Poduszka motylek dla niemowlaka – czy warto ją mieć?
Spis treści:
Jak wygląda poduszka motylek dla niemowlaka
Nieprawidłowe podtrzymywanie główki malucha może narażać go na naciągnięcie mięśni karku, urazy głowy i kręgosłupa. Dziecko nie jest w stanie udźwignąć ciężaru własnej głowy nawet do czwartego miesiąca życia, stąd potrzebne jest rodzicielskie wsparcie. Poduszka antywstrząsowa może być przydatna w niektórych okolicznościach, jednak trzeba wiedzieć, jak prawidłowo jej używać.
Poduszka antywstrząsowa znana jest jako poduszka motylek dla niemowlaka ze względu na swój charakterystyczny kształt, przypominający właśnie motyla. Składa się z dwóch elementów. Jeden z nich to płaski środek – jest wyprofilowany tak, by głowa malucha była ułożona naturalnie. Drugim elementem są dwa „wybrzuszone” skrzydełka, symetrycznie umiejscowione po dwóch stronach.
Jak działa poduszka motylek
Ta dobrze przemyślana formuła sprawia, że główka malucha jest ułożona we właściwej pozycji. Jej charakterystyczny kształt, a konkretnie skrzydełka, pozwalają podeprzeć główkę z kilku stron, zapobiegając jej niekontrolowanemu kiwaniu się. Poduszka motylek ma więc za zadanie amortyzować wstrząsy, chroniąc w ten sposób odcinek szyjny kręgosłupa i główkę malucha przed mikrourazami. Troska o prawidłowy rozwój kręgosłupa i kośćca dziecka jest niezwykle ważna już od pierwszych tygodni jego życia. Prawidłowe układanie i przekręcanie malucha są istotne dla jego rozwoju i zapobiegania powstawaniu wad postawy. Kładąc dziecko na poduszce antywstrząsowej, zwróć uwagę, by położyć głowę na środku motylka.
Poduszka antywstrząsowa staje się coraz chętniej umieszczanym w wyprawce dla niemowlaka akcesorium – z myślą o bezpiecznych spacerach i podróżach. Na co dzień maluch powinien spać na płaskim, stosunkowo twardym materacyku, bez jakichkolwiek poduszek, pluszaków czy gadżetów.
Poduszka antywstrząsowa – kiedy może się przydać
Choć jest przydatna (i nierzadko niezwykle urokliwa) powstała jednak z myślą o spacerach i podróżach. Zwłaszcza w tym drugim przypadku poduszka motylek dla niemowlaka chroni przed wstrząsami i niekontrolowanymi ruchami główki spowodowanymi choćby stanem nawierzchni. Zapobiega także przechylaniu główki i bezwładnemu opadaniu jej w dół w podróży, podczas snu.
Okazuje się jednak, że poduszka motylek dla niemowlaka ma jeszcze inne zastosowanie. Sprawdza się doskonale jako asekuracja maleńkiej główki podczas przewijania. Może też się przydać podczas karmienia, noszenia w nosidle czy w foteliku do karmienia, gdy rozszerzamy dietę. A gdy dziecko wyrośnie, zapewne skorzysta z niej podczas zabawy. Chyba że już wcześniej stała się twoją poduszką do odciążania karku.
Poduszka motylek do wózka
Jak już wspomniano, poduszka antywstrząsowa powstała z myślą o maluszkach podróżujących w wózku. Zarówno w gondoli, jak i wózku spacerowym, którego tylne siedzisko rozkłada się na płasko.
Nie należy jednak korzystać z poduszki antywstrząsowej, gdy dziecko nie znajduje się w zasięgu twojego wzroku, np. gdy decydujesz się zostawić je śpiące w gondoli na tarasie. Zwłaszcza wtedy, gdy jest zbyt małe, by samodzielnie panować nad główką i „interweniować” w razie jej okręcenia. Gdy masz w domu starszaka i planujesz dla niego drzemkę w wózku w pozycji półleżącej, poduszka motylek stanowić będzie mniejsze zagrożenie.
Poduszka motylek – do kiedy dziecko powinno jej używać
Wielu producentów poduszek motylków dla niemowląt podaje, że poduszka antywstrząsowa przeznaczona jest dla dzieci do 24. miesiąca życia. Później jej zastosowanie się zmienia – dwuletni maluch zazwyczaj śpi już we własnym, „dorosłym” łóżeczku i motylka może traktować jak przytulankę lub element scenografii w niejednej zabawie. Wcześniej bowiem używanie poduszki antywstrząsowej (czy jakiejkolwiek innej) w łóżeczku jest wręcz niewskazane. Materac, na którym dziecko odbywa drzemki i przesypia noce, powinien być twardy, gładki i pozbawiony akcesoriów.
Drugi rok życia malca jest jednak tylko granicą umowną. Zdarzyć się może, że maluch tak pokocha skrzydełka, iż będzie chętnie spacerował w towarzystwie motylka dłużej. Albo przeciwnie – zupełnie może nie przypaść mu do gustu i wówczas poduszka motylek dla niemowlaka posłuży nam tylko przez moment, albo… wcale.
Polecamy
Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?
Moda na minimalizm nie mija. Łatwo być minimalistą, gdy jest się singlem lub parą żyjącą samotnie (ostatecznie z czyściutkim kotem, którego głównym zajęciem jest leżeć i wyglądać) w ascetycznym mieszkanku. „Dzieci” i „mniej” zupełnie nie idą w parze. Jak ograniczyć zakupy, uporządkować otoczenie i – co tu dużo mówić – trochę zaoszczędzić?
Jaką poduszkę motylek wybrać
Poduszka motylek dla niemowlaka bezpośrednio dotyka delikatnej i wrażliwej skóry na twarzy maluszka. Dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Jaką poduszkę wybrać?
- Tkanina. Należy zwrócić uwagę, aby poduszka motylek była wykonana z tkanin, które nie będą uczulać ani wywoływać podrażnień. Chodzi przede wszystkim o obszycie poduszki po jej wewnętrznej stronie, dotykającej buzi malucha. Można postawić na bawełnę lub obszycia bambusowe.
- Wypełnienie. Ważne, by było dobrej jakości. Wykonane z bezpiecznych, antyalergicznych materiałów. Jednocześnie takich, które nie będą się nieprawidłowo odkształcać. Idealnie sprawdzą się wypełnienia silikonowe.
- Wzór. To bardzo poważna decyzja! Zwłaszcza, że wybór printów i designerskich tkanin na rynku jest ogromny.
- Elementy dodatkowe w postaci doszytych kokardek, rzepów czy cekinowych dekoracji. Lepiej z nich zrezygnować, bo choć mogą wyglądać atrakcyjnie, będą prawdopodobnie utrudniały korzystanie z poduszki.
- Rozmiar. Część producentów oferuje poduszki antywstrząsowe w różnych rozmiarach. Warto przed zakupem wybrać model adekwatny do obwodu główki dziecka.
O czym jeszcze warto pamiętać, biorąc pod uwagę zakup poduszki antywstrząsowej? Niezależnie od tego, na jaką poduszkę-motylek się zdecydujemy, kluczowe jest utrzymanie jej w czystości. Upewnij się, jak czyścić dany model, czy można go bezpiecznie prać w pralce automatycznej i suszyć w suszarce bębnowej. Nie zapomnij także o odpowiednich detergentach przeznaczonych do prania delikatnych dziecięcych ubranek i akcesoriów.
Poduszka motylek – opinie specjalistów
Specjaliści są zgodni co do faktu, że do spania w łóżeczku maluchowi nie jest potrzebna żadna poduszka. Przeciwnie – jej wprowadzenie mogłoby negatywnie wpłynąć na rozwój i bezpieczeństwo dziecka.
Wyjątkiem jest poduszka motylek dla niemowlaka, jednak stosowana pod pewnymi warunkami.
- Pod kontrolą rodzica – nie wolno zostawiać dziecka na poduszce bez nadzoru osoby dorosłej.
- W czasie podróży – poduszka motylek do wózka lub fotelika samochodowego znajduje swoje uzasadnienie.
- W rozsądnych ilościach – warto dać maluszkowi czasem „popracować” główką. Początkowo ruchy te są dość chaotyczne i nieskoordynowane, jednak rozglądając się, choćby przy okazji przewijania, maluch poznaje świat. Wtedy zatem, kiedy to możliwe, rezygnujmy z korzystania z poduszki.
Poduszka motylek dla niemowlaka to gadżet, który ma nam ułatwić funkcjonowanie z niemowlakiem, ale nie we wszystkich sytuacjach jest niezbędna. Warto o tym pamiętać.