Karmienie mlekiem modyfikowanym – wskazówki i porady Karmienie mlekiem modyfikowanym – wskazówki i porady / fot. Mladen Mitrinovic, GettyImages

Karmienie mlekiem modyfikowanym – wskazówki i porady

Każda mama chciałaby od urodzenia karmić swoje dziecko piersią, nie zawsze jednak jest to możliwe. Karmienie mlekiem modyfikowanym nie jest trudne, trzeba jednak nabrać wprawy. Podpowiadamy, jak karmić noworodka butelką i na co zwracać uwagę, by maleństwo dobrze przybierało na wadze.  

Spis treści:

Jak karmić noworodka butelką?

Karmienie noworodka butelką z mlekiem modyfikowanym często jest wyzwaniem dla młodych rodziców. Na początku zwykle nie wiedzą, jakie są godziny karmienia niemowląt, jakie mleko modyfikowane podawać w karmieniu mieszanym, a jakie, kiedy dziecko dostaje tylko sztuczny pokarm.  

Podawanie mleka modyfikowanego może okazać się konieczne, kiedy w piersiach nie ma dostatecznej ilości pokarmu, albo kiedy mama musi zażywać leki, które przenikają do mleka. Często zdarza się także, że maleństwo ma kłopoty z odpowiednim uchwyceniem brodawki albo po prostu nie ma siły skutecznie ssać, bo jest bardzo malutkie. Nawet jeśli ściągniemy pokarm z piersi, to podajemy go maleństwu przez smoczek.  

By karmienie mlekiem modyfikowanym było skuteczne, warto zwrócić uwagę na kilka spraw technicznych.  

Wybór butelki. Wiele mam ma dylemat, czy lepsza jest butelka szklana czy plastikowa. Choć plastikowe są powszechnie dostępne i bardzo popularne, rodzice coraz częściej wracają do szklanych, bo obawiają się obecności chemikaliów w tworzywach sztucznych. Butelki plastikowe, ze względów higienicznych, powinny być częściej wymieniane. Początkowo butelka nie musi być zbyt duża, bo noworodek wypija około 100 ml mleka jednorazowo. z czasem trzeba będzie wymieniać ją na większą.  

Wybór smoczka. Lekarze zalecają używanie smoczków silikonowych, bo lateksowe mogą wywoływać alergię. Zdaniem położnej Darii Waszkiewicz najważniejszy jest rodzaj dziurki

„Wybierając smoczek musimy zwrócić uwagę na jego przepływ. Pierwszy smoczek dla noworodków powinien mieć przepływ „0” – będzie zaspokajał silną potrzebę ssania dziecka, jak również będzie wymagał od malucha pracy jamą ustną podobną jak przy piersi” .

Pozycja do karmienia. Zdaniem specjalistów sposótrzymania dziecka może wpływać na występowanie u niego kolek pokarmowych, bólów brzuszka, wzdęć. Jak mówi Daria Waszkiewicz„dziecko powinno spoczywać na rękach rodzica w pozycji półleżącej – głowa wyżej niż tułów, oparta o zgięcie łokciowe, reszta ciała na przedramieniu. Taka pozycja zapewnia maluszkowi bliskość podobną do tej przy karmieniu piersią.”  

Technika karmienia. Karmienie mlekiem modyfikowanym powinno przypominać karmienie piersią. W pierwszej kolejności dotykamy smoczkiem pod noskiem, by wyzwolić odruch otwarcia buzi i poszukiwania smoczka, taki jak poszukiwania brodawki. Następnie delikatnie, pod niewielkim kątem – do góry, wprowadzamy smoczek do buzi. Odpowiednie podawanie mleka z butelki ułatwia malcowi połykanie, a rodzicom kontrolowanie ilości wypływającego mleka.  

Mleko modyfikowane a pokarm matki

Mlekmamy zawiera prawdziwe bogactwo składników korzystnie wpływających na rozwój dziecka. Od wielu lat naukowcy badają kobiece mleko, by jak najlepiej poznać jego skład. Jednak do tej pory nikomu nie udało się wyprodukować mleka modyfikowanego, które zapewniłoby niemowlakowi tyle samo korzyści zdrowotnych co pokarm mamy.  

Mleko modyfikowane w większości przypadków jest wyselekcjonowanym mlekiem krowim, które podczas produkcji zostało poddane modyfikacji, by jak najbardziej przypominało mleko kobiece 

Dla wielu kobiet karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym jest jedynym wyjściem. Nie powinien to być jednak powód do zmartwień, niepokoju czy obwiniania siebie samej. Żywienie noworodka mlekiem modyfikowanym, o jak najlepszym składzie, również zapewni mu zdrowy i prawidłowy rozwój.  

Jak karmić maluszka mlekiem modyfikowanym?

Kiedy zaraz po porodzie zaczynamy karmić dziecko piersią, podajemy mu mleko “na żądanie”. Kiedy w grę wchodzi mleko modyfikowane, wiele mam zastanawia się, jak często karmić noworodka mlekiem modyfikowanym. Mieszanka jest mniej lekkostrawna w porównaniu do kobiecego pokarmu, dlatego też między karmieniami należy zachować 2-3 godzinne przerwy. W razie wątpliwości godziny karmienia niemowląt mlekiem modyfikowanym można skonsultować z pediatrą.  

Skoro już wiemy, co ile karmić mlekiem modyfikowanym, zastanówmy się, ile razy powinien jeść noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym? W początkowym okresie życia powinno to być ok. 8 karmień w ciągu doby, także w nocy.  Maluchy po ukończeniu 6. miesiąca życia powinny być karmione około 4-5 razy.  

Na opakowaniu każdego mleka modyfikowanego podana jest ilość mieszanki zalecana dla wieku. Co ważne, mleka modyfikowanego nie można odmierzać i przygotowywać „na oko”. Nieodpowiednio przygotowane proporcje mogą doprowadzić do bólu brzucha, wzdęć czy kolek.  

Jak wybrać i przygotować mleko modyfikowane?

Wybór mleka modyfikowanego jest kolejnym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się młodzi rodzice. Na rynku dostępne są różnego rodzaju mleka modyfikowane, jednak każdy producent zobowiązany jest do spełnienia określonego kryterium. Jeśli maluch nie ma alergii, warto wybrać to, w składzie którego poza standardowymi składnikami znajdziemy coś jeszcze – przykładowo probiotyki 

„Mleka modyfikowane to mieszanki medyczne, które różnią się między sobą składem. Decyzję o wyborze należy skonsultować z lekarzem pediatrą oraz doradcą laktacyjnym” – tłumaczy położna Daria Waszkiewicz.

W przypadku, gdy pojawią się niepokojące objawy – uporczywe kolki, śluz w kupce – należy zmienić mleko modyfikowane na inne.  

Przygotowanie mleka modyfikowanego nie jest trudne, należy jednak stosować się do kilku zasad. Najważniejsze to:  

  • Przestrzeganie zasad higieny, wyparzanie butelki, smoczka i innych akcesoriów wykorzystywanych podczas przygotowywania pokarmu.  
  • Woda dobrej jakości – do przygotowania mleka modyfikowanego powinna być wykorzystywana np. woda butelkowa. W przypadku starszego maluszka można wykorzystać przefiltrowaną, przegotowaną wodę z kranu. 
  • Mleko modyfikowane należy przygotowywać bezpośrednio przed karmieniem maluszka i nie należy go przechowywać. Do butelki wlewamy wodę, a następnie, używając miarki, wsypujemy mieszankę w ilości zgodnej z zaleceniami producenta. Następnie zakręcamy butelkę i mieszamy aż całość się rozpuści. Przed podaniem dziecku na przegubie dłoni sprawdzamy temperaturę.  

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź