Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla dziecka?
Spis treści:
Co to jest mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane to, jak sama nazwa wskazuje, mleko krowie poddane procesowi modyfikacji. Zastosowane procesy mają na celu upodobnienie mleka krowiego do mleka ludzkiego. Jest to optymalny sposób żywienia noworodków i niemowląt, których matki nie karmią piersią lub „karmią piersią inaczej” (kpi), czyli podają butelkę z mlekiem naturalnym, ściągniętym laktatorem.
Z mleka w procesie przetwarzania usuwa się białka, sód i potas, które mogłyby w niewłaściwy sposób wpływać na mały organizm. Tak powstaje zdrowe mleko modyfikowane.
Od kiedy mleko modyfikowane dla dziecka?
Mleko modyfikowane można podawać, jeśli zachodzi taka potrzeba, już od narodzin dziecka. Niektóre dzieci otrzymują mleko modyfikowane dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Czasem wprowadza się mieszane karmienie, czyli równoległe karmienie piersią i butelką z mlekiem modyfikowanym.
W uzasadnionych sytuacjach zdarza się, że dziecko może być na pewien czas odstawione od piersi i karmione mlekiem modyfikowanym. Potem możliwy jest powrót do naturalnego karmienia, po wyeliminowaniu przyczyny, która stała na przeszkodzie (np. choroby mamy, zażywania przez nią leków).
Mleko modyfikowane podaje się również w przypadku schorzeń u dzieci, takich jak alergie czy nietolerancje pokarmowe związane z mlekiem matki. Zdarza się też, że występują inne tak poważne trudności w ssaniu piersi, że taka droga karmienia staje się niemożliwa.
Polecamy
Karmienie mlekiem modyfikowanym – wskazówki i porady
Każda mama chciałaby od urodzenia karmić swoje dziecko piersią, nie zawsze jednak jest to możliwe. Karmienie mlekiem modyfikowanym nie jest trudne, trzeba jednak nabrać wprawy. Podpowiadamy, jak karmić noworodka butelką i na co zwracać uwagę, by maleństwo dobrze przybierało na wadze.
Jakie mleko modyfikowane dla dziecka wybrać?
Współcześnie apteki, sklepy spożywcze i drogerie są świetnie zaopatrzone, jeśli chodzi o artykuły dla dzieci. Również jeśli chodzi o mleka modyfikowane i preparaty mleko zastępcze, mamy do dyspozycji ich ogromny asortyment.
Nigdy nie należy samodzielnie podejmować decyzji o wyborze mleka modyfikowanego!
- Jeśli karmienie naturalne nie jest możliwe, warto skonsultować z neonatologiem lub pediatrą decyzję, jakie mleko będzie najbardziej odpowiednie dla naszego maluszka.
- Jeśli przyczyną szukania mleka modyfikowanego jest kryzys w karmieniu piersią, rozwiązaniem może być wizyta w poradni laktacyjnej.
Skład mleka następnego
Mleko modyfikowane tzw. następne (2) to mleko, które podaje się po mleku modyfikowanym początkowym (1). Istnieje również mleko dla wcześniaków i mleko dla dzieci z niską wagą urodzeniową, oznaczane jako pre/PDF. Właściwie dobrane mleko modyfikowane jest zdrowe i bezpieczne dla dziecka.
Mleko nr 1 podajemy do 6. miesiąca życia dziecka. Później podaje się mleko nr 2 (od 6. do 12. miesiąca). Wraz ze wzrostem dzieci można podawać kolejne mleka nr 3, 4, a nawet nr 5.
Mleko następne różni się nieco od mleka początkowego. W mleku nr 1 znajdują się przede wszystkim witaminy z grupy B (B1, B3, B9, B12), witamina C, jod, magnez, mangan, potas, selen, sód, a także prebiotyki, probiotyki i nienasycone kwasy tłuszczowe.
W mleku następnym znajdziemy, obok wymienionych witamin i minerałów:
- żelazo, które na wcześniejszym etapie życia dziecka pochodzi z rezerw z życia płodowego (i tu wyjątkiem są wcześniaki, które często mają anemię wcześniaczą i mogą wymagać suplementowania żelaza już od narodzin),
- białka,
- węglowodany.
Mleko następne podajemy równolegle z innymi posiłkami. Jest to w życiu dziecka etap rozszerzania diety.
U dzieci na diecie bez laktozy, z ryzykiem alergii, z refluksem można podać odpowiednio dobrane mleko modyfikowane np. HA lub AR. Wariant mleka ustalimy z pediatrą. W uzasadnionych przypadkach dostaniemy receptę z refundacją na zakup mleka modyfikowanego w aptece.
Smak mleka modyfikowanego
Mleko modyfikowane jest zbliżone smakiem do mleka kobiecego. Jest jednak bardzo ważna różnica – mleko matki może zmieniać smak w zależności od składu posiłków mamy, a nawet od pory karmienia malucha. Natomiast mleko modyfikowane zawsze smakuje tak samo. Na późniejszych etapach życia dziecka można podawać smakowe mleko modyfikowane lub dodawać do smaku np. kaszkę.
Smaczne i zdrowe mleko modyfikowane dla dziecka
Mleko modyfikowane może być podawane dzieciom cierpiącym na różne dolegliwości. Dobrze dobrany skład pozwala zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych objawów.
- Mleko modyfikowane dla dzieci z alergią na bmk (białka mleka krowiego) nie uczula, może jednak gorzej smakować, bardziej gorzko.
- Mleko modyfikowane sojowe jest polecane małym alergikom, jeśli są uczuleni na mleko krowie.
- Mleko modyfikowane może być produkowane na bazie mleka koziego.
- Mleko modyfikowane antyrefluksowe AR przeznaczone jest dla dzieci ze skłonnością do ulewania. Jest zagęszczone np. skrobią ziemniaczaną lub mączką drzewa świętojańskiego.
- Mleko modyfikowane z MCT, dostępne na receptę, jest podawane w przypadku złego trawienia i niewłaściwego wchłaniania tłuszczów.
- Mleko modyfikowane o podwyższonej kaloryczności, z dodatkiem kleiku gryczanego lub ryżowego, jest doskonałe dla niejadków.
- Mleko modyfikowane dla dzieci z zaburzeniami odporności i po chorobach jest dostępne na receptę.
- Mleka modyfikowane smakowe mogą być podawane dzieciom po wieku niemowlęcym. Są bardziej kaloryczne, ale też smaczniejsze. We własnym zakresie możesz urozmaicać smak mleka modyfikowanego, mieszając je w różnych proporcjach z mlekiem smakowym, kaszką, zblendowanymi owocami, itp.
Mimo wielu wariantów i zalet mleka modyfikowanego, to mleko matki uważa się za najodpowiedniejszy sposób żywienia dziecka.