Odparzenia u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści:
Odparzenia u dziecka – skąd się biorą?
Odparzenia to jedna z najczęstszych chorób skóry, które dotykają małe dzieci. Powstają w wyniku pocierania pieluszki o skórę w połączeniu z wilgocią i ciepłem. Nie bez znaczenia pozostaje też obecność moczu i kału. Ten zestaw czynników sprawia, że delikatna skóra małego dziecka jest szczególnie narażona na bolesne otarcia. Dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, przez co pojawiają się odparzenia.
Jednoznacznie wskazuje to na fakt, że każdy niemowlak, a także starsze dziecko, które korzysta z pieluch, jest narażone na odparzenia. Ryzyko rośnie, gdy maluch długo nie jest przewijany, jest bardzo ciepło, dziecko się kręci lub pieluchy są kiepskiej jakości i nie wchłaniają moczu zbyt dobrze.
Gdzie najczęściej pojawiają się odparzenia u niemowlaka?
Zaczerwienienie skóry w wyniku odparzenia nietrudno zauważyć. Najczęściej na pierwszy rzut oka widać, że skóra jest podrażniona.
Odparzenia u niemowlaka najczęściej pojawiają się w okolicach narządów intymnych, pachwin oraz w okolicach odbytu. W tych miejscach skóra maluszka jest szczególnie wrażliwa i często pozostaje wilgotna. Dodatkowo nie tylko styka się z pieluchą – dochodzi również do tarcia skóra o skórę, co pogarsza sprawę.
Na początku widoczne jest jedynie zaczerwienienie, po kilku dniach skóra może stać się rozpulchniona, wrażliwa na dotyk i mieć jeszcze bardziej zaostrzony kolor. W newralgicznych miejscach z czasem mogą tworzyć się pęcherze, co sprawia duży ból i dyskomfort, zwłaszcza że stan, w którym skóra jest uszkodzona, to otwarta rana, w której może dojść do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. W takiej sytuacji mówimy o pieluszkowym zapaleniu skóry. Z tego powodu odparzeń u dziecka nie można lekceważyć. Pielęgnacja skóry w miejscach osłoniętych pieluszką jest konieczna.
Polecamy
Kosmetyki dla noworodka – jakie wybrać i stosować?
Delikatna skóra noworodka potrzebuje troski i właściwej pielęgnacji. Kosmetyki dla dzieci od pierwszego dnia życia powinny być wolne od zbędnych substancji, które mogłyby działać uczulająco i podrażniająco. Jakie kosmetyki do pielęgnacji noworodka wybrać?
Jak leczyć odparzenia u dziecka?
Jeśli zaobserwujemy u dziecka zaczerwienioną skórę w okolicach intymnych oraz pachwin, należy sięgnąć po specjalne maści i kremy na odparzenia. Dostępne są one w aptekach. W sytuacji, w której stan skóry jest poważny, należy skonsultować się z lekarzem.
Krem na odparzenia
Jak wybrać dobry krem na odparzenia? Substancje, które działają w kremach i maściach tego typu to lanolina, alantoina oraz pantenol. Mają one właściwości kojące oraz ochronne. Tworzą warstwę, dzięki której stan skóry nie pogarsza się, izolują od wilgoci, dzięki czemu skóra może się zregenerować. Nowe podrażnienia nie powstają, dlatego z czasem dziecko odczuje ulgę. Skuteczne są też preparaty z tlenkiem cynku – działa on na skórę ściągająco i przyspiesza proces gojenia.
Wietrzenie pupy
Wietrzenie pupy przynosi ulgę, ale też stanowi profilaktykę odparzeń. Najlepiej dla zdrowia dziecka będzie, jeśli każdego dnia choć trochę czasu spędzi bez pieluchy, na golaska. Szczególnie ważne jest to latem, kiedy jest bardzo ciepło. Wówczas dzieci pocą się, temperatura pod pieluchą jest wysoka i o odparzenia naprawdę nietrudno. W okresie letnim warto zadbać, by dziecko jak najwięcej czasu mogło spędzić, turlając, raczkując czy biegając bez pieluchy. W ten sposób skóra będzie sucha i szybciej się zregeneruje.
Domowe sposoby na odparzenia u dzieci
Znanym domowym sposobem na odparzenia u dzieci jest stosowanie mąki ziemniaczanej. To naturalna zasypka, która działa podobnie jak pudry, jednak jej stosowanie jest bezpieczniejsze z uwagi na to, że to produkt czysty, bez żadnych dodatków. Za pochłanianie wilgoci odpowiedzialna jest skrobia. Jeśli mąki i wilgoci będzie zbyt dużo, powstaną grudki. W takiej sytuacji należy umyć pupę dziecka i zmienić pieluchę – grudki też mogą być przyczyną podrażnień.
Niektórzy jako domowy sposób na odparzenia u dzieci zalecają również przemywanie pupy naparem z rumianku lub nagietka, jednak warto być ostrożnym. Mogą one powodować alergie.
Jak zapobiegać odparzeniom?
Aby zapobiec odparzeniom u dzieci, trzeba przede wszystkim dbać o higienę. Warto w ciągu dnia przemywać dziecku pupę czystą wodą lub wodą z dodatkiem delikatnego mydła dla dzieci, emolientu lub żelu. Wszak nie chodzi tylko o to, by skóra była sucha, ale również o to, by pozbyć się drażniących substancji zawartych w kale i moczu. Do codziennej pielęgnacji przydają się również delikatne nawilżane chusteczki dla niemowląt.
Podstawą profilaktyki odparzeń u dziecka jest regularne przewijanie, unikanie sytuacji, w której skóra malucha przez wiele godzin ma kontakt z pieluchą nasączoną moczem. Bardzo niehigieniczne jest przegapienie, że dziecko zrobiło kupę. W takiej sytuacji należy jak najszybciej je przewinąć. Nie należy też przegrzewać dziecka.
Na rynku dostępne są również pudry i zasypki, które mają za zadanie chronić delikatną skórę przed wilgocią. To dobre rozwiązanie pod warunkiem, że nie będziemy używać tych kosmetyków w nadmiarze. Mają one właściwości osuszające, więc źle stosowane, mogą przyczynić się do powstawania odparzeń. Tego typu produkty stosuje się na czystą skórę po zmianie pieluchy.