Kąpiel w krochmalu – czy jest skuteczna?
Spis treści:
Kąpiel dziecka w krochmalu
Krochmal produkowany jest ze skrobi roślinnej, najczęściej ziemniaczanej, choć stosowana jest też kukurydziana i ryżowa. Zagotowana w wodzie skrobia to właśnie krochmal, którym starsze pokolenia traktowały obrusy, pościele i prześcieradła, ale również… skórę własnych dzieci.
Wydaje się to dziwne, a jednak okazuje się skuteczne. Łagodzące właściwości kąpieli w krochmalu wykazały badania naukowe. Potwierdziły one, że kąpiel z dodatkiem krochmalu jest dobrym uzupełnieniem pielęgnacji podrażnionej skóry niemowląt (skaza białkowa, odparzenia) oraz dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry.
Na co pomaga kąpiel w krochmalu?
Kąpiel w krochmalu pomaga łagodzić podrażnienia skóry, które występują nie tylko w przypadku AZS, ale też odparzeń u dzieci. Pielęgnacja skóry dziecka jest podstawową formą leczenia obu tych dolegliwości, zatem warto sięgnąć po naturalne, nieinwazyjne sposoby. Oczywiście leczenie atopii powinno odbywać się pod okiem lekarza dermatologa lub pediatry. Jeśli mamy wątpliwości, czy dla naszego dziecka kąpiel w krochmalu będzie dobrym pomysłem, warto skonsultować się ze specjalistą.
Krochmal ma pozytywny wpływ na suchą skórę. Przyspiesza jej regenerację, koi, przynosi ulgę, gdy swędzi i piecze, oraz ułatwia gojenie ran. Jeśli twoje dziecko ma potówki albo trądzik niemowlęcy, również można spróbować kąpieli w krochmalu. To zmiany skórne, przy których krochmal może pomóc, jednak warto robić to ostrożnie, po konsultacji z lekarzem.
Co ciekawe, tradycyjne zastosowanie krochmalu, czyli do usztywniania tkanin, również ma dobroczynne dla zdrowia działanie! Wykrochmalona pościel, ręczniki czy ubranka dziecięce są co prawda trochę twarde, jednak w tak zadbanych tkaninach nie bytują bakterie i roztocza. Wykrochmalone tkaniny są zabezpieczone przed wilgocią, więc drobnoustroje mają utrudnione warunki rozmnażania. To też dobry sposób na dbanie o ubrania i pościel alergików.
Polecamy
Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?
Kąpiel niemowlęcia może być przyjemnością, ale i prawdziwym wyzwaniem, szczególnie kiedy są to pierwsze doświadczenia świeżo upieczonych rodziców. W czym kąpać niemowlę? Czym wycierać malucha? Jakie środki do pielęgnacji delikatnej skóry będą najlepsze? Podpowiemy, co zrobić, aby kąpiel malucha była przyjemna dla wszystkich.
Krochmal do kąpieli – jak zrobić?
Krochmal można przygotować samodzielnie. Jedno, co trzeba kupić, to mąka ziemniaczana. Najpierw należy dwie łyżki skrobi rozpuścić w szklance zimnej wody. Następnie wlewamy miksturę do 5-6 litrów gotującej się wody i energicznie mieszamy, by nie powstały grudki. Efektem powinien być rzadki kisiel o gładkiej konsystencji. W aptekach dostępny jest również gotowy krochmal do kąpieli dla dzieci.
Jeśli przygotowujemy krochmal sami, należy zawartość garnka wlać do wanienki i uzupełnić ciepłą wodą, a następnie poczekać, aż kąpiel ostygnie do odpowiedniej dla dziecka temperatury, czyli ok. 37 st. C. Pierwsza kąpiel dziecka w krochmalu nie powinna być zbyt długa, wystarczy kilka minut. Kolejne, jeśli skóra dobrze zareaguje, mogą być dłuższe. Krochmal sprawi, że woda będzie „śliska”, zatem ostrożnie trzymaj dziecko w wanience.
Po kąpieli w krochmalu nie wycieraj dziecka zbyt mocno, delikatnie osusz skórę bez pocierania jej. Krochmal zostawi na ciele dziecka ochronną warstwę, którą należy zachować. Jeśli twoje dziecko nie cierpi na atopowe zapalenie skóry i nie ma wyraźnych zaleceń od lekarza, że po każdej kąpieli powinno być smarowane oliwką lub emolientem, nie musisz tego robić. Profilaktyczne kąpiele w krochmalu, jeśli skóra dziecka jest w dobrej kondycji, nie są zalecane na tej samej zasadzie co nadmierna pielęgnacja. Nie powinny jednak zaszkodzić.
Jak często można kąpać dziecko w krochmalu?
To, jak często warto kąpać dziecko w krochmalu, zależy od reakcji skórnej dziecka. Jeśli zmiany zaczną ustępować, wystarczy taką kąpiel powtarzać dwa do czterech razy w tygodniu. Jeśli kondycja skóry nie poprawi się, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.
Po każdej kąpieli, także tej z krochmalem, należy obserwować dziecko. Przyczyny dolegliwości dzieci są różne i może okazać się, że reakcja skórna się zaostrzy. Tak zdarza się, gdy podrażnienie wywołane jest drożdżakami.