Etapy rozwoju płodu oczami mężczyzny / AdobeStock

Etapy rozwoju płodu oczami mężczyzny – sprawdź, kiedy twoje dziecko osiągnie wielkość telefonu

Dziewięć miesięcy ciąży to niezwykły okres dla mężczyzny spodziewającego się przyjścia na świat potomka. W odróżnieniu od kobiety, nie odczuwa on rozwoju dziecka fizycznie, jednak często przeżywa go równie emocjonalnie i śledzi każdy etap życia płodowego.

Spis treści:

Miesiąc pierwszy – ciąża wielkości ziarenka maku

Etapy rozwoju płodu warto śledzić miesiąc po miesiącu, dzięki czemu przekonamy się, jak spektakularne jest to zjawisko. Błyskawicznie zachodzące zmiany mężczyzna może podziwiać przede wszystkim dzięki zdjęciom i filmom z badania USG, choć czasem wystarczy dotknięcie brzucha partnerki, by poczuć, że wewnątrz rośnie nowy człowiek.

Jak wyglądają etapy rozwoju płodu miesiąc po miesiącu?

Na początku mężczyzna jeszcze nie wie, że już niebawem zostanie ojcem. Powstała w wyniku zapłodnienia zygota przemieszcza się wówczas do macicy, by między 4. a 7. dniem zagnieździć się w błonie śluzowej jej ściany. Choć embrion ma zaledwie ok. 1 milimetra wielkości i przypomina kijankę, w tym okresie zostają zaprogramowane cechy dziecka, czyli m.in. płeć, kolor oczu czy rysy twarzy. Pod koniec pierwszego miesiąca zaczyna pracować serce.

Miesiąc drugi – ciąża wielkości orzeszka ziemnego

To bardzo intensywny etap rozwoju dziecka, który mężczyzna może odczuć na własnej skórze – jego partnerka zaczyna się skarżyć na huśtawki nastrojów, poranne nudności czy dziwne zachcianki żywieniowe. Płód rośnie błyskawicznie, kształtują się rączki i nóżki, które na razie przypominają płetwy. Różnicują się jego narządy płciowe; u chłopca pojawiają się zawiązki członka i jąder, a u dziewczynki jajniki, choć nie da się tego jeszcze zobaczyć podczas badania USG. Pod koniec drugiego miesiąca embrion zaczyna przypominać człowieka, choć maleńkiego – waży ok. 1,5-2 gramów i mierzy ok. 1,3-1,5 cm, czyli tyle, co jeden orzeszek z paczki M&M-sów.

Miesiąc trzeci – ciąża wielkości jajka

Kobieta zaczyna przybierać na wadze, co jest związane z intensywną produkcją płynów owodniowych. Uwagę mężczyzny mogą wówczas zwracać jej powiększone i nabrzmiałe piersi. Co dzieje się z dzieckiem? Intensywnie rośnie i staje się bardzo ruchliwe, choć mama i tata jeszcze tego nie mogą poczuć. Nie widzą też, że maluch się uśmiecha, marszczy czoło czy ssie kciuk. Jego ciało pokrywa się meszkiem, który pełni funkcję regulatora temperatury. Płód ma już nawet powieki, choć jeszcze wiele tygodni pozostaną zamknięte. Pod koniec 13. tygodnia wasze dziecko jest wielkości kurzego jajka – waży ok. 23 g i mierzy 7,4 cm.

Miesiąc czwarty – ciąża wielkości żarówki

Mężczyzna może poczuć ulgę, gdyż u partnerki ustępuje wiele męczących dolegliwości, choć w tym okresie szybko przybywa jej kilogramów, a brzuch błyskawicznie się zaokrągla. Kobieta może doświadczyć też pierwszych ruchów dziecka, jednak raczej nieodczuwalnych jeszcze przez ojca. Dzięki badaniu USG rodzice wreszcie poznają płeć potomka, który ma też już w pełni ukształtowane rączki i nóżki, staje się też wrażliwy na smak i zapach wód płodowych. Na jego główce pojawiają się włosy. W drugiej połowie tego miesiąca będzie wielkości żarówki – przy wadze ok. 100-130 g i wzroście 11,6-13 cm.

