Spis treści:
Kaszel u niemowlaka - przyczyny
Najczęstszą przyczyną kaszlu u niemowląt są wirusowe infekcje dróg oddechowych. Bardzo często kaszel występuje jednocześnie z nieżytem nosa. Katar, który spływa po tylnej ścianie gardła, doprowadza do reakcji obronnej organizmu, której celem jest oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Jak długo utrzymują się objawy infekcji wirusowej? Zazwyczaj ustępują po tygodniu, jednak kaszel może dokuczać niemowlakowi jeszcze dłużej.
W większości przypadków na początku pojawia się kaszel suchy, który wraz z rozwojem infekcji może zamienić się w kaszel mokry. Ponadto warto pamiętać, że kaszel suchy może być symptomem nie tylko przeziębienia, ale także towarzyszyć innym chorobom np. grypie.
Kaszel u niemowlaka powoduje obecność w powietrzu substancji drażniących, np. dymu papierosowego. Co więcej, suche powietrze także może doprowadzić do drapania w gardle i suchego kaszlu.
Warto wspomnieć jeszcze o jednej przypadłości, jaką jest refluks przełyku. Mówimy o nim wówczas, gdy kwasy żołądkowe i zawartość żołądka cofają się do przełyku malucha, doprowadzając do wymiotów czy ulewania. Kwasy podrażniają gardło i wywołują suchy kaszel u maluszka.
Na tym jednak nie koniec. Suchy kaszel może pojawić się przy zapaleniu gardła i stanach zapalnych krtani. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy? Kaszel ten jest dość charakterystyczny i przypomina „szczekanie”. Z kolei jedną z groźniejszych przyczyn kaszlu mokrego może być zapalenie oskrzelików, oskrzeli czy płuc.
Kaszel u niemowlaka – rodzaje
Kaszel u niemowlaka możemy podzielić na dwa rodzaje – suchy i mokry.
Kaszel suchy, zwany kaszlem nieproduktywnym, jest efektem infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się w przypadku przewlekłych chorób, z którymi zmaga się organizm. Kaszel suchy jest szczególnie męczący i nie daje spać niemowlakowi w nocy. Kaszel o charakterze napadowym może utrzymywać się nawet kilka tygodniu po wyleczeniu infekcji – w takim przypadku mówimy o kaszlu poinfekcyjnym.
Kaszel mokry, zwany kaszlem produktywnym lub wykrztuśnym, ma za zadanie oczyszczenie dróg oddechowych dziecka z zalegającej wydzieliny. Często pojawia się przy rozwiniętej infekcji górnych lub dolnych dróg oddechowych. Objawia się, jak sama nazwa wskazuje, odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, czyli flegmy.
Domowe sposoby na kaszel u niemowlaka
Jak leczyć kaszel u niemowlaka? Istnieje wiele domowych sposobów, które pomagają w złagodzeniu kaszlu u maluchów. Skuteczne jest:
Nawilżenie powietrza. Najlepiej sprawdzi się nawilżacz, jednak równie dobrze na kaloryferze można powiesić mokry ręcznik lub pojemnik z wodą. Nawilżenie powietrza szczególnie sprawdza się w przypadku kaszlu suchego.
Nawodnienie organizmu, które sprzyja lepszemu nawilżeniu błon śluzowych i rozrzedzaniu wydzieliny. Co dawać do picia, jeśli dziecko kaszle? Noworodki karmione piersią należy częściej do niej przystawiać, bo mleko mamy to ich jedzenie i picie jednocześnie. Dzieciom starszym można podać np. przegotowaną, letnią wodę.
Dbanie o higienę nosa. Nadmiar wydzieliny spływa po tylnej ścianie gardła i wywołuje u malucha odruch kaszlu. W ten sposób nasila go.
Inhalacje. Te z soli fizjologicznej możemy podawać samodzielnie, a te z wykorzystaniem olejków eterycznych czy ziół lepiej skonsultować z pediatrą.
Oklepywanie plecków ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Dłoń, którą oklepujemy plecki niemowlęcia powinna być zwinięte w łódeczkę.
Pionizowanie. Niemowlęta, które nie potrafią jeszcze siedzieć, czy chodzić, można ponosić na rękach, jednocześnie lekko oklepując ich plecy.
Kiedy udać się do lekarza gdy występuje kaszel u niemowlaka?
Kiedy powinniśmy udać się do lekarza, jeśli niemowlakowi dokucza uporczywy kaszel? Należy pamiętać, że zlekceważenie pierwszych objawów kaszlu u niemowlaka, szczególnie zaś u dziecka, które nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia, może doprowadzić do poważniejszych powikłań. Dlatego, jeśli niemowlę zaczyna kasłać, warto wybrać się na konsultację do pediatry.
Lekki kaszel u niemowlaka, który pojawił się jednorazowo, nie musi być powodem do niepokoju. To może być reakcja na nowy zapach czy dym. Kiedy jednak pojawią się trudności w oddychaniu, wystąpi wysoka gorączka lub przyspieszony oddech, natychmiast należy udać się do lekarza albo do szpitala.
Niektórzy rodzice zastanawiają się, co można podać niemowlakowi na kaszel. Na własną rękę najlepiej nic. Decyzję o rozpoczęciu leczenia u tak małych dzieci powinien podjąć lekarz.