Korekcyjny kask dla niemowlaka / istock

Korekcyjny kask dla niemowlaka. Pediatra zapewnia o bezpieczeństwie i skuteczności

Spis treści:

Deformacja kształtu czaszki małego dziecka to problem i wyzwanie dla zespołu terapeutycznego. Chrissy Teigen na swoim profilu na Instagramie opublikowała zdjęcie ze swoim dzieckiem w kasku korekcyjnym, które wywołało duży odzew. Internautki solidaryzują się z modelką i publikują zdjęcia swoich dzieci. Co o kasku dla niemowląt mówi pediatra Ewa Pychyńska-Jasińska? „Za granicą jest to znacznie bardziej popularna metoda niż w Polsce, a szkoda, bo jest skuteczna”

Chrissy Teigen to amerykańska modelka i osobowość telewizyjna, która opublikowała zdjęcie swojego dziecka w kasku korekcyjnym, pisząc, że dostało hełm z powodu „uroczej, lekko zniekształconej głowy”. Wpis prezenterki wywołał pozytywną reakcję internautek, które solidaryzując się z nią, publikowały zdjęcia swoim dzieci, które także stosują terapię kaskiem korekcyjnym.

Deformacja czaszki dziecka przysparza wielu problemów dotyczących znalezienia i wyboru odpowiedniej metody postępowania leczniczo-terapeutycznego. Najpopularniejszą jest metoda „pozycji ułożeniowej”, której zaletą jest możliwość szybkiego wdrożenia. Metoda ta często przysparza trudności rodzicom, ze względu na konieczność monitorowania ułożenia dziecka, które powinno leżeć wyłącznie w pozycji określonej przez lekarza lub terapeutę.

Korekcyjne kaski dla niemowląt

Terapia kaskiem korekcyjnym ma na celu poprawę kształtu główki dziecka dzięki zastosowaniu odpowiednio zaprojektowanego wnętrza kasku. Posiada tzw. pola styku z główką dziecka w miejscach prawidłowego rozwoju oraz miejsca odciążone, stanowiące wolną przestrzeń w miejscach, w których pojawiła się deformacji.

Korekcyjny kask dla niemowląt składa się z dwóch części. Część zewnętrzna to „szkielet twardy” wykonany z polipropylenu, któremu nadawany jest kolor i wzór. Element wewnętrzny to „szkielet miękki” składający się z warstw miękkiej wyściółki, który umożliwia ciągłe dopasowywanie kasku do rosnącej główki dziecka. Oznacza to, że cała terapia wiąże się z wykonaniem tylko jednego kasku dla niemowlaka, który rośnie wraz z dzieckiem.

Ekspert o kasku dla niemowląt

"Zwykły kask noszony jest przez około 12 miesięcy, przy czym w ostatnich tygodniach stosowany jedynie na noc. Najlepszym okresem rozpoczęcia terapii jest wiek około 4-5 miesięcy. Wraz z końcem terapii redukuje się czas noszenia kasku w ciągu dnia dążąc do pozostawienia kasku dla niemowląt tylko podczas snu, zarówno w nocy, jak i w dzień. Cena terapii kaskowej jest zależna od producenta lub kliniki. Cena korekcyjnego kasku dla niemowlaka waha się od 60 do 500 zł, w zależności od producenta, stopnia obudowania (obudowana cała głowa lub częściowo) i wzoru" - mówi w rozmowie z Hello Zdrowie, pediatra Ewa Pychyńska-Jasińska.

    Sprawdź powiązane tematy