Ile kosztuje prywatne przedszkole?
Spis treści:
Prywatne przedszkole – wady i zalety
Na początku postawmy sprawę jasno: wybór odpowiedniej placówki edukacyjnej dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Pytanie: które przedszkole wybrać – prywatne czy publiczne, często spędza nam sen z powiek. Zanim podejmiemy tę decyzję, warto zapoznać się z wadami i zaletami obu placówek.
Przedszkola prywatne, czyli niepubliczne, to placówki, które założone są zwykle przez osoby fizyczne bądź prawne, nie zaś przez samorząd terytorialny (jak w przypadku przedszkoli publicznych). Ich podstawową zaletą jest szeroka oferta edukacyjna i oferta rozwijających zajęć dodatkowych. Zwykle są one otwarte znacznie dłuższej niż placówki publiczne i mogą do nich uczęszczać dzieci dwuletnie.
Sporym walorem przedszkola prywatnego jest liczebność grup – zwykle jeden nauczyciel ma pod opieką 10-15 dzieci (dla porównania w przedszkolu publicznym jest to 20-25 maluchów), co znacznie ułatwia indywidualne podejście do każdego z nich. Nie bez znaczenia jest również to, że do przedszkola prywatnego znacznie łatwiej się dostać, natomiast na miejsce w przedszkolu publicznym często trzeba czekać.
Dużą zaletą placówek prywatnych jest ich oferta edukacyjna – bywają przedszkola dwujęzyczne, z zajęciami tematycznymi (dla małych fizyków, chemików, literatów etc.). Podstawową wadą, ale często jedyną, jest to, że są one płatne. Comiesięczne czesne w takich placówkach może znacząco obciążyć domowy budżet. Dlatego nie każdy może pozwolić sobie na to, by posłać dziecko do przedszkola prywatnego. Wadą takich placówek może być wyżywienie, które zazwyczaj nie jest przygotowywane na miejscu, lecz dostarczane przez firmę cateringową. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto sprawdzać ofertę konkretnych przedszkoli prywatnych.
Jak znaleźć dobre przedszkole prywatne?
Jeśli zdecydowaliśmy się na posłanie naszej pociechy do placówki prywatnej, należy przejrzeć ofertę co najmniej kilkunastu z nich. Pierwszym z kryterium, którym zazwyczaj kierujemy się przy wyborze przedszkola prywatnego, jest jego lokalizacja. Do wyboru mamy dwie opcje: placówkę blisko naszego domu lub miejsca pracy. Decyzja powinna być dobrze przemyślana i przedyskutowana z partnerem.
Przy wyborze przedszkola należy zwrócić uwagę na jego ofertę edukacyjną oraz kompetencje tam pracujących. Jest to szczególnie istotne, gdyż dobre przedszkole powinno wspierać rozwój dziecka i uczyć samodzielności.
Obecnie dużą popularnością cieszą się międzynarodowe przedszkola językowe, które mają na celu przygotować dziecko do nauki w szkole podstawowej w innym systemie edukacyjnym niż polski (np. amerykańskim, brytyjskim, francuskim czy fińskim). Są to zwykle przedszkola dwu- lub trójjęzyczne, a popularyzowaną formą edukacji jest nauka poprzez zabawę.
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego przedszkola prywatnego warto zasięgnąć opinii innych rodziców – możemy przejrzeć je na Google’u, a także zadać pytanie na lokalnych grupach na Facebooku.
Ile kosztuje prywatne przedszkole?
Przedszkole prywatne jest placówką niepubliczną, prowadzoną przez osobę prawną bądź prywatną. Ponieważ nie jest finansowane z funduszy samorządowych, musimy uiszczać opłaty za uczęszczanie do niego dziecka. Zazwyczaj przyjmują one formę miesięcznego czesnego, które opłaca się na warunkach określonych w umowie. Jego wysokość uzależniona jest od wielu czynników, z których największą rolę gra lokalizacja. Poniżej podajemy średnie ceny miesięcznego czesnego w prywatnych przedszkolach miast wojewódzkich w 2021 r.:
- Białystok: 600‒700 zł
- Bydgoszcz: 500‒600 zł
- Gdańsk: 500‒600 zł
- Gorzów Wielkopolski: 600‒700 zł
- Katowice: 600‒700 zł
- Kielce: 400‒500 zł
- Kraków: 650‒750 zł
- Lublin: 500‒600 zł
- Łódź: 600‒700 zł
- Olsztyn: 500‒600 zł
- Opole: 400‒500 zł
- Poznań: 600‒700 zł
- Rzeszów: 400‒500 zł
- Szczecin: 500‒600 zł
- Toruń: 400‒500 zł
- Warszawa: 700‒800 zł
- Wrocław: 600‒700 zł
- Zielona Góra: 500‒600 zł*
Prywatne przedszkole – czy warto?
Wybór przedszkola – czy to prywatnego, czy też publicznego ‒ to kwestia bardzo indywidualna, przy której należy wziąć pod uwagę m.in. budżet domowy. Chociaż powszechnie uważa się, że placówki prywatne mają przewagę nad publicznymi, nie zawsze ma to potwierdzenie w opiniach rodziców. Dlatego nawet jeśli zapiszemy pociechę do przedszkola publicznego, nie oznacza to, że mniej inwestujemy w jej rozwój.
* Przeanalizowano ofertę co najmniej 7 przedszkoli prywatnych w każdym z miast wojewódzkich w 2021 r.