Sposoby na podawanie leków dzieciom / istock Sposoby na podawanie leków dzieciom / istock

Sposoby na podawanie leków dzieciom

Podawanie leków jest jednym z trudniejszych rodzicielskich doświadczeń. Maluchy często nie współpracują, jeśli chodzi o pomiar temperatury, zbadanie przez lekarza lub zażywanie leków. Ponieważ lekarstwa są niezbędne, aby dziecko wróciło do zdrowia, podpowiadamy, jakie są skuteczne sposoby, by im w tym pomóc.

Spis treści:

Podawanie leków dzieciom – problem każdego rodzica

Jeśli jesteście rodzicami przedszkolaków, na pewno to znacie: kurczowe zaciskanie ust przy próbie podawania leków, plucie na wszystkie strony, jeśli nawet uda się podać lekarstwo, ucieczki i nagłe „ozdrowienie” malucha, kiedy przychodzi do podania leków. 

Niekiedy jesteśmy zmuszeni sięgać po metody niezbyt etyczne przekupstwo za pomocą zabawek lub innych gadżetów, by zachęcić dziecko do zjedzenia lekarstwa. Czy istnieją proste i skuteczne sposoby na podawanie leków dzieciom? No cóż, żadna z tych metod nie jest niezawodna, ale spróbujemy podpowiedzieć, jak podawać leki dzieciom.

Jak podawać leki dzieciom?

  • Zachowaj spokój. Jeśli podejdziesz naturalnie i normalnie do podawania leków, bez zbędnej paniki, dziecko również będzie spokojniejsze.
  • Nie wmuszaj leku, bo jeśli zostanie wypluty, nie będziesz w stanie oszacować, jaką dawkę zażyło dziecko. Poza tym zmuszanie do czegokolwiek powoduje skutek odwrotny od zamierzonego (także w przypadku dorosłych, prawda?).
  • Nie przerywaj kuracji, nie pomijaj dawek, nawet jeśli dziecko nie chce współpracować. W razie potrzeby omów problem z lekarzem, może istnieje zamiennik, który smakuje inaczej lub ma inną konsystencję czy sposób podania. 
  • Pilnuj pozycji siedzącej dziecka podczas zażywania leku, ponieważ może dojść do zakrztuszenia. Zachowaj spokój i nie podawaj leków, jeśli dziecko krzyczy lub płacze, ponieważ wtedy lek może trafić do dróg oddechowych.
  • Nie podawaj leków nie przypisanych przez lekarza (chyba, że są to uniwersalne leki, np. przeciwgorączkowe, podawane doraźnie przed konsultacją medyczną).
  • Nie podawaj leków dedykowanych dorosłym. Te dla dzieci mają inną dawkę substancji aktywnej, a często też inny smak i konsystencję, która jest łatwiejsza do przyjęcia przez maluchy.
Gorączka u dzieci:  Kalkulator syropu przeciwgorączkowego

Polecamy

Gorączka u dzieci: Kalkulator syropu przeciwgorączkowego

Paracetamol i ibuprofen to dwie substancje o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, które można stosować nawet u małych dzieci. Obie dostępne są bez recepty. Jednak, należy zwrócić uwagę na ich odpowiednie dawkowanie i sposób podania.

Czytaj

Ciekawe sposoby na podawanie leków dzieciom

Leki dla dzieci zwykle mają konsystencję płynną, która ułatwia przełykanie. Jak podać dziecku leki? Oto sposoby na podawanie leków dzieciom i garść porad, jak zachęcić dziecko do zjedzenia lekarstwa. 

  • Dziecko można zachęcić do zjedzenia lekarstwa samemu dając przykład (oczywiście, nie bierz nieprzypisanych leków, ale możesz symulować lub spożyć coś podobnego np. odrobinę jogurtu zamiast białej zawiesiny, jaką jest antybiotyk dla dziecka)
  • Pobaw się! Najpierw oswajaj dziecko z lekami. Może ty podasz dziecku lekarstwo, a maluch zaserwuje takie samo swojej ulubionej zabawce? 
  • Przeczytaj z dzieckiem mądre książki o ludzkim ciele. Pokaż, co to bakterie, wirusy, i jak działają na nie leki. Tłumacz, co dzieje się z organizmem i jak choroby są zwalczane przez antybiotyki. Są również fajne popularnonaukowe programy dostępne w Internecie, np. klasyczne „Było sobie życie”. Przedszkolaki są bardzo ciekawe świata i swojego ciała. Podejdź do tematu naukowo i profesjonalnie. Dzieci rozumieją o wiele więcej, niż się wydaje.
  • Model ludzkiego ciała, książeczka multimedialna, gra o ludzkim ciele czemu nie! Poszerzysz wiedzę dziecka, a przy okazji zachęcisz do starcia z bakcylami za pomocą leków. 
  • Wymyślenie bajki o ulubionym bohaterze, którego zmogła choroba i który z chęcią zażywał lekarstwa. 
  • Krople do oczu lub uszu można podać w pozycji leżącej. Głaszcz dziecko, aby je uspokajać. 
  • Na łyżeczce, pozwalając popijać lub „zagryzać”, jeśli to ułatwi przełknięcie i jeśli nie ma przeciwskazań do mieszania leku z napojem /jedzeniem.
  • Nie przekupuj od razu dziecka, bo to czytelny sygnał, że lekarstwo jest niedobre i że warto się opierać przy zażywaniu leków, bo to się „opłaci”.
  • Leki można podawać za pomocą strzykawki z dozownikiem. To pozawala obserwować, jaka dawka została spożyta. 
  • Jeśli jest to konieczne, poproś drugą osobę o pomoc. Jedna z osób musi stanowczo przytrzymać dziecko, a druga podać lekarstwo. Pamiętaj, że mimo oporu dziecka przy podawaniu leków, robisz to dla jego dobra. 
  • W przypadku środków, które występują w czopkach, wypróbuj tę drogę podania. Czopek szybko się wchłania i nie ma smaku. Użyj delikatnej oliwki lub kremu, aby dziecko nie czuło bólu przy wprowadzaniu czopka.
  • Ustal z lekarzem, z jakim sokiem lub jogurtem można podać lek, tak żeby nie zaburzać jego wchłaniania.

Jak zachęcić dziecko do zjedzenia lekarstwa?

Jeśli podanie leku to walka, potrzebna jest właściwa taktyka jak na wojnie. Niektórzy uważają, że całe życie z dziećmi to starcie i trzeba stale starać się, by być zwycięzcą. Nie dramatyzujmy tak bardzo, ale prawdą jest że podanie leków przedszkolakom to prawdziwe wyzwanie. 

Z młodym człowiekiem rozmawiajmy w sposób odpowiedni do jego wieku, dawkując nie tylko leki, ale i informacje. Zachęcimy dzieci do zażywania leków, jeśli wyjaśnimy, że lekarstwo jest niezbędne, aby maluch wrócił do zdrowia, mógł znowu wychodzić na plac zabaw i na spotkania z przyjaciółmi. Wizja powrotu do ulubionych aktywności na pewno będzie kusząca. 

Ważne też, aby dawać dobry przykład i nie narzekać na smak lekarstw. Zachować przy podawaniu leków dzieciom spokój i opanowanie. Pamiętajcie rodzice: w kryzysowych sytuacjach tylko spokój może nas uratować. Każda choroba malucha kiedyś mija, a wraz z nią problem z podaniem leku dziecku.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź