Niemowlę Masaż Shantala – masaż dla dziecka wspierający jego rozwój/ Pexels, fot. Rodnae Productions

Masaż Shantala – masaż dla dziecka wspierający jego rozwój

Spis treści:

Masaż zazwyczaj kojarzy nam się ze SPA lub gabinetem rehabilitacyjnym. Możemy jednak stosować go również u małych dzieci, tym samym wspierając ich rozwój. Jednym z masaży dla dzieci jest masaż Shantala. Czym jest? Na czym konkretnie polega? Odpowiedzi na te pytania przedstawimy poniżej.

Masaż Shantala – czym jest?

Masaż Shantala to masaż przeznaczony dla małych dzieci polegający na rytmicznym stymulowaniu całego ciała malucha oraz wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Ćwiczenia mają za zadanie stymulować dziecko do wykonywania konkretnych czynności (śmiechu czy wydawania dźwięków). Niektóre ćwiczenia wykonywane podczas masażu Shantala, mogą wyciszyć dziecko i sprawiać, iż będzie spokojniejsze. Sam masaż Shantala nie jest masażem rehabilitacyjnym, więc wykonywać może go każdy (aby to zrobić, nie trzeba przechodzić szkoleń czy posiadać specjalistycznej wiedzy). Zdecydowanie warto jednak upewnić się u lekarza lub u profesjonalnego masażysty czy masaż jest wskazany w danym momencie oraz dowiedzieć się, jak poprawnie go wykonywać.

Masaż Shantala dla niemowląt i dzieci trafił do Europy za sprawą Frederique’a Leboyer’a (był francuskim położnikiem, pisarzem oraz fotografem) – podczas jednej ze swoich podróży w Indiach zobaczył on matkę masującą swoje dziecko, a metodę masażu Shantala opisał w 1976 roku w swojej książce.

Masaż Shantala – korzyści

Masaż Shantala niesie wiele korzyści – pierwszą z nich jest nawiązywanie więzi z rodzicem przez dotyk i bliskość. Trudno nawiązać ją w inny sposób — szczególnie jeśli mowa o małych dzieciach, kiedy nawiązywanie więzi jest szczególnie istotne. Masaż Shantala relaksuje dziecko i uspokaja je, sprawiając, że dziecko będzie mniej płakać i będzie bardziej pogodne (duży wpływ ma na to poczucie bezpieczeństwa wynikające z bliskiej obecności rodzica). Wykonując masaż Shantala, można prezentować rytmiczne ruchy, dzięki którym dziecko stymulowane jest do wykonywania konkretnych czynności, co ma pozytywny wpływ na jego rozwój. Nie bez znaczenia jest również uodpornianie dzieci na stres. Masaż Shantala ma także dobroczynny wpływ na skórę dziecka, krążenie krwi oraz odporność.

Masaż Shantala – przeciwwskazania

Choć masaż Shantala ma sporo zalet, istnieje kilka sytuacji, w których wykonywanie masażu nie jest wskazane. Jest to choroba i wysoka temperatura u dziecka. Kolejnym przeciwwskazaniem są problemy skórne malca. Z masażu powinniśmy zrezygnować również, jeśli dziecko choruje kardiologiczne, na astmę lub chorobę nowotworową.

Masaż Shantala – jak przygotować dziecko i wykonać masaż

Chcąc wykonać masaż, należy dokładnie poznać techniki oraz konkretne ćwiczenia – dobrym pomysłem będzie zapisanie się na zajęcia, gdzie profesjonalni nauczyciele objaśnią zasady masażu, który następnie będziemy mogli wykonywać samodzielnie. Jeśli już mamy odpowiednią wiedzę, dziecko masować należy po odpowiednim przygotowaniu. Nie należy rozpoczynać masażu, gdy dziecko jest bezpośrednio po karmieniu. Musimy zadbać też o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, aby sesja była komfortowa dla malucha oraz o oliwkę, którą będziemy masowali dziecko. Masaż Shantala powinien trwać nie więcej niż 5 minut. Jeśli w jego trakcie zaobserwujemy zniechęcenie lub rozdrażnienie dziecka, należy go przerwać.

UWAGA: Jeśli nie jesteśmy pewni, jak dokładnie wykonać masaż Shantala oraz jak powinien on przebiegać, powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub osobą kompetentną. Choć masaż nie oddziałuje bezpośrednio na zdrowie dziecka, nieprawidłowe ruchy czy czynności wykonywane zbyt wiele razy mogą przynieść zły rezultat i utrwalić w dziecku nieprawidłowe odruchy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź