Liczydło dla przedszkolaka – jakie wybrać /fot. iStock Liczydło dla przedszkolaka – jakie wybrać /fot. iStock

Liczydło dla przedszkolaka – jakie wybrać

Liczydło jest nie tylko doskonałą pomocą naukową, ale i zabawką, która spodoba się niejednemu maluchowi. Chociaż sama konstrukcja liczydła jest dość prosta, w sklepach znajdziemy wiele różnych modeli. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Spis treści:

Kiedy kupić pierwsze liczydło

Chociaż liczydło kojarzy się nam z matematyką, możemy sięgnąć po nie także w innym celu – to doskonałe narzędzie do wspierania motoryki. Pierwsze liczydło możemy podarować dziecku, które stabilnie siedzi. Wybierzmy takie z dużymi koralikami, będzie łatwiej je chwycić. Na początek nie zakładamy, że będziemy z maluchem liczyć, liczydło będzie służyło do zabawy. Koraliki można przesuwać z jednej strony na drugą, a gdy maluch wprawi je w ruch (np. przesuwając rączką z góry na dół po liczydle), będą hałasować – czego chcieć więcej? Zanim wręczymy liczydło dziecku, sprawdźmy jakość jego wykonania: musimy mieć pewność, że maluch nie będzie mógł zdjąć koralika – pręty muszą być dobrze przymocowane do ramki, a same koraliki wykonane z jednego elementu, bez żadnych „zadziorków”.

Stopniowo zabawę możemy łączyć z nauką – liczyć koraliki, wykonywać proste działania. Kolorowe liczydło wykorzystamy nie tylko do nauki matematyki: poznajemy także kolory, wprowadzamy język obcy (np. jeden to one, czerwony red itp.).

Jakie liczydło dla przedszkolaka wybrać

W sklepach znajdziemy wiele różnych modeli liczydeł. Dla malucha, który niekoniecznie będzie wykorzystywał je do liczenia, możemy wybrać to w niecodziennym kształcie lub będące częścią innej zabawki. W liczydłach dla najmłodszych również koraliki mają oryginalną formę – mogą być np. w kształcie zwierząt lub owoców. 

Liczydło dla przedszkolaka powinno mieć tradycyjną formę – ramkę z prętami i koralikami. Popularne szkolne liczydło ma 10 rzędów, w każdym jest 10 koralików. Najczęściej koraliki są różnokolorowe – dwa różne w jednym rzędzie (po pięć koralików w jednym kolorze) lub cały rząd w jednakowej barwie, różne kolory w rzędach. 

Plastikowe liczydło

Plastikowe liczydła są zazwyczaj mniejsze od drewnianych – łatwiej je transportować, jednak nie zawsze są wygodne w użyciu. Plastikowe liczydło może przydać się uczniowi, który będzie korzystać z niego w szkole (zamiast liczmanów), w domowych warunkach wygodniejsze będzie większe, najczęściej wykonane z drewna.

Drewniane liczydło

Drewniane liczydło możemy postawić na biurku, aby zawsze było pod ręką. Ten rodzaj liczydła będzie także dobrym wyborem dla malucha, któremu będzie ono służyło do zabawy – w sklepach znajdziemy dość duże modele, z którymi bez problemu poradzą sobie małe paluszki.

Kolorowe liczydło

W sklepach znajdziemy zarówno liczydła, których koraliki mają dwa kolory, jak i wielobarwne. Kombinacji jest wiele – koraliki na każdym pręcie mogą być innego koloru (10 koralików w tym samym kolorze na jednym pręcie, 10 różnych kolorów na liczydle), w każdym rzędzie mogą być koraliki w dwóch kolorach, kolory koralików mogą powtarzać się np. co drugi rząd. Jeśli liczydło będziemy wykorzystywać do nauki liczenia w zakresie powyżej 100, warto wybrać takie, w którym koraliki w rzędach będą w różnych kolorach – jeden kolor to jedności, drugi dziesiątki itp.

„Osoby dotknięte dyskalkulią mogą mieć problem z prawidłowym odczytaniem dłuższych, np. czterocyfrowych liczb”. O problemach z liczeniem mówi dr Małgorzata Gut

Polecamy

„Osoby dotknięte dyskalkulią mogą mieć problem z prawidłowym odczytaniem dłuższych, np. czterocyfrowych liczb”. O problemach z liczeniem mówi dr Małgorzata Gut

O świecie, w którym matematyka jest czarną magią, a także o tym, czym jest dyskalkulia, jakie są jej objawy i skąd się bierze, rozmawiamy z dr Małgorzatą Gut z Katedry Psychologii Poznawczej i Porównawczej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Czytaj

Jak nauczyć dziecko korzystać z liczydła?

Maluchowi zazwyczaj wystarczą uproszczone zasady: wybieramy konkretną liczbę koralików i wykonujemy działanie, przesuwając koraliki z prawej strony do lewej. Np. w jednym rzędzie na lewą stronę przesuwamy trzy koraliki, w rzędzie niżej pięć koralików i dodajemy je do siebie, licząc koraliki w obydwu rzędach. 

Zaczynając przygodę z matematyką, zazwyczaj wykorzystujemy liczydło w zakresie liczenia do 100. Możemy jednak z jego pomocą wykonywać także obliczenia na większych liczbach. Każdy rząd ma inną wartość – mamy więc rząd jedności, dziesiątek, setek, tysięcy itp. (w zależności od tego, ile rzędów ma nasze liczydło). Jeśli na rzędzie jedności na lewo przesuniemy cztery koraliki, a w rzędzie dziesiątek siedem, otrzymamy liczbę 74. Gdy dodatkowo przesuniemy trzy koraliki w rzędzie setek, liczydło pokaże 374.

Chcąc dodać do siebie np. 3 i 5, w rzędzie jedności przesuwamy na lewą stroną najpierw trzy koraliki, później pięć koralików i dodajemy je do siebie. Jeśli chcemy dodać np. 23 i 35, w rzędzie jedności na lewą stronę przesuwamy osiem koralików, a w rzędzie dziesiątek pięć koralików. Jeśli brakuje nam koralików w którymś rzędzie, część koralików „wymieniamy” (np. dodając 23 i 38, wykorzystamy sześć koralików w rzędzie dziesiątek i jeden koralik w rzędzie jedności – dziesięć koralików z rzędu jedności wymieniliśmy na jeden koralik w rzędzie dziesiątek).

W zależności od tego, na jakich liczbach chcemy działać, możemy zdecydować się na liczydło z mniejszą niż dziesięć liczbą rzędów.

Czy warto kupić liczydło dziecku

Liczydło jest wszechstronnym narzędziem – to wsparcie motoryki i nauki cyferek, dzięki niemu można „zobaczyć” działania matematyczne. To sposób nie tylko na wykonywanie obliczeń w zakresie 100, ale i na większych liczbach. Chociaż dziś zdecydowanie częściej używamy kalkulatora, warto nauczyć się wykonywać obliczenia na liczydle – uzyskany w ten sposób wynik daje większą satysfakcję niż podany na ekranie kalkulatora.

Zabawa liczydłem to dla dziecka m.in.:

Liczydło kosztuje niewiele (cena zależy od firmy i modelu, jednak porządne liczydło znajdziemy za mniej niż 50 zł), a będzie służyło dziecko na różnych etapach rozwoju – to inwestycja, która się opłaca.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź