O czym świadczy zielony katar u niemowlaka?\ Adobe Stock

O czym świadczy zielony katar u niemowlaka?

Katar potrafi znacząco utrudnić funkcjonowanie dziecka, dlatego warto szukać metod na jego wyleczenie. Warto wiedzieć, kiedy leczenie powinno ograniczyć się do postępowania objawowego, a kiedy konieczne jest włączenie antybiotyku. Skąd bierze się katar u niemowlaka oraz jakie są domowe sposoby na zielony katar?

Spis treści:

Skąd się bierze katar u niemowlaka?

Katar to jeden z najczęstszych objawów infekcji. Pojawia się w przebiegu różnego rodzaju chorób. Chociaż wystąpić może w wielu sytuacjach klinicznych, to jego patogeneza jest wspólna dla wszystkich. 

Źródłem kataru jest stan zapalny w obrębie błony śluzowej nosa, a niekiedy również zatok przynosowych. Pojawia się on na skutek infekcji wirusowej, bakteryjnej bądź też reakcji alergicznej. 

W przypadku przeziębienia lokalny stan zapalny wywoływany jest przez wirusy namnażające się w nabłonku wyściełającym jamę nosową. W sytuacji alergii natomiast powstaje on wskutek nieprawidłowej reakcji komórek, takich jak eozynofile czy komórki tuczne, na dostający się do organizmu alergen. 

Stan zapalny powoduje przekrwienie błony śluzowej nosa, co skutkuje jej obrzękiem, a także nadprodukcją śluzu, czyli pojawieniem się kataru.

Na co wskazują zielone smarki u niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy „zielone gluty” u niemowlaka wskazują na infekcję bakteryjną, która wymaga podania antybiotyku. Kolor wydzieliny z nosa nie ma jednak nic wspólnego z etiologią kataru. Znacząca większość infekcji dotykających jamy nosowej oraz zatok przynosowych wywołana jest przez wirusy. 

Nadkażenia bakteryjne stanowią jedynie kilka procent wszystkich infekcji kataralnych, a wygląd kataru oraz jego kolor nie świadczą o przyczynie jego występowania. Z uwagi na fakt, że zakażenia wywołane przez bakterie stanowią przyczynę jedynie ułamka wszystkich zapaleń zatok przynosowych oraz błony śluzowej nosa, rutynowe stosowanie antybiotyków jest bezcelowe i może przynieść dziecku więcej szkody niż pożytku. Są jednak sytuacje, w których podanie antybiotyku jest wskazane. Należą do nich:

Zielony katar u dziecka – domowe sposoby

Zielony katar u niemowlaka wskazuje na zagęszczenie wydzieliny z nosa, która stanowić może pożywkę dla bakterii i tym samym sprzyjać nadkażeniu bakteryjnemu. Z tego względu, oprócz stosowania leków, bardzo ważne jest postępowanie objawowe, mające na celu łagodzenie dolegliwości związanych z infekcją. Wśród zalecanych domowych sposobów na zielony katar u dziecka wymienia się:

  • regularne oczyszczanie przewodów nosowych dziecka z zalegającej wydzieliny,
  • nawadnianie dziecka,
  • dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko,
  • regularnie wietrzenie pokoju dziecka,
  • oszczędzający tryb życia dla maluszka oraz rezygnacja z wychodzenia na zewnątrz w trakcie trwania choroby.

Jeżeli katar nie ustępuje przez kilka dni, konieczna jest ponowna wizyta u lekarza w celu zbadania dziecka.

Inhalacje na katar z soli fizjologicznej

Polecamy

Inhalacje na katar z soli fizjologicznej

Katar to powszechna, ale uciążliwa dolegliwość, z którą zmagają się dzieci. Gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, rodzice starają się im zapobiec. Jak pomóc dziecku w walce z katarem? Czy inhalacje na katar z soli fizjologicznej są skuteczne?

Czytaj

Jak leczyć zielony katar u niemowlaka?

To, co podać na zielony katar u dziecka, zależy przede wszystkim od przyczyny wystąpienia objawów. W większości przypadków katar wywołany jest infekcją wirusową, dlatego też wystarczające jest postępowanie objawowe oraz stosowanie leków przeciwgorączkowych oraz przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen oraz paracetamol. 

Warto pamiętać jednak, że pierwszy z nich dopuszczony jest dla dzieci, które ukończyły 3. miesiąc życia. Niekiedy konieczne może być zastosowanie donosowych preparatów obkurczających śluzówkę, zawierających ksylometazolinę. Nie można stosować ich dłużej niż 3-5 dni i zawsze należy używać ich zgodnie z zaleceniami lekarza oraz wybierać tylko i wyłącznie preparaty przeznaczone i bezpieczne dla dzieci. 

W sytuacji nadkażenia bakteryjnego konieczne jest zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. Bardzo ważne jest, aby pomimo poprawy stanu ogólnego dziecka stosować lek tak długo, jak zalecił lekarz. Jeżeli natomiast za wystąpienie kataru odpowiedzialna jest alergia wziewna, konieczne jest zastosowanie leczenia przeciwalergicznego z użyciem m.in. leków antyhistaminowych. Wskazane może być także wykonanie skórnych testów alergicznych mających na celu określenie, jaki alergen wywołuje objawy kataralne u niemowlaka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź