Późne ojcostwo / pexels

Późne ojcostwo – czy ma to wpływ na dziecko?

Spis treści:

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine poddali analizie 40 mln porodów z ostatnich 10 lat i wykazali, że nie tylko wiek i stan zdrowia kobiety ma wpływ na dziecko, ale również wiek ojca. Jaki wpływ na dziecko ma późne ojcostwo?

Późne ojcostwo – czy może zaszkodzić?

Badanie wykazało, że u mężczyzn po 35. roku życia istnieje ryzyko problemów zdrowotnych ich dzieci, a największe zagrożenie występowało w przypadku ojców po 45. roku życia. W tych przypadkach dzieci częściej rodziły się przed terminem, częściej trafiały na oddział neonatologiczny intensywnej terapii, było wyższe ryzyko wystąpienia drgawek oraz dzieci rodziły się z niższą masą urodzeniową.

Badacze zaobserwowali, że wiek ojca ma również wpływ na zdrowie przyszłej matki. U kobiet ze związków z mężczyznami po 45 roku życia częściej występowały zachorowania na cukrzycę w trakcie ciąży. „Wiele mówi się o wpływie wieku matki dla zdrowia dziecka, ale istnieją silne dowody naukowe na to, że wiek ojców także ma znaczenie” – tłumaczyła dr Beata S. Lipska-Ziętkiewicz, pediatra, genetyk kliniczny, kierownik Pracowni Genetyki Klinicznej Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie tylko późne ojcostwo – co jeszcze ma wpływ na stan dziecka?

Inne badania, tym razem naukowców z Uniwersytetu z Lund, wykazują silne działanie stylu życia rodziców na ich potomstwo. Palenie tytoniu negatywne wpływa na jakość nasienia. Zmniejsza stężenie plemników i ilości ich wytwarzania o 41 proc. w porównaniu z mężczyznami, którzy nigdy nie palili. Nadmierny stres ojców również negatywnie wpływa na zdrowie przyszłego potomstwa, ponieważ powoduje zmiany w kompozycji cząsteczek, które biorą udział w aktywności genów.

    Sprawdź powiązane tematy