyw, zup itp. Zapotrzebowanie zależy również od wieku, wagi, płci czy poziomu aktywności dziecka. Zdecydowaną większość wypijanych napojów powinna stanowić woda, może być gazowana, z filtra czy kranowa, jeśli w danym miejscu jest przyjęta za odpowiednią do spożycia – mówi.

Co dawać dziecku do picia do szkoły?

Szykując dziecku drugie śniadanie do szkoły, nie można zapomnieć o przygotowaniu picia. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie butelkowana woda niegazowana. Równie dobrze może to być woda filtrowana lub kranowa. Najodpowiedniejszą do picia na co dzień wodą jest ta źródlana – nisko lub średniozmineralizowana. Wodę źródlaną o niskiej zawartości składników mineralnych może pić każdy – niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Woda niskozmineralizowana zawiera od 50 do 500 mg składników mineralnych w litrze. Z kolei woda średnio zmineralizowana to ta o umiarkowanej ilości składników mineralnych–od 500 do 1000 mg. Zalecana jest osobom aktywnym fizycznie – w tym dzieciom w wieku szkolnym. 

Dietetycy i pediatrzy zalecają, by już od pierwszych miesięcy życia uczyć dziecko pić tylko czystą wodę. Do minimum należy ograniczyć spożywanie słodkich i gazowanych napojów, zawierających cukier, słodziki i barwniki, które nie są wskazane w żywieniu dzieci. Młodzież w wieku szkolnym, samodzielnie dokonująca zakupów, coraz częściej wybiera napoje energetyzujące, zawierające niebezpieczne dla młodego organizmu ilości kofeiny. Warto zwrócić na to uwagę i przestrzec przed niebezpiecznymi konsekwencjami takich wyborów.

Biegunka i odwodnienie – co robić?

Polecamy

Biegunka i odwodnienie – co robić?

Biegunka, będąca powszechną dolegliwością wieku dziecięcego, ma wiele przyczyn. Choć nie zawsze świadczy o groźnej chorobie, może doprowadzić do odwodnienia, dlatego nawadnianie organizmu przy biegunce jest niezwykle istotne.

Czytaj

W czym dawać picie do szkoły?

To, co dajemy dzieciom do picia, jest równie ważne jak to, w czym je podajemy. Kupując wodę w butelce o pojemności 200-300 ml, nie musimy jej przelewać do innego naczynia. Jednak jeśli zdecydujemy się na wodę filtrowaną, z kranu lub tę z butelki dwulitrowej, musimy znaleźć dla niej odpowiedni „pojemnik”. W czym dawać picie do szkoły? Najlepiej w bidonie. To, jaki bidon będzie najlepszy – plastikowy czy metalowy – zależy od wieku dziecka. Ten plastikowy, zdecydowanie lżejszy, polecany jest młodszym uczniom. Ważne jest, by przed zakupem upewnić się, czy nie zawiera szkodliwych substancji, np. PCV czy bisphenolu A. Metalowy bidon – najlepiej wykonany ze stali nierdzewnej – ze względu na wagę, dedykowany jest starszym uczniom. 

W porównaniu do plastikowego bidon metalowy ma więcej zalet – jest bardziej odporny na uszkodzenia i dłużej utrzymuje temperaturę napoju. Ciepłe picie do szkoły równie dobrze można przygotować dziecku w bidonie termicznym, który zarówno w ciepłe, jak i zimne dni przez kilka godzin utrzymuje temperaturę napoju. Alternatywą do wody butelkowanej jest butelka z filtrem, będąca świetnym rozwiązaniem dla dziecka do szkoły. Butelka najczęściej wyposażona jest w filtr węglowy, który wyłapuje z wody drobne zanieczyszczenia. Niestety nie jest on w stanie usunąć z niej bakterii.

Nie tylko woda, czyli zdrowe picie do szkoły

Szykowanie dziecku wody do szkoły wspiera kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Jakie inne zdrowe picie do szkoły może zabrać dziecko? 

Jeśli dziecko niechętnie pije czystą wodę, można dodać do niej zioła, np. miętę czy bazylię, czy świeże owoce, które nadadzą delikatny aromat. Dopuszczalne są herbaty bez cukru, najlepiej ziołowe czy rooibos, które nie zawierają kofeiny. Spożycie soków owocowych 100 proc. powinno być ograniczone do szklanki dziennie, można taki sok rozcieńczać, aby uzyskać większą ilość. Dobrą przekąską w formie pitnej mogą być też koktajle, warto jednak zwrócić uwagę, aby nie były złożone z samych owoców, a miały np. dodatek warzyw lub nabiału, np. jogurtu naturalnego. Ze względu na trudność w przechowywaniu nie będzie to jednak najlepszy wybór do zabrania do szkoły – dodaje Zuzanna Lirska-Krakowiak.

O czym warto pamiętać?

  • Warto zadbać, by dziecko w szkole miało stały dostęp do picia.
  • Należy uświadamiać dziecku, jak ważną rolę odgrywa woda.
  • Warto zadbać o wygodny i poręczny bidon do szkoły.
  • Już od najmłodszych lat warto ustalić pewne rytuały i przyzwyczajać dziecko do picia wody.
  • Jeśli dziecko niechętnie pije czystą wodę, można eksperymentować z dodatkami, np. plasterkiem pomarańczy czy listkiem mięty.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź