Kiedy dziecko przesypia całą noc?
Spis treści:
Zdrowy sen dziecka
Noworodki budzą się do jedzenia przez całą dobę noc, ponieważ nie wykształciły jeszcze prawidłowego rytmu dobowego. Musimy pamiętać, że dziecko w brzuchu mamy ie znało różnicy między nocą a dniem.
W zapewnieniu zdrowego snu dziecka bardzo istotne jest dbanie o odpowiednie warunki w jakich śpi. Nie powinniśmy kłaść dziecka do snu, gdy jest głodne, ani odwiedzać go w nocy zapalając wszystkie światła.
Wielu specjalistów również uważa, że dzieci nie powinny spać w łóżku z rodzicami, ponieważ zwiększa to ryzyko SIDS- zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. AAP (The American Academy of Pediatrics) rekomenduje również, aby w celu zmniejszenia ryzyka SIDS niemowlęta spały na plecach. Jest to szczególnie ważne u dzieci urodzonych przedwcześnie.
Jak sypiają niemowlaki?
Nie ma jednoznacznych rekomendacji ile powinien trwać sen niemowlaka. Im nasze dziecko jest starsze tym mniej czasu w ciągu doby poświęca jednak na sen. Przykładowo w 6. miesiącu życia jest to około 13 godzin, a u noworodków nawet 20. Zazwyczaj jednak do ukończenia 1. roku życia niektóre dzieci budzą się w nocy.
U noworodków wyróżnia się tylko 2 fazy snu, które trwają podobną ilość czasu. Fazy snu noworodka to: szybki ruch gałek ocznych (REM) oraz sen wolnofalowy (NREM). Faza snu REM jest często nazywana też snem aktywnym, a NREM – cichym snem. Podczas pierwszej z nich można zaobserwować wykonywanie małych ruchów. Oczy dziecka poruszają się (mimo że są zamknięte), jego kończyny i palce mogą drgać, oddech przyspieszyć, a usta mogą się poruszać. Podczas fazy NREM, dziecko śpi spokojnie i nie wykonuje tych drobnych ruchów.
Dopiero w 3 miesiącu życia fazy snu kształtują się podobnie do tych u osób dorosłych. Gdy dziecko rośnie, więcej czasu zajmuje faza REM podczas snu, a NREM występuje w 3 etapach. Chociaż niemowlęta zaczynają doświadczać wtedy czterech faz snu, to dopiero w wieku około 5 lat „architektura snu” dzieci, czyli ile czasu trwa każdy etap snu, zaczyna odzwierciedlać sen dorosłych.
Co zrobić, aby niemowlę później wstawało?
Nawyki, takie jak codzienna rutyna przed snem, pomagają niemowlętom w spaniu przez całą noc. Podobnie jak w przypadku dorosłych, to, co dzieje się w ciągu dnia i na kilka godzin przed snem, wpływa na sen niemowląt. Aby dziecko wstawało później spróbuj poniższych wskazówek:
- Przyciemnij światła i wyeliminuj głośne dźwięki i intensywne aktywności przed snem.
- Podczas usypiania chodź, trzymając dziecko lub kołysz się delikatnie, aby wywołać jego senność.
- Pamiętaj, aby położyć dziecko do łóżka, gdy jest śpiące, ale jeszcze nie śpi głęboko, dzięki czemu pomożesz mu w nauce samodzielnego zasypiania i niespania z rodzicami.
Często niemowlęta wybudzają się, ponieważ są głodne, mają mokre pieluszki, jest im za gorąco lub za zimno. Dlatego jeśli chcemy, aby dziecko później wstawało bardzo ważne jest zadbanie o jego komfort snu. Ponadto dzieci częściej budzą się, gdy w ich pokoju świecą promienie wschodzącego słońca, dlatego niezmiernie istotne jest zacienienie okien na czas snu maluszka. Warto też pamiętać, że długie i częste drzemki w ciągu dnia sprawiają, że niemowlak budzi się o 3 w nocy i jest już po prostu wyspany. Jeśli chcemy uniknąć takich sytuacji, musimy unikać drzemek maluszka w porach późno popołudniowych.
Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc?
Tuż po urodzeniu i przez pierwsze kilka tygodni życia dziecka wymaga ono karmienia w trakcie nocy, a co za tym idzie wybudza się co około 3-4 godziny.
Wiele dzieci zazwyczaj zaczyna przesypiać całą noc, gdy mają około 6 miesięcy. Wtedy zazwyczaj nie mają już potrzeby nocnego karmienia. Należy jednak pamiętać, że każdy niemowlak jest inny, rozwija się w innym tempie i nie da się przewidzieć jak dokładnie będzie to wyglądało w konkretnym przypadku. Jeszcze więcej dzieci przesypia noc do ukończenia 12. miesiąca życia. Oznacza to, że im starsze dziecko, tym łatwiej mu przespać więcej czasu bez przerwy. Wynika to między innymi ze zmian w fazach snu opisanych powyżej, które postępują wraz z wiekiem.
Wiadomo również, że dzieci lepiej i dłużej śpią, gdy są najedzone oraz mają wygodne łóżeczko, a także zapewnioną odpowiednią temperaturę. W przypadku np. przegrzewania, ich spokojny sen może być zaburzony. Częstym powodem pobudek w nocy są też nieprzyjemne dla niemowlaka kolki. Gdy one miną oraz wszystkie zasady komfortowego snu dziecka będą zapewnione istnieje duża szansa, że zacznie ono przesypiać całą noc, dając możliwość wysypiania się również rodzicom.