Miesiąc piąty – ciąża wielkości telefonu komórkowego

To już połowa ciąży. Dziecko coraz bardziej przypomina noworodka i staje się wyjątkowo aktywne, często się obraca i kopie w powłoki brzuszne, dzięki czemu jego ruchy może już odczuć także ojciec. Zaczyna też reagować na bodźce zewnętrzne, dlatego mężczyzna powinien zadbać choćby o odpowiednią muzykę w pomieszczeniu, w którym przebywa partnerka. Płód posiada już na palcach niepowtarzalne linie papilarne, a komórki nerwowe w jego mózgu tworzą połączenia niezbędne do myślenia, zapamiętywania czy pracy poszczególnych zmysłów. Czasem miewa nawet czkawkę. Początek piątego miesiąca to mniej więcej ten moment, kiedy można spróbować porównać wielkość swojego dziecka do wielkości telefonu. Ważąc ok. 190 g i mierząc 14,2 cm, jest wielkości iPhone’a 6. Pod koniec tego miesiąca będzie już znacznie większe – ok. 28-30 cm i 430-600 g.

Czy jak będę przy porodzie, to będę mieć później ochotę na seks z moją partnerką?

Polecamy

Czy jak będę przy porodzie, to będę mieć później ochotę na seks z moją partnerką?

Poród rodzinny często zbliża partnerów i wzmacnia związek emocjonalnie. Zdarza się jednak, że ból i cierpienie, jakiego doświadcza kobieta, negatywnie odbija się na relacji i doprowadza do problemów w związku.

Czytaj

Miesiąc szósty – ciąża wielkości twojego buta

Brzuch kobiety osiąga już naprawdę duże rozmiary. Mężczyzna musi się liczyć z tym, że jego partnerka może skarżyć się na problemy z oddychaniem czy na puchnięcie stóp i nóg. U dziecka dojrzewają narządy wewnętrzne, w tym płuca, szybko rosną włosy i paznokcie. W czasie snu u malucha zaczyna się pojawiać faza REM, czyli marzeń sennych. Jeśli chcesz wyobrazić sobie jego rozmiar w pozycji wyprostowanej, pomyśl o swoim bucie – szczególnie jeśli nosisz rozmiar 47. To ok. 600-1000 g i 34-37 cm.

Miesiąc siódmy – ciąża wielkości niewielkiej dyni na Halloween

Rozpoczyna się trzeci trymestr ciąży i mężczyzna może już zacząć odliczanie czasu do porodu, powinien też zapewnić partnerce jak najwięcej czasu na relaks i odpoczynek. Dziecko rośnie, wykonuje dużo ruchów, przeciąga się, wkłada do buzi całą piąstkę. Na jego twarzy widać w pełni rozwinięte rzęsy i brwi, zaś zrośnięte dotąd powieki zaczynają się otwierać. W macicy robi mu się już za ciasno, dlatego przyjmuje pozycję embrionalną. W tej pozycji  jego rozmiar można porównać do niewielkiej dyni. Waży już ok. 1150 – 1700 g, mierzy zaś jakieś 38 – 42 cm.

Miesiąc ósmy – ciąża wielkości piłki do gry w nogę

To moment, w którym warto skompletować wyprawkę i ukończyć urządzanie pokoju dla dziecka. Pod koniec ósmego miesiąca dziecko jest niemal gotowe, by przyjść na świat, dlatego zaczyna przygotowania do porodu, ustawiając się główką w kierunku kanału rodnego. Ćwiczy otwieranie i zamykanie oczu, posiada już tęczówki, które jednak nie mają jeszcze ostatecznej barwy, ustali się ona dopiero kilka miesięcy po narodzinach. Maluch ma także własny system immunologiczny, który chroni go przed infekcjami. Mierzy ok. 1900 – 2600 g i ma 43 – 47 cm. Zwinięty w pozycji embrionalnej rozmiarem przypomina futbolówkę.

Miesiąc dziewiąty – czas poznać świat!

Emocje mężczyzny sięgają zenitu. Nadszedł czas oczekiwania na pierwsze skurcze, które będą zwiastowały poród. Pod koniec ciąży dziecko posiada w pełni dojrzały centralny układ nerwowy i trawienny, a płuca są przygotowane do oddychania. Maluch mierzy ok. 50 centymetrów, a jego przeciętna waga waha się między 3 a 3,5 kg. Jest gotowy do wyjścia na świat.

 

Pobierz infografikę

wielkość dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży

Źródła:

H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko, wyd. Rebis, Poznań 2020.

J. Raphael-Leff, Ciąża kulisy wewnętrznego świata, Oficyna Ingenium, 2018.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź